Pasowanie wałka do łożyska

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
Spanner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:29
Lokalizacja: Bielsko

#11

Post napisał: Spanner » 23 cze 2012, 19:08

Nie wiem, chyba zaryzykuję z tym wałkiem, najwyżej jak nie spasuje to sprzedam go na allegro i zastosuje pręt gwintowany. Tylko w tym problem że jest on niehartowany...



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#12

Post napisał: BYDGOST » 23 cze 2012, 23:05

Dużo nie ryzykujesz. Taki pręt nie kosztuje fortuny a poza tym jeśli gwintowany będzie dobry to ten tym bardziej.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#13

Post napisał: pukury » 23 cze 2012, 23:14

witam.
tylko zdajesz sobie sprawę że tam M12 to tak " umownie " ma fi 12 ?
może jakąś blaszkę podłożysz .
daj blaszkę i przyklej - sprawdzone .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Spanner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:29
Lokalizacja: Bielsko

#14

Post napisał: Spanner » 24 cze 2012, 13:33

W sensie chodzi ci owinąć blaszką pręt i do łożyska? W sumie pręt jednak będzie nie 15 a 20. Napisałem do sklepu POLtech cnc żeby sprawdzili mi czy pręt wchodzi do łożyska. Mam nadzieję że to sprawdzą i odpiszą. Jeśli nie wejdzie to wezmę chyba łożysko 25 i obwinę pręt w miejscach gdzie mają być łożyska "gummed tape" Tylko pytanie czy mi to sprawdzą, czy wymyśla jakąś tanią wymówkę... Jak już pisałem pręt gwintowany M12 mieści się w UCPA201
Pytanie tylko czy pręt prowadzący 20mm zmieści się w UCP204...

A tak przy okazji, orientujecie się ile może kosztować wytoczenie koła pasowego z drewna, o średnicy około 25cm? Z otworem Fi=20 na środku i ze śrubką dociskową(tak jak w frani). Rowek na pasek nie będzie jakiś szczególny, bo pasek mam o przekroju koła, o średnicy 6,5mm. Na silniku mam koło pasowe na pasek najprawdopodobniej typu Z, i ten pasek tam w sam raz pasuje. Więc podobne koło pasowe muszę wytoczyć na oś. Chodzi mi o cenę wraz z materiałem. Grubość koła myślę max 3cm(wraz ze zgrubieniem na śrubkę dociskową).

pozdrawiam


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#15

Post napisał: skoczek » 24 cze 2012, 13:46

Witam serdecznie.
99% opraw łożyskowych UCP jakie miałem w ręku, a miałem ich dużo ma otwór wewnętrzny większy o parę setek (ile to zależy od wielkości oprawy). Przy mniejszych oprawach było to 2-3 setki ponad wymiarem, przy trochę większych oprawach było to nawet 5-7 setek ponad wymiarem tak więc nie ma się co czarować że te oprawy są na zero robione. Podejrzewam że wałek jest na zero lub lekko w minusie i prawdopodobnie on Ci z luzem wpadnie(!) do tej oprawy.

Ale tak czy inaczej faktycznie najlepiej niech Ci sklep odpisze czy i jak jedno wchodzi w drugie.

Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#16

Post napisał: BYDGOST » 24 cze 2012, 13:48

Koło możesz dobrać od starej pralki. Te bardziej współczesne mają paski płaskie a te starsze klinowe.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
Spanner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:29
Lokalizacja: Bielsko

#17

Post napisał: Spanner » 24 cze 2012, 14:21

Tak, wiem ze od pralki ale ono ma trochę zbyt dużą średnicę(te które ja mam), po za tym nie ma zbyt wygodnego mocowania. Dlatego w dalszym ciągu proszę o odpowiedź na temat koła.
Dzięki skoczek, właśnie o taka odpowiedź mi chodziło, wiec nawet jeśli sklep nei zechce tego sprawdzić to i tak kupię.

Pozdrawiam


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#18

Post napisał: skoczek » 24 cze 2012, 14:32

Witam.
Najlepiej jak Ci sklep to sprawdzi. Może się okazać że oni mają innego dostawcę opraw (choć to mało prawdopodobne bo oprawy wyglądają jakby były od jednego lub dwóch producentów w Chinach) niż ten od którego oprawy które ja miewałem w ręce, więc może ich są bardziej dokładne.

Trzeba po prostu brać pod uwagę że te oprawy głównie są stosowane w rolnictwie a tam mało który rolnik ma mikrometr, tokarkę, szlifierkę do wałków, etc. Głównym narzędziem przy pracach naprawczych jest majzel i młotek, więc te oprawy nie mogą być przez producenta zrobione zbyt dokładnie bo by rolnik miał później problem z montażem.

Poza tym jak Ci o setkę by wałek za ciasno wchodził to śmiało o tą setkę bieżnia Ci się rozejdzie gdy sobie ją delikatnie podgrzejesz lub wciśniesz bez grzania wałek.

Poproś jeszcze kogoś na forum niech Ci zmierzy mikrometrem wałek 20 i będziesz w domu, choć ja obstawiam że jest na zero lub minimalnie w minusie i dlatego dosłownie wpadnie.

Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#19

Post napisał: pukury » 24 cze 2012, 15:02

witam.
jest zabawniej - po jednej stronie jest setka na plusie - po drugiej 5 setek większe :shock:
tak że - wejdzie - wejdzie.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#20

Post napisał: skoczek » 24 cze 2012, 15:27

Witam.
A jaka długość odcinka tych wałków?
Z bieżniami tych opraw też bywa ciekawie bo czasem jest różnica setki pomiędzy tym co po lewej stronie bieżni a tym co po prawej.

Dlatego faktycznie, najlepiej jak sklep przeprowadzi dochodzenie.

Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”