Płaskorzeżba w drewnie

Dyskusje dotyczące programowania G-Code
Awatar użytkownika

DoctorX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 152
Rejestracja: 16 sie 2006, 16:05
Lokalizacja: Kko

#21

Post napisał: DoctorX » 15 wrz 2006, 15:37

ok ale jak ja cierpliwością zmuszę program lub maszynę do prawidłowego działania? bo jakoś nie kumam tej aluzji...pltmaxnc możesz poszerzyć wypowiedź?


Sukces ojców ma wielu , porażka tylko jednego...

Tagi:


vitro
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 11 sty 2006, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#22

Post napisał: vitro » 15 wrz 2006, 19:34

Przepaszam Szanownych Kolegów, zapomniałem dodać, że wielkości zawarte w przykładowym pliku są w calach, a to "ledwo co" to jest 0,5 mm.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

DoctorX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 152
Rejestracja: 16 sie 2006, 16:05
Lokalizacja: Kko

#23

Post napisał: DoctorX » 15 wrz 2006, 21:11

Szanowni Koledzy hmmm...to ja już całkiem się poddaję,wierszowanie itp.jakoś sobie nie mogę wyobrazić rzeźby w rozmiarach np.Y=80 Z=4 a X=2 ???
dla mnie na dzień dzisiejszy to jest zagadka jak nic
W edycji pliku widać z macha2 jak na dłoni że Z i Y zasuwają aż miło a x sobie pomyka jakby miał wyrzeźbić płytkę pod cholernie skomplikowany procesor...
Sukces ojców ma wielu , porażka tylko jednego...

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#24

Post napisał: kostner » 30 wrz 2006, 00:44

kazdy przejazd w osi Y i Z daje jeden "wiersz" lub warstwe rzezby, natomiast os X przesuwa sie o 0,02 mm i to jest przejscie do kolejnego wiersza. To tak jakby sie kartka w drukarce zmienila to wlasnie zmiana tej kartki to przesuniecie osi X. Proste ??
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

DoctorX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 152
Rejestracja: 16 sie 2006, 16:05
Lokalizacja: Kko

#25

Post napisał: DoctorX » 30 wrz 2006, 16:07

taaak spoko zakumałem już dawno,ale zamotałem się niechcący przy tym że wszystkie pliki jakie miałem na wykresie w mach2 wyglądały jak cieniutki wąski słupek w związku z czym rzeźba byłaby długa i wąska,ale nie wziąłem pod uwagę że pliki te pisane były dla konkretnych maszyn i w mojej gdzie mam ustawione kroki dla poszczególnych silników wyglądały conajmniej zagatkowo.
teraz jak już wykalibrowałem wszystkie silniki obraz niektórych plików jest już zrozumiały i odpowiedznio szeroki.Wiadomo działą tu wiele czynników np.ilość kroków,rozmiar freza ilość wierszy,a to wszystko jest niestety ze sobą powiązane i ściąganie tzw gotowców nie zawsze da zadawalające efekty...
Trzeba robić pliki pod swoją maszynkę a wszystko będzie jasne.Dzięki wszystkim za pomoc.
BTW
Znacie jakiś prosty program darmowy i bez ograniczeń typu bmp2cnc ?
Sukces ojców ma wielu , porażka tylko jednego...

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#26

Post napisał: Piotr Rakowski » 02 paź 2006, 00:19

Szanowni Koledzy,

Autor wątku powinien powiedzieć dokładnie, o co tak naprawdę mu chodzi.

1. Jeśli jest tak, jak w nagłówku, czyli płaskorzeźba - czyli rzeżba, nie grawerunek to źle podpowiadacie podsuwając programy typu ImageToCode. Przecież trzeba najpierw to zamodelować. Czy to będzie ArtCAM, czy Rhino - nie ma znaczenia. Wbrew pozorom można także w Corelu, ale o tym w następnym punkcie. Do tego jeszcze jakiś program CAMowski. Sporo nauki!

2. Jeśli natomiast przez płaskorzeźbę rozumie On grawerowanie (bo mówi coś o starych meblach) to naprawdę najprostszy będzie Corel (albo inny program wektorowy generujący HPGL). Rysujesz co chcesz (esy-floresy), zapisujesz do PLT (HPGL) i na g-kod przewalasz np. moim programem PLT2CNC (darmowy - jest w jedym z moich wątków).

Corel z resztą potrafi wybierać kieszenie. Co prawda prymitywanie (liniami skośnymi), ale zawsze. Wystarczy wypełnić obiekt i zaznaczyć odpowiednią opcję w eksporcie do PLT. I ta wersja jest starasznie prosta.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#27

Post napisał: wood carver » 15 lis 2006, 18:55

http://images.google.com/imgres?imgurl= ... 26rls%3Den


tu jest spory zbiór fajnych modeli 3d- płaskorzeźb z róznych gatunków...nawet "niedrogo" :roll: !

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#28

Post napisał: Piotr Rakowski » 16 lis 2006, 08:58

Piękna sprawa ( :!: ) - i oprogramowanie w wersji "szczena opada". Ciekaw jestem, czy Output uwzględnia nasze maszynki :lol:
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#29

Post napisał: Piotrjub » 18 lis 2006, 01:24

Pliki sa świetne.
Załączniki
DSC05252.jpg
DSC05252.jpg (170.04 KiB) Przejrzano 5160 razy

Awatar użytkownika

DoctorX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 152
Rejestracja: 16 sie 2006, 16:05
Lokalizacja: Kko

#30

Post napisał: DoctorX » 18 lis 2006, 11:36

Piotrjub, jak to Twoja robota to jestem mile zaskoczony że tak ładnie można sobie rzeźbić :) aktualnie przerabiam swoją maszynkę na możliwość grawerki,ale mam kłopot z doborem frezów i rozdzielczosci pliku,bo jak nie wychodzą mi szczępy w drewnie to znowu przez całość widać rysy ,a jak znowu ustawię wysoką gęstość to obraz jest ładny ale robota trwa godzinami np.30x30mm nawet 2 godz...
Ile może lub powinien zajmować czas wyrzeźbienia takiego ładnego obrazka przy klasycznych krokówkach co osiągają prędkości w granicach 20cm/min ? ;)
hmmm...strasznie długo,ale efekt jest,tylko jak się wejdzie na alledrogo to czasem szkoda patrzeć jak niektórzy wystawiają takie rzeczy od złotówki(i niewiele drożej sprzedadzą) : miedź,mosiądz,cyna itp.ale to chyba jakieś odlewy a nie rzeźby marki CNC?
Sukces ojców ma wielu , porażka tylko jednego...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”