Odbicie lustrzane HAAS

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
cnc_gawek_obrpl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 02 gru 2019, 10:20

Odbicie lustrzane HAAS

#1

Post napisał: cnc_gawek_obrpl » 06 lut 2021, 16:48

Witam,

Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Mianowicie: Czy odbicie lustrzane na frezarce Haas'a może być wykonane po innym X a niżeli X0 ?

Mam detal do wykonania długości o L=295 (nazwijmy go Lewym), którego baza X0 jest na lewym boku. Detal ma otwory z fazami rozmieszone w stałym Y (nie w osi, bliżej jednego boku) ale niesymetrycznie w X (X65 oraz X175). Muszę wykonać powielone operacje na płaszczyźnie spodniej, muszę bazować się identycznie jak w pierwszym zamocowaniu tak by nie przerabiać programu, współrzędnych itd.

Mam nadzieję, że jest to w miarę jasne jak na razie :)

Teraz pytanie czy mogę zrobić odbicie lustrzane o parametrach: G101 X147,5 ? Skoro długość detalu to wspomniane L=295.
Czy odwróci mi to operacje w osi X tak że baza "będzie" po prawej stronie detalu? I wszystkie operacje będą wykonywane w minusowym X tak jak pierwotnie wszystko było pisane z X plus?

Dodam, że dotychczas wszystkie odbicia miałem w X0, gdyż trafiały mi się detale, gdzie bazę miałem po środku detalu i tutaj nie było problemu nawet gdy był detal nie symetryczny. Natomiast tutaj mam bazę z lewej strony - uprzedzę pytania ewentualne. Nie mogłem przenieść bazy, zbyt dużo zależności, a wszystko pisane z ręki na maszynie.

Z góry dzięki za pomoc.



Wróć do „G-CODE - programowanie”