Podłączenie HY-JKM5 i L298N proszę o pomoc

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ja1012
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 sie 2015, 15:20
Lokalizacja: Poznań

Podłączenie HY-JKM5 i L298N proszę o pomoc

#1

Post napisał: ja1012 » 27 cze 2016, 10:59

Witam,
wiem, że na forum jest wiele różnych zestawów do sterowania ploterem, jednakże nie potrafiłęm znaleźć prostych, potrzebnych mi informacji, a po WIELU próbach poddaje się.

W życiu zbudowałem już drukarkę 3D w oparciu o platformę Arduino, która ma się bardzo dobrze, niestety budowa plotera przewyższa moją percepcję. Na czym polega problem? Na podłączeniu elektroniki.

Mam płytkę HY-JKM5 oraz sterownik silnika L298. Wiem, że z płyty głównej, która jest zasilana napięciem 5V z portu USB wychodzą 4 kable sygnałowe do sterowania silnika. Sterownik silnika ma 3 wejścia zasilania - 12V, GND oraz 5V do logiki. Zgodnie z tym schematem, wszystko powinno łatwo i pięknie działać, niestety nie chce.


Czy możecie mi łopatologicznie napisać, ewentualnie jeśli ktoś znajdzie chwilę rozrysować jak mam to wszystko połączyć??


Mach, którego otrzymałem wraz z płytką został skonfigurowany zgodnie z instrukcją.

Obrazek

Obrazek



Pozdrawiam,
Arek
Załączniki
HY.jpeg
HY.jpeg (10.99 KiB) Przejrzano 3559 razy



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 27 cze 2016, 12:00

witam.
przecież z tej płytki - po lpt - wychodzą sygnały step , dir i enable.
jak więc to by mogło działać z końcówką na samym l298 ?
musisz mieć końcówkę przyjmującą takie sygnały.
to tak pobieżnie patrząc.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
ja1012
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 sie 2015, 15:20
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: ja1012 » 27 cze 2016, 12:47

Bardzo dziękuje za wyprowadzenie mnie z błędu. Jak już się człowiek zatnie to nawet takich rzeczy nie przyuważy. Miałem też cichą nadzieję, że może ktoś zna jakiś sposób który przy pomocy prostego zabiegu ala "zworka" pogoni ten sterownik do działania, ale teraz rozumiem. Trzeba psozukać czegoś na testy, poza TB6600 coś taniego i sprawdzonego do 2A?

Pozdrawiam i bardzo dziękuję,
Arek


jagus
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2013, 22:09
Lokalizacja: BB

#4

Post napisał: jagus » 27 cze 2016, 13:43

Jeśli chcesz najtaniej to wystarczą przecież zwykłe sterowniki A4988 lub nieco lepsze drv8825
Zapewne masz je w swojej drukarce 3d o ktorej pisałeś.
Wystarczy kupić shield lub zrobić na pająk albo swoją płytkę.

https://botland.com.pl/sterowniki-silni ... v8825.html
https://botland.com.pl/sterowniki-silni ... ololu.html
Oczywiście można je kupić taniej na internetach tu tylko przykład.


Autor tematu
ja1012
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 sie 2015, 15:20
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: ja1012 » 27 cze 2016, 13:49

jagus pisze:Jeśli chcesz najtaniej to wystarczą przecież zwykłe sterowniki A4988 lub nieco lepsze drv8825
Zapewne masz je w swojej drukarce 3d o ktorej pisałeś.
Wystarczy kupić shield lub zrobić na pająk albo swoją płytkę.

https://botland.com.pl/sterowniki-silni ... v8825.html
https://botland.com.pl/sterowniki-silni ... ololu.html
Oczywiście można je kupić taniej na internetach tu tylko przykład.

Cześć, w sumie świetny pomysł. W szufladzie mam obie wersje sterownika, które zostały po testach drukarki. Nawet przez chwile bym nie pomyślał...

Interesuje mnie wersja najtańsza tylko na testy. Chcę po prostu sprawdzić czy uda mi się wszystko należycie podłączyć.

Coś czuję, że jutro czeka mnie trochę zabawy z tymi malcami. Dzięki wielkie za idee!

Pozdrawiam,
Arek


jagus
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2013, 22:09
Lokalizacja: BB

#6

Post napisał: jagus » 27 cze 2016, 14:03

Ogólnie jak poradziłeś sobie ze złożeniem i podłączeniem drukarki 3d to z tym tym bardziej nie powinieneś mieć problemu jak dla mnie było by to w odwrotną strone :)
Tylko nic nie napisałeś jakie masz silniki krokowe czy te sterowniczki wydola do nich prądowo.


Autor tematu
ja1012
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 sie 2015, 15:20
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: ja1012 » 27 cze 2016, 14:10

Wydolą, wydolą. Na tę chwilę mam do testów dokładnie ten sam silnik co w drukarce. 2A NEMA, 2fazowa 4V. Jak wszystko podłącze i zadziała, to sobie zainwestuje w porządne sterowniki i porządne silniki.

A co do drukarki, mając Shielda nie martwie się jakiego rodzaju sygnał przetwarza mi sterownik, a zmiana kilku plusów i minusów na poszczególnych pinach w gotowym firmwarze wymaga głównie logicznego myślenia oraz przeprowadzenia kilku testów. Tak samo podłączanie zasilania, wystarczy podpiąć pod Shielda 12V lub 24 (jeśli używa się extrudera itd), logika Arduino jest i tak zasilana z USB.

Wiem, że to bardzo uproszczona wersja całości, ale na forach międzynarodowych oraz ogólnie w internecie można trafić na idealne dzialające rozwiązania.


L298N leżał u mnie od długiego czasu i już w pewnym momencie straciłem głowę, a okazuje się, że najprawdopodobniej mogę wszystko sprawdzić w dużo łatwiejszy sposób.


Pozdrawiam,
Arek

Awatar użytkownika

johny0688
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 28 gru 2011, 00:08
Lokalizacja: Kolbudy k.Gdańska

#8

Post napisał: johny0688 » 29 cze 2016, 19:27

Jak będziesz podłączał sterowniki zielone i fioletowe do jednego silnika w ramach testów to zwróć uwagę że mają one inaczej wyprowadzone piny do silników. Chodzi mi o to że fioletowy ma A1 A2 B1 B2 a zielony (czy tam czerwony) A1 B1 B2 A2. Ja jeden sterownik tak załatwiłem. I pomijając to że przy zamówieniu jeden sterownik na wstępie był uszkodzony to te fioletowe moim zdaniem, za tą cenę spisują się świetnie. Jeżeli chcesz zupełnie po kosztach to polecam aliexpress, na razie na kilkanaście zamówień jedno nie doszło, więc i tak się opłaca.
Zrobić coś z czymś to jest nic. Zrobić coś bez czegoś żeby było jak z tym czymś, to dopiero coś!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”