Parametryczny v-font BroshSL

Parametryczny v-font on-line do wycinania szablonów

Proste programy do obsługi maszyn CNC, vivery, itp. Programy darmowe, napisane przez użytkowników forum
Awatar użytkownika

Autor tematu
gluk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 73
Rejestracja: 31 paź 2020, 10:59
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Parametryczny v-font BroshSL

#1

Post napisał: gluk » 19 maja 2021, 12:01

z nadzieją na konstruktywne opinie przedstawiam mój projekt: parametryczny v-font BroshSL przeznaczony do wycinania szablonów napisów. Generator pozwala dostosować szerokość "mostków" (w zależności od planowanego rozmiaru tekstu) w zakładce "Variables" suwakiem "bridge"

Generator on-line napisów w formacie SVG/PDF dostępny tutaj:

glukfonts.pl/g/broshsl

Obrazek



Awatar użytkownika

Autor tematu
gluk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 73
Rejestracja: 31 paź 2020, 10:59
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Parametryczny v-font BroshSL

#2

Post napisał: gluk » 04 cze 2021, 11:17

nie tracąc nadziei na opinie pozwolę sobie przedstawić jeszcze jednoliniową pisankę LimpelkaSL

www.glukfonts.pl/g/LimpelkaSL

Obrazek

krój zawiera alternatywy stylistyczne liter g, h, l, p, y... itd dostępne (tymczasowo) jako ligatury ze znakami _ i |

Obrazek

aby dostosować tekst do planowanego narzędzia dostępne są parametry szerokości, światła miedzyliterowego ( i grubości linii dla podglądu) w zakładce Variables

Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
gluk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 73
Rejestracja: 31 paź 2020, 10:59
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Parametryczny v-font BroshSL

#3

Post napisał: gluk » 07 cze 2021, 09:16

mała prezentacja możliwości dostosowania tekstu za pomocą osi szerokości (width), prześwitu międzyliterowego (span) i grubości (stroke) w menu Variables

Obrazek


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Parametryczny v-font BroshSL

#4

Post napisał: lajosz » 07 cze 2021, 14:31

Moim zdaniem ... ŚWIETNA ROBOTA .... BRAWO .

Pozwolę sobie jednak na kilka .... uwag ?

Otóż:
-- ideałem byłoby, gdyby fonty łączone (czyli np. font Script) były rzeczywiście łączone, bo w zakładce Settings , parametr Trakcing powoduje rozdzielenie poszczególnych fontów.
Oczywiście rozumiem, że może to być trudne do wykonania lub wręcz niemożliwe, ale ..... skoro tak, to przy fontach łączonych, parametr Trakcing (moim zdaniem) powinien być wyłączony z użytku.

-- Jeśli to możliwe, każda litera składająca się z dwóch wektorów jak w przypadku fontu ABC czerwony (np. O, A, B, R, P) powinna być przecięta i wektory ją tworzące powinny być połączone w jeden, co w przypadku wykorzystania tych fontów do frezowania CNC, ułatwi pracę, bo wrzeciono nie będzie musiało podnosić się i opuszczać do kolejnego frezowanego wektora.
Niby nic, a jednak w przypadku długich tekstów każde wycofanie to dodatkowy czas + niepotrzebne marnowanie energii i zużywanie się maszyny.

Jednak mimo wszystko, ..... naprawdę ... BARDZO DOBRA ROBOTA.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gluk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 73
Rejestracja: 31 paź 2020, 10:59
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Parametryczny v-font BroshSL

#5

Post napisał: gluk » 07 cze 2021, 15:55

lajosz pisze:-- ideałem byłoby, gdyby fonty łączone (czyli np. font Script)[...] parametr Tracking (moim zdaniem) powinien być wyłączony z użytku.

po pierwsze — dzięki za opinie.
Masz rację, LimpelkaSL (Script) powinien być (i jest) łączony, do zmiany szerokości służą parametry Variables→Spain i Variables→Width. Tracking planowałem wyłączyć dla tego fontu, ale ostatecznie pozostał - doszedłem do wniosku że „chcącemu nie dzieje się krzywda”, być może dla kogoś będzie to niezbędne przy np. tworzeniu szablonów.
lajosz pisze:ABC czerwony (np. O, A, B, R, P) powinna być przecięta i wektory ją tworzące powinny być połączone w jeden.

font LiserifSL tworzyłem z myślą do zastosowania z laserem, stąd podział na jednoliniowy wektor obrysu i "czerwoną" powierzchnię wypełnienia. Tam gdzie to możliwe, wektor obrysu jest połączony, ale pełne połączenie sprawiałoby że po niektórych liniach laser przejeżdżałby dwukrotnie — odznaczałoby się to innym, silniejszym wypaleniem.

Jak wspominałem, dzięki za opinię.

p.s.
zauważyłem kłopot z nazwami fontów. Po najechaniu kursorem w menu wyboru pojawia się nazwa :)
Obrazek


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Parametryczny v-font BroshSL

#6

Post napisał: lajosz » 07 cze 2021, 17:48

gluk pisze:
07 cze 2021, 15:55
font LiserifSL tworzyłem z myślą do zastosowania z laserem
OK, tyle że .... w ogóle o tym nie wspomniałeś :)
No i skoro pod laser było tworzone, to może lepiej było założyć temat w dziale --> Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Wtedy zapewne opinii i komentarzy byłoby znacznie więcej niż ten jeden mój :)
gluk pisze:
07 cze 2021, 15:55
zauważyłem kłopot z nazwami fontów. Po najechaniu kursorem w menu wyboru pojawia się nazwa :)
To prawda, ale ..... dopiero po chwili, a ja po prostu wybieram font klikając na niego, czyli .... nie czekam (bo skąd mam wiedzieć) na wyświetlenie się nazwy fonta.
Czy nie lepiej byłoby, nazwę fonta umieścić w samym okienku z tekstem go reprezentującym ?
Wtedy każdy widzi nie tylko nazwę, ale i krój.
No i wreszcie, sporo ludzi ma włączone Noscripty, Adblocki czy inne Adguardy które po prostu mogą nie pozwolić na wyświetlanie się info o nazwie czcionki.

Jednak powtórzę .... robota elegancka i widać że zrobione to z dbałością.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gluk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 73
Rejestracja: 31 paź 2020, 10:59
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Parametryczny v-font BroshSL

#7

Post napisał: gluk » 07 cze 2021, 18:24

lajosz pisze:Czy nie lepiej byłoby, nazwę fonta umieścić w samym okienku z tekstem go reprezentującym


masz rację, zrobione :)

Obrazek
lajosz pisze:sporo ludzi ma włączone Noscripty, Adblock

wtedy brak nazwy to najmniejszy problem, spora część funkcjonalności generatora to JavaScript...

Awatar użytkownika

Autor tematu
gluk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 73
Rejestracja: 31 paź 2020, 10:59
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Parametryczny v-font BroshSL

#8

Post napisał: gluk » 29 cze 2021, 16:08

kolejny w kolekcji - jednoliniowy sans serif ResamitzSL

link do generatora

Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
gluk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 73
Rejestracja: 31 paź 2020, 10:59
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Parametryczny v-font BroshSL

#9

Post napisał: gluk » 10 cze 2022, 22:59

testowy grawer w aluminium napisu fontem LimpelkaSL. Rozmiar tekstu 8pt (~2.8mm)

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Software”