ploter z OPOS (pozycjonowaniem na marki)

Plotery tnące
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

ploter z OPOS (pozycjonowaniem na marki)

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 25 lis 2008, 20:59

Witam kolegów - ponieważ mam zamiar wejść na rynek z ploterami z tzw. OPOS (w wolnym tłumaczeniu pozycjonowanie na ustalonego rodzaju marki) - zwane czasem ploterami z cięciem po konturze - sprowadziłem z pewnej chińskiej firmy bardzo ciekawy i nowoczesny (jak by się mogło wydawać) ploter tnący.

Jego możliwości są (w teorii) naprawdę super - sterowany przez ARM7 Atmela z gniazdem (czytnikiem) na karty SD. No niby rewelka - tylko ten OPOS trochę przegięli. Po pierwsze działa tylko z Corelem od 12 w górę (a gdzie inne programy, nie mówiąc o starszych wersjach Corela) poza tym OPOS działa na razie tylko na pow. A4.

Oczywiście sprzęgłem go z moim eduCAD-em w sferze cięcia i rysowania, ale nie w sferze OPOSu. Niby nic nie stoi na przeszkodzie, ale ma wbudowany jakiś chory algorytm rozpoznawania marek.

I tu moje pytanie - kto z Was ma doświadczenia z pracy z takimi systemami, jak OPOS. Jak to w ogóle jest realizowane - kamerą z jakimś filtrem solaryzacyjnym? Kto z Was wie coś więcej na ten temat?


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#2

Post napisał: dasza77 » 26 lis 2008, 12:13

Czy kolega może więcej napisać o tym systemie OPOS - jak to działa , bo mnie to zaciekawiło.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 27 lis 2008, 08:51

Na wydruku narysowane są tzw. marki (ustalonego kształtu i wielkości znaki graficzne) w czterech rogach rysunku. Oddzielnie przygotowuje się plik do wycięcia obrysu. Plik obrysu nie ma już tych marek, ale jest dokładnie tej samej wielkości i tak samo spozycjonowany, co wydruk. Dalej już prosta sprawa (teoretycznie) - mała kamerka przesuwa się nad wydrukiem włożonym do plotera, stara się odnaleźć 1 znak, potem następne. Wg nich ustawia się na pozycji początkowej. Co fajne, dobrze zrobione oprogramowanie powinno odczytać marki nawet, jeśli wydruk nie jest idealnie włożony do plotera - i samo przekręcić plik wycinania o zbadany kąt. Tyle teorii.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#4

Post napisał: dasza77 » 27 lis 2008, 10:33

Dziękuję za informacje.
Prawdę mówiąc , to myślałem , że to służy do innych celów - zasugerowałem się tym ,że kolega jest biegły w temacie ploterów laserowych.
Może przedstawię swój problem z moim ploterkiem laserowym.
Bardzo dokuczliwą wadą jest fakt , że duże arkusze np. plexi są pofałdowane i nastawienie ogniska w jednym rogu arkusza nie oznacza , że wysokość ta będzie zachowana nad całym arkuszem ponieważ nawet w trakcie cięcia w niekturych materiałach wyskakują naprężenia i potrafi się unieść nawet po kilka mm .
Krótko mówiąc , słyszałem ,że są czyjniki , które mierzą odległośc do ciętego materiału i ogniskują wiązkę lasera ( coś jak autofokus w aparatach fotograficznych).
Gdyby kolega coś n/t wiedział lub nawet miał do sprzedania , to chętnie w to wejdę.
Pozdr- Darek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 27 lis 2008, 14:10

A czy nie możesz sobie zrobić prostego mechanicznego dystansera np. z roką (ew. kulką), sprzęganego (np. śrubą) z ruchomym tubusem soczewki? Przecież takie rozwiązanie będzie najprostsze i jak sądzę skuteczne.

Zrobienie elektronicznego, np. podczerwiennego układu samopodnoszącego głowicę też nie będzie trudne - tyle, że nie wiem, czy będzie wystarczająco precyzyjne.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#6

Post napisał: obser » 27 lis 2008, 22:12

A taki duży masz laser? Zresztą - czy 120x80, czy 200x150 - płyty będą tak samo pofalowane, tyle że na większej powierzchni będzie tego więcej. Ja tnę czasem mocno pofałdowaną plexę - i nie ma problemów, docina na wybrzuszeniach, krawędź jest taka sama.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 28 lis 2008, 09:22

1. Produkuję lasery 1500x3000 mm.
2. Lasery nie są przedmiotem tego wątku!!!

Jak w temacie OPOS - ma ktoś z tym do czynienia?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#8

Post napisał: obser » 28 lis 2008, 09:31

Piotr Rakowski pisze:1. Produkuję lasery 1500x3000 mm.
2. Lasery nie są przedmiotem tego wątku!!!
Tylko wyjaśniając - odnosiłem się do wypowiedzi dasza77 :)


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: pltmaxnc » 28 lis 2008, 09:44


Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Piotr Rakowski » 29 lis 2008, 09:21

Dzięki PLTMAXNC - znam to rozwiązanie. To jest rozwiązanie uproszczone, nie tyle skanujące znaczniki, co pokazujące, gdzie taki znacznik ma być umieszczony.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”