PLOTER TERMICZNY LYNX-T2 - moja druga konstrukcja

Maszyny do wycinania gorącym drutem
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

PLOTER TERMICZNY LYNX-T2 - moja druga konstrukcja

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 31 sie 2009, 23:34

Witam Kolegów,

Zakończyłem właśnie następną własną konstrukcję plotera termicznego o polu pracy 2000x1000x1000 mm.

Wygląd konstrukcji pokazuje jedno ze zdjęć poniżej. Dwie główne ramy zrobione z profilu aluminiowego 80x40 mm - wzmacnianego (ARMA). Rama (nogi) zrobione ze standardowych profili aluminiowych 40x40x2 spawanych i pomalowana proszkowo. Stół zrobiony jest z płyty laminowanej także usztywnionej kształtownikami aluminiowymi.

Blat ma dwa rowki prowadzące, w których są mocowane 4 "jeże" przytrzymujące materiał w trakcie obróbki. Co fajne te "jeże" są zrobione obrotowo, tak aby materiał mógł być mocowany pod kątem - dla uzyskiwania efektów przestrzennych.

Jak poprzednio za prowadnice służą wycięcia w profilach. Rolki z poliacetalu podwójnie łożyskowane. Napędem są dwa silniki krokowe (po jednym na oś), ale z symetrycznym podziałem momentu na dwie strony.

Sterowane M.I.X.P.O.L SLIM-3 - wersja produkowana specjalnie dla mnie. Temperatura drutu regulowana potencjometrem i z programu (nowa wersja, o nazwie TAPPER light). Napinacz drutu - sprężynowy - współpracuje z krańcówką kontrolującą jego zerwanie.

Mój specjalny zestaw oprogramowania dla ploterów termicznych eduCAD 2.7 TERM + STEP2TERM został w tym modelu powiększony o TAPPER light - opisywany w wątku:
https://www.cnc.info.pl/topics50/tapper ... t15435.htm

Tak więc, jak poprzednio, dzięki temu zestawowi oprogramowania - od "pomysłu do przemysłu" dzieli klienta kilka kliknięć myszką.

Poniżej pierwsze zdjęcia finału.

W stosunku do T1 zmieniło się:
- zmieniona, wzmocniona konstrukcja z profili alu.,
- podwójny napęd bramy w osi X (z jednego silnika),
- zwiększyłem ilość rolek na stronę bramy,
- rozdzieliłem zasilania drutu od zasilania sterownika - na drut idzie teraz napięcie pow. 50V.
- zdwoiłem mocowania materiału i zrobiłem je niezależne.
- podwoiłem
Załączniki
Cimg1824.jpg
Cimg1824.jpg (66.33 KiB) Przejrzano 1917 razy
Cimg1832.jpg
Cimg1832.jpg (50.65 KiB) Przejrzano 1857 razy
Cimg1833.jpg
Cimg1833.jpg (68.25 KiB) Przejrzano 1907 razy


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”