połączenia gwintowe

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
ausserbetrieb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 22 paź 2011, 09:58
Lokalizacja: warszawa

połączenia gwintowe

#1

Post napisał: ausserbetrieb » 10 lis 2011, 09:10

bede wdzieczna jak ktos narysuje mi jak powinnien wygladac ten rysunek po poprawie ( bo kompletnie nie wiem jak ma to wygladac :))

wkret z lbem walcowym (M16X65)(PN-M-82218)-3, 2-płask-80X30X1000, 1- płask-120X50X1000, podzialka 1:1
Obrazek



Tagi:


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#2

Post napisał: mdg » 10 lis 2011, 12:04

Co do samej śrubki to mniej więcej jest dobrze. Problem jest tu z otworem gwintowanym nieprzelotowym. Trochę inaczej się go rysuje. Przede wszystkim musi być widoczny stożek po wiertle na dnie otworu, a gwint kończy się w pewnej odległości od dna otworu.

http://www.e-autonaprawa.pl/artykuly/15 ... yjnej.html

tu masz linka do pierwszej lepszej strony z rysunkiem połączenia śrubowego, zwróć uwagę na zakończenie otworu.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: BYDGOST » 11 lis 2011, 11:29

I na to, które miejsca się kreskuje, a których nie.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
ausserbetrieb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 22 paź 2011, 09:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: ausserbetrieb » 11 lis 2011, 15:21

poprawilam rysunek, ale nie wiem czy dobrze
glownie chodzi mi o ten gwint, linie- ktore maja byc grube, ktore cienkie ogolnie czy to ma tak wygladac?
prosze o pomoc! :)
Obrazek


bad_spider
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 102
Rejestracja: 30 mar 2011, 00:18
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów

#5

Post napisał: bad_spider » 11 lis 2011, 17:22

tyle tego ze rece opadaja nie wiem od czego zaczac, pobazgralem wiec troche w gimpie po twoim rysunku....

Obrazek

- Albo nie wiesz jakimi liniami co sie rysuje (chodzi o grubosci) albo kompletnie nie przykladasz sie do wykonania: wciecia w materiale takie jak gwinty rysuje sie liniami cienkimi, kreskowanie jest liniami cienkimi, krawedzie zewnetrzne i linie przenikania detali sa liniami grubymi, a ty rysujesz tak samo gwint jak leb sruby i kreskowanie przekroju.

- te "trojkaciki" w otworach to efekt dzialania wiertla, wiertla zakonczone sie stozkiem bodajze do kacie rozwarcia ~118 stopni (do metalu), sila rzeczy musza znajdowac sie zawsze na koncu otworu, nie moga byc zawieszone gdzies po srodku neiwiadomo skad niewiadomo po co. Jak powinien byc zakonczony otwor nabazgralem ci na boku.

- Urwania oznacza sie konkretnym znakiem http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... rwanie.svg nie jest to wolna amerykanka.

- Co do samego polaczenia to widze ze kompletnie nie widzisz tego... narysuj sobie na boku nagwintowany otwor, obok srube i zobacz jak jesdno z drugim sie zgrywa. Skrobnalem ci jak to powinno wygladac na boku (nie zachowalem proporcji). Masz tam niebieski otwor i czerwony wkret, linia czerwono-niebieska jest w miejscu styku gwintu na wkrecie z gwinetem otworu i jest gruba. Linia jest gruba tam gdzie znajduje sie krawedz materialu, w gwintach jest to miejsce szczytu gwintu, cieka linia zaznaczamy wciecia w ten material czyli bruzdy gwintu. Jezeli mamy obok siebie linie gruba i cienka to przekroje kreskujemy zawsze do lini grubej - nie dalej nie krocej (chyba ze robimy wyrwanie).

- glugosc blachy na rzucie glownym nie odpowiada dlugosci blachy na rzucie z gory.

- w otworze brak lini pokazujacej granice 2 blach.,

-wkret jest przejechany linia na granicy 2 blach - tam tej lini byc nie powinno (nie zaznaczylem tego na towim rysunku)

- tam gdzie masz urwanie gornej blachy jakos nie narysowales drugiej blacy (nie ma na styku 2 blach widocznej gornej krawedzi blachy dolnej niby 2 mm grubej lini zabraklo ale jednak

- na upartego mozna by sie bylo rpzeyczepic ze nei rysuje sie na papierze w kratke, ze rowek pod srubokret jet nieproporcjonalnie duzy oraz ze nei am podciecia niwelujacego efekt dzialnia karbu pod lbem wkreta ale to juz odposzczam...

sorry za bledy stylistyczne i ortograficzne ale juz nie mam sily tego tekstu sprawdzac...


Autor tematu
ausserbetrieb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 22 paź 2011, 09:58
Lokalizacja: warszawa

#6

Post napisał: ausserbetrieb » 11 lis 2011, 18:26

dzięki wielkie! :)
zdaje sobie sprawę, ze to jest raczej zle ale to nie dlatego ze mi sie nie chce, ale dlatego ze nikt nam nie mowil jak ma to wygladac tylko jest to na zasadzie ze przychodzimy i "rysujcie" wiec tak naprawde wogole nie wiem o co chodzi, ale chyba mam prawo bo jestem na studiach chemicznych :)

uwzglednilam te poprawki ktore zrozumiałam :D
ale nie wiem gdzie maja byc poszczegolne linie na jakiej wysokości co to za linie itp. gl. w tym 2. otworze ???narysowałam je tak jak niby nam poprawil:
Obrazek
(dziwne poprawki, ktorych nei rozumiem :)):
Obrazek

<będe wdzieczna jak rzucisz tez okiem na porawa rysunku sredniotrudnego :)>


bad_spider
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 102
Rejestracja: 30 mar 2011, 00:18
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów

#7

Post napisał: bad_spider » 11 lis 2011, 20:27

yh... zaczalem to skoncze:

jezeli nie wiesz jak rysowac polecam lekture ksiazki rysunek techniczny maszynowy tadeusza dobrzanskiego, widac ze nei studiujesz niczego zwiazanego z mechanika bo tam bys tak prostych przykladow nie dostala. Poprawki o oznaczniau urwania z przykladem ze zdjeciem nie uwzglednialas.
Zakladajac ze ten otowr po prawej nie ma nic wspolnego z otworem w ktory wkrecony jest wkret po lewej to polozenia lini dowolne, jezeli mial byc to otwor przed wkreceniem wkreta to poprostu maja miec takie same wymiary. Tam gdzie masz pytajnik na rysunku masz niesymetrycznie narysowane polaczenie, po lewej stronie jest dobrze, po prawej zle.

Obrazek
nie chce mi sie wiecej komentowac tego co nabazgralem juz, co najwyzej odpowiem na konkretnie postawione pytania.

poprawki niezrozumiale? bo napewno nie sa dziwne, sa celne... od lewej:
- zakonczenie gwintu (nie narysowane)
- gwint (brak lini cienkiej gwintu)
- stozek (brak zfazowania otworu, ktore moze byc wynikiem wiercenia szerszej czesci otworu lub popostou ulatwnieniem do montarzu)
- cienka (linia jaka rysuje sie gwint)
- gruba (linia wyjasnilem w poprzednim poscie)

co do drugiego temtu nie mam tam co szukac bo nie mialem tego modelu w rece, a nawt gdyby to twoje zadanie do tego kolega U~ dorobil ladny model w inventorze (biorac pod uwage oczywiscie ze nei mogl dbrze odwzorowac rzeczy ktorych nie widzial...)


Autor tematu
ausserbetrieb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 22 paź 2011, 09:58
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: ausserbetrieb » 11 lis 2011, 21:20

dziękuję! :) (i za cierpliwość :))


nyska
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2017, 19:41
Lokalizacja: żnin

Potrzebuje Pomocy z narysowaniem połączenia gwintowego

#9

Post napisał: nyska » 09 wrz 2017, 21:43

Witam Państwa
Bardzo potrzebuje pomocy w "skręceniu" elementów połączenia gwintowego
To musze połączyć

Tak zrobiłam za pierwszym razem ale okazało się źle
Obrazek
A teraz robię tak


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#10

Post napisał: Steryd » 09 wrz 2017, 22:26

Popatrz jak wyglądają te rysunki osobno. Razem powinny być dokładnie takie same.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”