PikoCNC a retrofiting

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

PikoCNC a retrofiting

#1

Post napisał: Steryd » 13 lut 2017, 21:10

Po pierwsze się przywitam. - Dobry Wieczór.
Teraz do rzeczy.
Przymierzam sie (póki co teoretycznie)do postawienia na nogi niedużej frezarki Emco VmC 100 zwanej dalej pacjentem. Z założenia miała służyć do dydaktyki, i z grubsza ten plan chciałbym kiedyś zrealizować.
Za napędy służą silniki krokowe 5-fazowe. Wrzeciono to silnik DC ze sterownikiem tranzystorowym i enkoderem do zliczania obrotów i indexowania pozycji M19, dodatkowo magazyn narzędzi na 12 oprawek, pompa chłodziwa i centralne smarowanie. Za krancowki robią czujniki indukcyjne, po 1 na każdą oś i dodatkiwo po 1 indexujacym obroty śrub.
Od razu zaznaczę, że nie jestem automatykiem, ani elektronikiem, raczej używam maszyn CNC i to już od dość dawna, niejednokrotnie też zdarza mi się je naprawiać.
Stan obecny: Maszyna się uruchamia ale na sto procent wyspały się parametry i poza tym, że zapala się światło i pojawiają sie alarmy na ekranie nic sie nie dzieje. Próby wprowadzania parametrów nieskuteczne.
Założenia są takie, żeby napedy zostawić razem ze sterownikami i zasilaczami, czujniki na krańcowkach i wrzeciono ze sterowaniem i zasilacze. Oczywiście może się okazać, że to zbyt optymistyczne.
Jak czytam o możliwościach PikoCNC, to wydaje mi się, że powinien sobie z tym dać radę (oczywiście liczę na pomoc szanownych kolegów w razie jakby mi brakło umiejętności przy konfiguracji), tylko mam kilka dodatkowych pytań.
- Czy do obsługi panelu trzeba dokupić moduł remote, czy można to zrobić bez niego (chociaż nie wiem, czy jest sens, i tak będzie potrzeba sporo wejść- wyjść )?
- czy jest opcja przełączania trybów pracy (posuwy ręczne, mdi, program, auto) za pomocą przycisków zewnętrznych? Tak jest w prawdziwych obrabiarkach, i trzeba przyznać, że jest to niezwykle wygodne.
- I dodatkowo- o ile to ma sens, czy jest opcja, pilnowania obrotów śrub pociągowych podczas ruchu w celu ewentualnego wychwytywania zgubionych kroków? (skoro są tam te czujniki, to czemu nie skorzystać).
Co sądzicie o takiej operacji?
Czy lepiej dać sobie spokój?


Można?
Morzna!!!


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#2

Post napisał: RobWan » 13 lut 2017, 21:41

Steryd pisze:Czy do obsługi panelu trzeba dokupić moduł remote
Nie.
Steryd pisze: I dodatkowo- o ile to ma sens, czy jest opcja, pilnowania obrotów śrub pociągowych podczas ruchu w celu ewentualnego wychwytywania zgubionych kroków?
Nie, ale to może zapewnia sterownik silnika krokowego i jak zgubi krok/kroki to wystawi jakiś błąd na co Piko zareaguje E-Stopem.
Steryd pisze:czy jest opcja przełączania trybów pracy
Nie, i chyba nie brakuje mi tego. Jak program idzie na Auto to ręczne nie działa. Jak zakończy się lub mamy Pauzę to ręczne działa.


Robert


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#3

Post napisał: Steryd » 13 lut 2017, 22:02

Po prostu chciałbym wykorzystać fabryczną szafkę, a to eliminuje mysz (brak blatu)...
Można?
Morzna!!!


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#4

Post napisał: RobWan » 13 lut 2017, 22:08

No to ekran dotykowy i trackball.

Robert


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#5

Post napisał: Steryd » 15 lut 2017, 10:59

można i tak, ale jakby się dało przypisać przyciski, albo przynajmniej klawisze funkcyjne, to by było prościej i wyglądało bardziej profesjonalnie (oczywiście moim zdaniem).
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”