Plexi na wymiar – cięcie laserem, piłą czy frezem?

W tym dziale można przedstawiać swoją ofertę, opisywać maszyny na sprzedaż oraz oferować inne usługi komercyjne.

Plexi na wymiar – cięcie laserem, piłą czy frezem?

#1

Post napisał: chaos » 29 maja 2024, 15:20

Obrazek
Przezroczyste płyty akrylowe, znane powszechnie jako "plexi" to bardzo popularny materiał, wykorzystywany w wielu gałęziach biznesu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że elementy z docinanej na wymiar plexi otaczają nas na co dzień. Od różnego rodzaju przeszkleń i osłon, przez elementy różnych urządzeń aż po nowoczesne meble i ozdobne elementy dekoracyjne. To lekkie i bardzo wytrzymałe tworzywo sztuczne skutecznie zastępuje tradycyjne szkło. Nic dziwnego, że popyt na pleksi "na wymiar" rośnie z roku na rok.

Jedną z bardzo często podkreślanych zalet szkła akrylowego jest możliwość łatwej obróbki. Profesjonalne firmy zajmujące się obróbką pleksi wykorzystują zwykle 3 metody cięcia: cięcie laserem, piłą mechaniczną oraz frezowanie. Czym różnią się te trzy technologie?


Plexi na wymiar wycinana laserowo
Plexi na wymiar wycinana laserowo to bez wątpienia najdokładniejsza i najbardziej precyzyjna metoda obróbki. Wykorzystanie skoncentrowanej wiązki światła laserowego pozwala osiągnąć niemal chirurgiczną precyzję cięcia. Dzięki tej technologii z plexi można wycinać nawet bardzo skomplikowane wzory i kształty. Cały proces odbywa się automatycznie, na bazie wykonanego wcześniej projektu.

Co więcej, cięcie laserem, w przeciwieństwie do dwóch kolejnych metod, pozostawia idealnie gładkie i lustrzane krawędzie. Żadnych zadziorów, nierówności czy przebarwień – tylko krystaliczna czystość i doskonała gładkość. To właśnie sprawia, że laser jest niezastąpiony w przypadku płyt akrylowych przeznaczonych na ozdoby, meble czy elementy wystroju wnętrz.

Niemniej jednak tak wysokiej jakości obróbka ma także swoje wady. Koszty cięcia laserem są nieco wyższe niż w przypadku tradycyjnych metod, a samo urządzenie laserowe wymaga specjalistycznej obsługi i regularnej konserwacji. Mimo tego pleksi przezroczysta jest dziś najczęściej cięta na wymiar właśnie w ten sposób.


Cięcie plexi na wymiar piłą panelową
Cięcie plexi na wymiar piłą panelową to opcja nieco tańsza, choć niepozbawiona istotnych ograniczeń. Do plusów tej technologii cięcia można zaliczyć na pewno szybkość i bardzo wysoką precyzję. Profesjonalne piły panelowe do plexi i innych tworzyw sztucznych pozwalają na zachowanie precyzji na poziomie 0,1 mm na aż 3 metrach ciętego materiału. Zaletą jest także możliwość cięcia grubszych płyt lub pakietów kilku płyt.

Największym minusem jest jednak ograniczenie kształtu formatki do prostokątów. Za pomocą piły panelowej uzyskasz więc jedynie kwadratowe i prostokątne formatki z plexi na wymiar. W przypadku niektórych projektów mankamentem mogą być także matowe krawędzie, które pozostawia piła. Można je jednak zlikwidować np. poprzez zastosowanie specjalnych diamentowych polerek do plexi.


Frezowanie plexi na wymiar
Frezowanie plexi w przeszłości pozwalało na uzyskanie z tego materiału znacznie bardziej skomplikowanych kształtów niż w przypadku cięcia piłą. Dziś ta metoda obróbki została na szeroką skalę zastąpiona przez cięcie plexi laserem. Frezarki do tworzyw sztucznych nadal stosuje się jednak w przypadku materiałów, których nie można ciąż laserem. Jest to bardzo popularna metoda obróbki w przypadku takiego materiału jak poliwęglan lity. Poza samym cięciem profesjonalne frezarki do tworzyw sztucznych pozwalają także na fazowanie krawędzi lub tworzenie wybrań o określonej głębokości.


Domowe sposoby cięcia plexi – czy warto z nich korzystać?
W przypadku mniej wymagających prac lub drobnych napraw można rozważyć także domowe sposoby cięcia plexi. Pamiętaj jednak, że samodzielna obróbka po pierwsze zawsze wiąże się z możliwością uszkodzenia materiału, a po drugie rzadko uda się osiągnąć taki poziom precyzji, jak w przypadku profesjonalnych metod.

W domu przetniesz plexi przy pomocy elektronarzędzi z regulacją obrotów. Redukcja prędkości cięcia pozwala uniknąć topienia się krawędzi materiału. Ważne jest także zastosowanie specjalnych tarcz do cięcia tworzyw sztucznych.

Należy jednak pamiętać, że domowe metody mają swoje ograniczenia. Nie pozwalają na wycinanie skomplikowanych kształtów, a jakość cięcia pozostawia wiele do życzenia. Krawędzie często są nierówne, powstają drobne przebarwienia, a cały proces wymaga sporej wprawy i cierpliwości. Dlatego takie sposoby nadają się raczej tylko do prowizorycznych prac i nie zapewnią profesjonalnych efektów.Wróć do „Artykuły - Oferty Firmowe”