Plan wykonania tynku w warsztacie do CNC

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7588
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#31

Post napisał: pukury » 03 maja 2011, 12:57

witam.
skoro tylko rok to może prościej by było zrobić regipsy ?
listwy , kręcić , szpachla , malowanie - 2 dni roboty .
z tynkowaniem to będzie problem - szczególnie sufit .
nakręć jakiś filmik - może być przebój na youtube :lol:
no chyba że to tak w " celach poznawczych " .
pozdrawiam .



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Re

#32

Post napisał: tuxcnc » 03 maja 2011, 13:17

sonne2 pisze:Myślałem, żeby robić obrzutkę tylko cement:piasek w stosunku 1:2, ale w Internecie ludzie mają troszkę zmodyfikowane proporcje.
Po pierwsze, to proporcje mogą być liczone wagowo, albo objętościowo.
Na budowie nikt raczej z wagą nie biega.

Proporcja cement/piasek 1:2 jest to proporcja objętościowa, czyli sypiemy luźno bez ugniatania wiaderko cementu i dwa wiaderka piasku i ze sobą mieszamy.
Jest to bardzo mocna zaprawa stosowana do betonów.

.


Autor tematu
sonne2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 31
Rejestracja: 24 maja 2007, 21:16
Lokalizacja: z kątowni

Re

#33

Post napisał: sonne2 » 03 maja 2011, 13:41

Gdybym nakręcił jak tynkuje to byłby na pewno jeden z częściej odwiedzanych filmów na temat tynkowania. Na YouTube są chyba z 2 filmy polskojęzyczne jak ktoś na poważnie tynkuje.
Muszę dokupić góra 1 opakowanie wapna i 1 cementu i mogę robić tynk. Regipsy nie wchodzą w grę. A piasek kupić raczej płukany 0,5 czy jakąś grubszą frakcję? Czy może odsiewany żwir?
Sufit myślę wypoziomować przy pomocy jakiś cienkich listewek, które przymocuje do sufitu. Na pewnym forum pisali, żeby poziomować przy pomocy sznurka, ale to dużo pracy, a mała dokładność.
Bardzo ważny jest czas nakładania poszczególnych warstw. Na początek zamierzam stuknąć młotkiem w miejscach, gdzie są jakieś zakrzywienia, słabo związana zaprawa itd. Potem gruntuję podłoże specjalnym gruntem akrylowym rozrobionym z wodą i czekam 24h. Po tym czasie nakładam obrzutkę i czekam 24h, aby położyć narzut. Po jego położeniu docieram lekko ściany i przez kilka dni staram się je delikatnie zwilżyć wodą. Potem robię zdjęcia warsztatu i umieszczam je na forum:D

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 511
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#34

Post napisał: podrzeźbi » 03 maja 2011, 14:09

Wracając do tematu głównego to jak cement jest lekko skawalony przez kontakt z wilgocią powietrza to można go przesiać. Grudy zetrzeć na sicie a jak są już zbyt twarde to dodać jako kruszywo. Taki przeterminowany nawet kilka lat cement będzie nieco słabszy ale można go dodawać więcej do zaprawy i uzyska się ten sam efekt. Do tynkowania używa się jak najdrobniejszego piasku. Na sufit, naroża, filary dawać zawsze więcej cementu do zaprawy. Z wapnem jest różnie, u nas tradycyjnie stosowane. Daje lepszy klimat w pomieszczeniu i zaprawa jest jak masło a więc bardzo plastyczna i dosyć lepka. Wapno też wiąże, dzięki temu można zaoszczędzić na cemencie, przecież jeszcze 150 lat temu murowano cegły na samym wapnie z piaskiem. Taki tynk trzeba wyszpachlować ostatecznie i pomalować. Z gołego tynku sypie się piasek i może być to zabójcze dla łożysk i innych elementów maszyny. Gładziuta powierzchnia ścian a także podłogi bardzo ułatwia sprzątanie i czyszczenie. A przecież zabrudzeń będzie sporo.


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#35

Post napisał: barola » 03 maja 2011, 20:27

do obrzutki cement-piasek 1-3 do tyku cement,piasek ,wapno 1-3-1 .wydaje mi sie ze zbyt duza uwage przywiazujesz do detali ,do czego ci idealny poziomy sufit wystarczy ze bedzie rowny i gladki a wypoziomowac mozna za pomoca wezyka z woda lub lasera.


Autor tematu
sonne2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 31
Rejestracja: 24 maja 2007, 21:16
Lokalizacja: z kątowni

Re

#36

Post napisał: sonne2 » 03 maja 2011, 20:48

Wężyk z wodą - u mnie zwą to poziomicą.
Tak to troszkę będę musiał się zmęczyć. Ze ścianami to będzie prosto. Przybijam te listwy poziomuje i pionuje i jadę z koksem, a później tylko ściągam.
Barola to jest stosunek objętościowy, który podałeś?
Cement na szczęście się nie skawalił. W sumie troszkę panikowałem. Codziennie widuje jak u klienta sprzedającego cement (w prawdzie zafoliowany) leży po 6-8 sztuk na palecie. I to tak z 2-3 miesiące.


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#37

Post napisał: Bbuli » 03 maja 2011, 21:24

No nie-wężyk z wodą to szlauch waga a poziomica to troszkę kij przypomina.Do tego samego służą. A te stosunki to wiaderko lub łopata czyli podobnie do objętości.Wagi nie potrzeba.Kto by tam Panie garście ważył? Pudy to już owszem różnice znaczną robią.


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#38

Post napisał: pixes2 » 03 maja 2011, 21:51

sonne2 pisze:Przybijam te listwy poziomuje i pionuje
Ja przyklejałem na gęsty gips i pionowałem takie kątowniczki perforowane ( do naroży) ze stali oc. Rozginałem je do ok. 150 st. Przyklejone co około 140cm. Swietnie się po nich ściągało odpowiednio szeroką łatą. Tynk wprawdzie gipsowy, ale przy cementowo wapiennym też pewnie zdałoby egzamin.

Pozdrawiam.
Tomek.


Autor tematu
sonne2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 31
Rejestracja: 24 maja 2007, 21:16
Lokalizacja: z kątowni

Re

#39

Post napisał: sonne2 » 04 maja 2011, 01:33

Bbuli:
Wiem co to jest poziomica.
Ale takie coś jak poziomica wodna z tej strony to pierwszy raz w życiu widziałem:
http://tools.shop.pl/index.php?cPath=22 ... =2a&page=1

Niedługo zabieram się za tynk. Jak będę miał pytania to napiszę na forum.


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#40

Post napisał: Bbuli » 04 maja 2011, 08:45

No to szlauch waga.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”