Pasowanie śruby kulowej z blokami BK/BF

Czy chińczycy dobrze ogarneli temat?

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Pasowanie śruby kulowej z blokami BK/BF

#1

Post napisał: MarLip » 18 sty 2018, 19:14

Witam,
zwracam się do forumowiczów z następującym problemem:
zakupiłem niedawno poprzez ebay śrubę kulową 12x4 razem z blokami BF i BK. Po rozpakowaniu przesyłki moje zainteresowanie wzbudziły dwie rzeczy:
-śruba wchodzi luźno w łożysko, bez przesadnego luzu ale wygodnie można sobie ją montować i demontować,
-ciasno spasowane łożysko w bloku podtrzymującym, praktycznie nie do ruszenia bez młotka.
I tutaj moje pytanie, jak poprawnie powinno takie połączanie wyglądać? Moim zdaniem łożyska powinny być ciasno spasowane na śrubie a luźno w oprawach (szczególnie w tej podtrzymującej co by ów śruba mogła się wydłużyć). Przez chwilę pomyślałem sobie że może jest to poprawne a śruba będzie wydłużać się tylko tyle ile pozwoli na to luz w rowku na pierścień. Zastanawiam się czy nie wybić tego łożyska i rozwiercić bloku na H7 ale wtedy dostanę dwa luźne pasowania co chyba będzie jeszcze bardziej niekorzystne.
Jakieś wskazówki?
Pozdrawiam


K.I.S.S - Keep it simple stupid!


Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Pasowanie śruby kulowej z blokami BK/BF

#2

Post napisał: Laki_88 » 20 sty 2018, 07:09

Moim zdaniem jest dobrze, a przynajmniej mam tak samo...


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pasowanie śruby kulowej z blokami BK/BF

#3

Post napisał: 251mz » 22 sty 2018, 11:05

To teraz Ci napiszę swoje doświadczenia.
Te bloki są gówno warte - a przynajmniej te które Ty zakupiłeś...

Na 90% siedzą tam zwykłe łożyska kulkowe- które w tamtej konfiguracji nie nadają się do trzymania precyzji śruby.
Druga sprawa to ,że piszesz ,że łożysko ciasno siedzi.
Wybij łozyska a farbę wewnątrz zetrzyj papierem ściernym/ rozpuszczalnikiem uniwersalnym.
Wtedy łożysko zaczyna normalnie chodzić...

W bloku oporowym pomiędzy łożyska zwykłe kulkowe- najlepiej polskie wsadź dystans pomiędzy bieżnie zewnętrzne i wtedy po założeniu śruby kasuj luz...
Wtedy łożyska zwykłe będą działać trochę jak skośne o dużym kącie.
Możesz kupić też łożyska skośne , ale przy tym wymiarze kosztują one chyba ze 150zł za szt najtańsze więc szkoda myśleć nawet...

Awatar użytkownika

Autor tematu
MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pasowanie śruby kulowej z blokami BK/BF

#4

Post napisał: MarLip » 26 sty 2018, 18:41

Dorzucę do tematu jeszcze 2 grosze bo dzisiaj dotarło do mnie trochę gratów. Olałem śruby z ebay'a na rzecz śrub z firmy WOBIT.
Wysłałem do nich rysunek zakończeń jakie mnie interesują (przerysowałem po prostu zakończenia z katalogu HIWIN'a) i grzecznie czekałem. W międzyczasie zakupiłem również bloki BF i BK 12 od firmy MULTIPROJEKT. Śruby przyszły pierwsze i jestem naprawdę zadowolony. Sprawdzałem mikrometrem końcówki i pomylili się AŻ o 2 mikrometry na minus na każdej obrabianej średnicy ale chińczyk z ebay nie ma do nich podjazdu. Śruby proste, dobrze zapakowane, czas realizacji około tygodnia.
Bloki przyszły dzisiaj. Spodziewałem się czegoś pokroju chińczyka jednak tutaj zostałem również pozytywnie zaskoczony. W bloku od strony napędowej siedzą łożyska skośne (jednak brakuje dystansu między nimi - do zrobienia). Od strony podtrzymującej klasyczne 60002Z. W blokach od multiprojekt'u łożysko od strony podtrzymującej chodzi luźno w oprawie więc tak jak się spodziewałem przy pierwszym podejściu.
Próbowałem to złożyć i okazało się że w takiej konfiguracji łożyska nie chcą dać się włożyć ręką na śrubę. Czyli otrzymałem ciasno na wale, luźno w oprawie (czyli tak jak moim zdaniem powinno to wyglądać). Niestety za ciut lepsze zabawki trzeba dużo więcej zapłacić......
K.I.S.S - Keep it simple stupid!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”