Odciąg oparów lutowniczych DIY

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1222
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Odciąg oparów lutowniczych DIY

#11

Post napisał: Rafalgl » 11 wrz 2023, 22:45

Obojętnie czy w fusion albo camie pico, byle była ścieżka wektorowa. Na obu tych programach pracuje; w fusion rysuję kontury i otwory panelu (bo wygodniej) i stl'a kopiuje do pico cam gdzie dodaje ścieżki frezu. Ale póki co ani tu, ani tu nie udało mi się znalezc tego o czym mówię, w obu programach opcja "napis" rysuje mi kontury liter pustych w środku i nie widzę innych opcji wyboru. Teraz jak wezmę kieszeń i będę to frezował to mi nie dotrze w każdy róg czcionki frez albo zbierze za dużo. A chyba nie będę każdej literki ręcznie rysował z pojedynczych kresek bo to wieki zajmie 😅 jeszcze pytanie ile muszę zebrać z tego laminatu aby wyłonił się drugi kolor, bo jeśli malutko, to może jakimś ostrym frezem jest szansa że się uda, choć czcionek z "ogonkami"; typu times new roman itp. w takiej skali nie będę nawet probował.


Kto pyta, nie błądzi.


Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Re: Odciąg oparów lutowniczych DIY

#12

Post napisał: Bagunio » 11 wrz 2023, 23:56

Daj screena o co dokładnie ci chodzi , napisz o jaką strategie ci chodzi bo albo mało jasno napisałeś albo jestem głupi o tej godzinie a i obadaj dokładnie cama fusion bo oprócz strategii grawerowania jest jeszcze kilka którymi można wykonać grawer

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1222
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Odciąg oparów lutowniczych DIY

#13

Post napisał: Rafalgl » 12 wrz 2023, 02:39

Po prostu chcę, żeby frez jechał jak długopisem po kartce i rysował mi litery linią jednej szerokości, na stałej głębokości za jednym przejściem. Najlepiej frez kulowy. Tym sposobem uzyskam niemal dwuwymiarowe, delikatnie wklęsłe litery drukowane o zaokrąglonych końcach, o szerokości zależnej od główki frezu. Naturalnie podobają mi się ładne kaligraficzne czcionki, grubsze w jednym miejscu cieńsze w innym, takie z efektem głębi 3d, ale nie wiem jak osiągnąć taki efekt, żeby frezarka wiedziała gdzie ma wjechać głębiej frezem typu V i zrobić szeroko a gdzie tylko musnąć po wierzchu. Bo jeśli znowuż wydrapię to na jednej i stałej głębokości to będzie brzydka, podrapaną powierzchnia. Przynajmniej takie mam obawy. Już rozumiesz?
Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

pbugdol
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 128
Rejestracja: 09 mar 2022, 11:25
Lokalizacja: Śląskie

Re: Odciąg oparów lutowniczych DIY

#14

Post napisał: pbugdol » 12 wrz 2023, 06:47

Chyba chodzi o czcionkę jednoliniową, czasem można znaleźć darmowe wersje takich czcionek do pobrania. Nie wiem jak wygląda dodanie ich do fusiona lub piko ale pewnie to możliwe.


Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Re: Odciąg oparów lutowniczych DIY

#15

Post napisał: Bagunio » 12 wrz 2023, 08:14

Czyli w ogóle się nie zagłębiłes w cama , chcesz żeby frez jechał po konturze na jednej wysokości - kojarzysz strategie kontur ? To podstawowa strategia a chyba z definicji robi to co napisałeś

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1222
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Odciąg oparów lutowniczych DIY

#16

Post napisał: Rafalgl » 12 wrz 2023, 08:25

Jeśli zrobię konturem tak jak mówisz to obrysuje mi litery na około a środek pozostanie wypełniony.

Poszukam tych czcionek jednoliniowych .
Tu jest pokazane co mam na mysli, niestety Piko z tego co wiem nie współpracuje z camem fusion. Ale mówi tu o jakiś czcionkach SHX, zaraz odpalę i obczaję czy da się coś zrobić...
https://youtu.be/HKNbPPs-K2Y?feature=shared
Kto pyta, nie błądzi.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2368
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Odciąg oparów lutowniczych DIY

#17

Post napisał: Avalyah » 12 wrz 2023, 10:02

Rafalgl pisze:Po prostu chcę, żeby frez jechał jak długopisem po kartce i rysował mi litery linią jednej szerokości, na stałej głębokości za jednym przejściem. Najlepiej frez kulowy.

Nie tego chcesz. Jeśli tak byś zrobił, to jedna strona tej "linii" będzie złej jakości, bo frez będzie tam skrawał w "złym" kierunku. Chcesz, żeby objechać kontur, czyli linia to tak naprawdę bardzo wąski prostokąt, wtedy frez wracając do miejsca startu poprawi tę stronę o złej jakości, bo teraz będzie skrawał tam w poprawnym kierunku.

Żeby to zrealizować używasz opcji 2d contour lub 2d pocket. Trick polega na tym, że np. dla freza fi2mm ustawiasz sobie radial stock to leave -0.9 i zobacz, jak wygeneruje ścieżkę. Możesz zmieniając ten radial stock to leave dopasować sobie ją w taki sposób, że utrzymasz pożądany efekt.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1222
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Odciąg oparów lutowniczych DIY

#18

Post napisał: Rafalgl » 13 wrz 2023, 12:29

Ok, tak zatem spróbuję.

Tymczasem wracając do tematu - doszedł filtr:
Obrazek
Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1222
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Odciąg oparów lutowniczych DIY

#19

Post napisał: Rafalgl » 14 wrz 2023, 08:41

Avalyah pisze:
12 wrz 2023, 10:02
Żeby to zrealizować używasz opcji 2d contour lub 2d pocket. Trick polega na tym, że np. dla freza fi2mm ustawiasz sobie radial stock to leave -0.9 i zobacz, jak wygeneruje ścieżkę. Możesz zmieniając ten radial stock to leave dopasować sobie ją w taki sposób, że utrzymasz pożądany efekt.
Znalazłem te opcję , ale czy ścieżkę zrobioną w camie Fusion idzie otworzyć w programie sterującym Piko? Nie trzeba w nim instalować postprocesora z PikoCNC? Jeśli trzeba, moze wiesz który plik w folderze to postprocesor, jaka nazwa i rozszerzenie? Trzeba go skopiować i gdzieś wkleic czy da radę zaimportować przez aplikację?
Od razu spytam, czy wiesz jak w Piko CAM prostokąt wstawić, rzecz w tym że biorę opcję prostokąt, klikam lewym klawiszem myszy, ale wychodzi mi tylko pojedynczy punkt i koniec.
Kto pyta, nie błądzi.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2368
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Odciąg oparów lutowniczych DIY

#20

Post napisał: Avalyah » 14 wrz 2023, 10:06

Rafalgl pisze:Od razu spytam, czy wiesz jak w Piko CAM prostokąt wstawić,

Korzystam z Fusion, pikoCAM nie jest mi więc potrzebny, bo siłą rzeczy ma mniejsze możliwości.
Rafalgl pisze:Znalazłem te opcję , ale czy ścieżkę zrobioną w camie Fusion idzie otworzyć w programie sterującym Piko? Nie trzeba w nim instalować postprocesora z PikoCNC?

Odwrotnie - to w Fusion musisz użyć takiego postprocesora, który wygeneruje kod dobrze zrozumiały dla kontrolera piko. W tym temacie znajdziesz taki postprocesor:
postprocesor-do-pikocnc-t65563-20.html

potem przy generowniu kodu w Fusioniei musisz użyć tego postprocesora, a nie tego, który jest tam ustawiony domyślnie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”