Podnosnik - potrzebna pomoc w obliczeniach

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
kat1337
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2023, 23:12

Podnosnik - potrzebna pomoc w obliczeniach

#1

Post napisał: kat1337 » 25 lut 2023, 23:20

Witam, chciałbym skonstruować podnośnik samochodowy który podnosi poprzez obrót pręta gwintowanego. O ile dałem rade obliczyć jaką twardość oraz średnicę pręta potrzebuje do utrzymania maksymalnej masy aby gwint się nie zerwał to z obliczeniem wymiarów i grubości profila podnoszącego juz tak latwo nie bylo. Chciałbym zrobić coś na wzór z tego filmiku : Nie mam pojęcia jak traktować profil w takich obliczeniach oraz gdy jedna podpora jest z dołu a druga z góry. Obrazek



Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 532
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Podnosnik - potrzebna pomoc w obliczeniach

#2

Post napisał: JacekBelof » 26 lut 2023, 10:03

Kod: Zaznacz cały

________________________________________________
                    Δ                          Δ 
                                               ≡
Oblicz z takiego układu (belka podparta). Do tego książka "Mechanika techniczna" W. Siuty - tam były przykłady jak obliczać (więcej nie pomogę - prawie 30 lat takich rzeczy nie liczyłem).

PS.
Δ - podpora ruchoma

Δ
≡ - podpora stała


PSS. Albo utwórz projekt w CAD i zastosuj moduł FEM.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Podnosnik - potrzebna pomoc w obliczeniach

#3

Post napisał: RomanJ4 » 26 lut 2023, 13:28

Może któryś z kalkulatorów z grupy "Materials specifications calculators" 🏗️ będzie pomocny..
https://www.omnicalculator.com/construction
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
kat1337
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2023, 23:12

Re: Podnosnik - potrzebna pomoc w obliczeniach

#4

Post napisał: kat1337 » 26 lut 2023, 14:24

Dzięki za propozycje ale własnie tak próbowałem robić tylko nie wiem czy można potraktować profil jako belke która chyba z zamysłu ma być pełna w środku i czy można narysować tak podpory, kalkulatorami też próbowałem. Narazie póki czekam na odpowiedzi jeszcze to może sam spróbuje pogrzebać w tej książce W.Siuty i zobaczę może samemu mi się uda to rozwiązać.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Podnosnik - potrzebna pomoc w obliczeniach

#5

Post napisał: bear » 26 lut 2023, 14:41

Dlaczego pełna w środku? Jak masz belke to musisz później obliczyć środek ciężkości materiału z jakiego chcesz to wykonać, powierzchnie i na tej podstawie obliczyć wytrzymałość na skręcanie czy zginanie.


Autor tematu
kat1337
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2023, 23:12

Re: Podnosnik - potrzebna pomoc w obliczeniach

#6

Post napisał: kat1337 » 26 lut 2023, 18:54

No ja totalnie sie nie znam na tych obliczeniach i nie wiem co jak traktować. Mógłbyś mi coś podpowiedzieć? Nie rozumiem też czemu kolega wyżej dał jedną podporę przesuwną a drugą nieprzesuwną, nie powinny być obie nie przesuwne?

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 532
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Podnosnik - potrzebna pomoc w obliczeniach

#7

Post napisał: JacekBelof » 26 lut 2023, 19:23

Generalnie, z Twojego rysunku wynika, że oba są nieruchome... rzecz w tym, że coś gdzieś się poddaje, dla obliczeń trzeba przyjąć jakiś układ odniesienia - podpora w której zaczepimy ów układ, traktowana jest jako nieruchoma. Obliczasz prostą belkę, chyba że masz gdzieś zmiany wielkości przekrojów, wtedy je uwzględniasz. W dalszej części stosujesz wskaźniki wytrzymałości przekroju (albo liczysz, albo z tablic wyrobów hutniczych).
Odnośnie podpowiedzi i obliczeń - naprawdę sięgnij po "Mechanikę techniczną" - jest tam naprawdę wszystko wyjaśnione (sam nie podam Ci podpowiedzi - mój egzemplarz leży w piwnicy u rodziców (pewnie sobie go przy najbliższej wizycie odkopię :wink: ))
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”