Nowy siłownik do prasy tzw. "50 ton" cieknie.

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
Bolek89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 60
Rejestracja: 18 lut 2023, 15:53

Nowy siłownik do prasy tzw. "50 ton" cieknie.

#1

Post napisał: Bolek89 » 05 kwie 2023, 01:27

Kupiłem parę lat temu zestaw do prasy amatorskiej z tak zwanym siłownikiem "50 ton" jednostronnym z zewnętrznymi sprężynami powrotowymi(Średnica zewnętrzna to 110mm,tłok 90mm,a tłoczysko 53mm).

Nie mając wtedy do czego go zainstalować. Przetestowałem na biurku, że siłownik się wysuwa gładko, chowa, nie cieknie przy pełnym wysuwie i nabiciu lekkiego cisnienia, spuściłem olej i schowałem do szafy aż przyjdzie czas aż będę miał odpowiednią obudowę/stelaż prasy.

Obudowę już mam,wiec wyjąłem siłownik w celu ponownego przetestowania. Zrobiłem ten sam test jak kiedyś i wszystko wyglądało na ok. Lecz tym razem zostawiłem układ zalany olejem, pompa ze zbiornikiem oleju stała na stole, a siłownik na podłodze poniżej.

Oddaliłem się na parę godzin, a gdy wróciłem dookoła siłownika na podłodze pojawiła się kałuża oleju :-( ok 10cm średnicy. W pierwszej chwili pomyślałem że przeciekają połączenia, ale obudowa siłownika była sucha. Połączenia hydrauliczne są na górze, więc wyciek musiał być poniżej.

Jedyna część mokra to tłoczysko :-(

W związku z tym piszę tutaj w nadziei, że może to jakiś znany problem z tym produktem i ktoś ma gotowe rozwiązanie (zmiana konkretnego uszczelnienia?) Czy może ten typ tak ma i nie za bardzo da się coś z tym zrobić? W prasie planowałem zbiornik zainstalować powyżej siłownika, ale widzę, że większość komercyjnych pras z tym sprzętem ma zbiorniki poniżej. Może dlatego że mają tendencje do wycieków? Teoretycznie tam poniżej tłoka nie powinno być nigdy oleju, ale fakt jest taki, że przy porządnym ciśnieniu uszczelnia a przy niewielkim przepuszcza. Może ktoś zetknął się z takim problemem w innym siłowniku jednostronnym?

Znalazłem jeden wątek na forum gdzie ktoś opisywał podobny problem z prasą. Temat skończył się reklamacją na gwarancji. Ja nie mogę tego zrobić, bo jest już po gwarancji. Do tego jeden ze sprzedawców tego typu pras na allegro ma 12 komentarzy z czego 10 osób narzeka, że "prasa cieknie". Więc może to jest wada konstrukcyjna tego siłownika. Jeśli tak to może należałoby użyć inny typ uszczelniacza?

Dodatkowo, chciałbym spytać czy ktoś rozbierał ten siłownik? Czy jest ciężki do rozebrania? (wydaje się że dół mógłby się wykręcać, lecz nie ma otworów na chwycenie kluczem, więc nie jestem pewien)

Poniżej zdjęcie tego typu silownika
Compress_20230405_012651_1239.jpg




Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nowy siłownik do prasy tzw. "50 ton" cieknie.

#2

Post napisał: Mateusz-M » 05 kwie 2023, 02:57

Witam.
Mam taki siłownik u siebie i od ponad 10 lat zero wycieków, także taki Ci się trafił niestety z defektem lub błędnie zmontowany np. warga sie uszkodziła przy montażu. możliwe że od lezenia na sucho uszczelniacz twardy sie zrobił lub cos skorodowało, rozbierzesz to bedzie wiadomo. .
Tak czy siak zmień manszete/uszczelniacz na tłoku, zerknij czy na cylindrze jakis zadziorów nie ma, budowa prosta jak cep takze zadnej filozofi tam nie ma
Pozdro.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1239
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowy siłownik do prasy tzw. "50 ton" cieknie.

#3

Post napisał: bear » 05 kwie 2023, 07:43

Mój po kilku uzyciach również zaczął cieknąć, rozebrałem go i wymieniłem uszczelniacz. Od jakiś ~2 lat mam spokój ale te siłowniki mają jedną bardzo poważną wadę. Tłoczysko nie jest w żaden sposób ułożyskowane w dławicy (tutaj w nakrętce) przez co siłownik ma tendencje do "schodzenia" na boki czy pchania po skosie, na żywotność uszczelniaczy ma to też duży wpływ. Niestety nie da się tego przerobić bo tłoczysko to jakiś zwykły materiał, w moim przypadku jeszcze średnio obrobiony.


Autor tematu
Bolek89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 60
Rejestracja: 18 lut 2023, 15:53

Re: Nowy siłownik do prasy tzw. "50 ton" cieknie.

#4

Post napisał: Bolek89 » 05 kwie 2023, 12:01

Dodane 1 godzina 57 minuty 8 sekundy:
No więc zastanawiałem się jak oni dokręcili nakrętkę jak tam nie ma w ogóle za co chwycić i okazuje się że bardzo prosto... Nie dokręcili. Nakrętka jest tak luźna ze odkręciłem ręką...

Dwa tam nie ma żadnego uszczelnienia ani pierścienia prowadzącego, ale metal jest dość dobrze dopasowany do średnicy tłoczyska.

No i te uszczelnienie tłoka. Wydaje mi się że powinno być ciasno, tak żeby ten tłok trzeba by wbijać młotkiem gumowym. A jest na tyle luzu ze tłok sam wypadł z cylindra po odkręceniu nakrętki.

Moze ktoś ma jakieś rady? Załączam parę fotek.
Compress_20230405_115630_0485.jpg
Compress_20230405_115631_1437.jpg
Compress_20230405_115631_1145.jpg
Compress_20230405_115651_1250.jpg
Dodane 9 minuty 52 sekundy:
Aha, do tego tłok się obraca na tłoczysku (luźno). Czy tak ma być?


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1239
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowy siłownik do prasy tzw. "50 ton" cieknie.

#5

Post napisał: bear » 05 kwie 2023, 12:40

Bolek89 pisze:No więc zastanawiałem się jak oni dokręcili nakrętkę jak tam nie ma w ogóle za co chwycić i okazuje się że bardzo prosto... Nie dokręcili. Nakrętka jest tak luźna ze odkręciłem ręką...

Standard, zaoszczędzili na dokręcaniu i wywierceniu dwóch otworów.
Bolek89 pisze:Dwa tam nie ma żadnego uszczelnienia ani pierścienia prowadzącego, ale metal jest dość dobrze dopasowany do średnicy tłoczyska.

Uszczelnienie tam nie jest potrzebne bo olej teoretycznie nie powinien przechodzić na drugą stronę tłoka co nie zmienia faktu że powinna tam byc jaka tuleja prowadząca z brązu
Bolek89 pisze:No i te uszczelnienie tłoka. Wydaje mi się że powinno być ciasno, tak żeby ten tłok trzeba by wbijać młotkiem gumowym. A jest na tyle luzu ze tłok sam wypadł z cylindra po odkręceniu nakrętki.

Młotkiem może nie ale na pewno z pewnym oporem. Zmierz cylinder zanim kupisz uszczelniacz bo może chińczyk zrobił z 0,5mm luzu i jedynie co wtedy ratuje to dorobienie uszczelniacza na zamówienie.
Bolek89 pisze:Aha, do tego tłok się obraca na tłoczysku (luźno). Czy tak ma być?

Zależy od budowy ale czasami jest luźno


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nowy siłownik do prasy tzw. "50 ton" cieknie.

#6

Post napisał: Robert_K » 05 kwie 2023, 12:46

Bolek89 pisze:Aha, do tego tłok się obraca na tłoczysku (luźno). Czy tak ma być?


Jeżeli nie ma ryzyka że nakrętka dociskająca tłok do tłoczyska się odkręci to może tak być, chociaż jak dla mnie nie powinno tam być żadnego luzu.
bear pisze:może chińczyk zrobił z 0,5mm luzu i jedynie co wtedy ratuje to dorobienie uszczelniacza na zamówienie.


Czasami pomaga podłożenie jednego albo dwóch (obok siebie) cienkich o-ringów pod uszczelniacz. Może mało profesjonalnie ale działa.

Pozdrawiam.


Autor tematu
Bolek89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 60
Rejestracja: 18 lut 2023, 15:53

Re: Nowy siłownik do prasy tzw. "50 ton" cieknie.

#7

Post napisał: Bolek89 » 05 kwie 2023, 15:20

Wyczyściłem, obejrzałem wszystko dokładnie, pomierzyłem i zadzwoniłem do lokalnej firmy zajmującej się uszczelnieniami.

Problem nr 1 jest taki, że wszystkie uszczelnienia jakie mają są do 400 bar max (a tam ma być do 700bar).

Problem nr 2, nietypowe wymiary. Uszczelniacz który teraz tam jest to jest jednostronne uszczelnienie z cienkim pierscieniem prowadzącym o wymiarach 90x76x12 (szczelina jest o 1mm dłuższa więc da radę zmierzyć bez zdejmowana - sprzedawca w sklepie powiedział że "tak się robi").

Okazuje się że mogę dostać uszczelnienie tego typu, ale o 3mm za krótkie i średnica wewnątrz 75mm zamiast 76,ale to mogę sobie stoczyć. Czyli 90x75x9.2. Jedyne o długości 12mm to jest 90x70x12.2. Teoretycznie też można stoczyć do 70,ale zaczynam się obawiać czy tak grube uszczelnienie nie będzie za słabe.

Założę się, że Chińczyk nie wpakował w ten cylinder uszczelnienia do 700 bar tylko jest to zwykłe na 400bar tak dobrane wielkością "żeby jakiś czas wytrzymało".

Więc ewentualnych znawców tematu hydrauliki siłowej proszę o informację co by było najlepiej zrobić żeby nie zmniejszyć wytrzymałości tego uszczelnienia (np przez staczanie na za małą średnicę) i zachować szanse że nowe uszczelnienie wytrzyma te 700 bar.

Tłok jest w ciekawy sposób zainstalowany w tłoczysku. Nie ma własnej nakrętki. Można go obracać ręką i wyciągnąć o jakieś pół mm. Lecz dalej nie idzie. Podejrzewam że został wciśnięty, więc teoretycznie możnaby go wymienić na inny. W takim razie uszczelnienie można wymienić na kompletnie inne przy zachowaniu średnicy zewnętrznej 90mm. Tylko jakie?

No i jeśli chodzi o nakrętkę zamykającą z dołu cylinder to ona wygląda jakby była zrobiona z żeliwa (po kolorze metalu). Jeśli tak i tłoczysko jest chromowane to mogłoby tak zostać nawet bez pierścienia z brązu jeśli by było dobrze dopasowane. Niestety problem jest taki że średnica tłoczyska jest na samym dole wyraźnie większa niż dalej. Nie wiem jak to się stało. Czy ten wałek był szlifowany w kiepski sposób. W każdym razie na koniec tłoczyska nakrętka nachodzi na tyle ciasno że trzeba jej pomagać ołowianym młotkiem, za to na tłoczysku ma luz (na oko dobre parę setek jak nie 0.1mm).

Jeśli to będzie sprawiać problemy (szczególnie przy pełnym wysunięciu tłoka) to będę musiał przeszlifować tłoczysko porządnie, dorobić pierścień z brązu i wpakować go w tą nakrętkę...

Od dawna kupuje chinskie maszyny, więc jestem poniekąd przyzwyczajony, że często to nie są gotowe produkty tylko zestawy do samodzielnego montażu, ale to już jest przesada...

Cieszę się, że kupiłem ten siłownik dobre parę lat temu za połowę ceny po jakiej teraz jest sprzedawany. Jakbym wydał tyle ile one teraz kosztują i musiałbym się z nim tak bawić nie byłbym zbyt zadowolony.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nowy siłownik do prasy tzw. "50 ton" cieknie.

#8

Post napisał: Robert_K » 05 kwie 2023, 18:17

Bolek89 pisze:będę musiał przeszlifować tłoczysko porządnie,

Jeśli nie masz parku maszynowego żeby to zrobić samemu albo gdzieś po znajomości to myślę że porównywalnie cenowo wyjdzie kupienie pręta tłoczyskowego na allegro i po prostu wymiana jednego na drugi.

Pozdrawiam.


Autor tematu
Bolek89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 60
Rejestracja: 18 lut 2023, 15:53

Re: Nowy siłownik do prasy tzw. "50 ton" cieknie.

#9

Post napisał: Bolek89 » 05 kwie 2023, 18:22

Robert_K pisze:
05 kwie 2023, 18:17
Bolek89 pisze:będę musiał przeszlifować tłoczysko porządnie,

Jeśli nie masz parku maszynowego żeby to zrobić samemu albo gdzieś po znajomości to myślę że porównywalnie cenowo wyjdzie kupienie pręta tłoczyskowego na allegro i po prostu wymiana jednego na drugi.

Pozdrawiam.
Jeszcze dodam że zmierzyłem tłoczysko i różnica na średnicy między środkiem a kincem wynosi 0.1mm... To się chyba trzeba postarać żeby tak spie.......yć tłoczysko. Przy pełnym wysuwie można go ręką o 5 mm przesuwać :-(

Jakieś tam możliwości szlifowania mam. (szlifierka do płaszczyzn i adapter obrotowy z konikiem do "szlifowania cylindrycznego metodą amatorską"). Muszę porządnie pomierzyć te tłoczysko co kawałek, bo jeśli ono trzyma wymiar na części roboczej a tylko na końcu jest za duże to byłoby to duże ułatwienie. Muszę też sprawdzić te ceny na allegro. Tłoczysko jest 63mm (nie 53 jak pisałem wcześniej).

Ciekawe czy uda mi się ten tłok zdjąć z tłoczyska bez prasy (no tak, prasa potrzebna do naprawy prasy).

Edit: Na allegro można kupić hartowane tłoczysko 65mm w tolerancji f7 za 62zł za 10cm. Możliwe że kupię i tak będzie najłatwiej.

Swoją drogą to zastanawiam się, dlaczego te oryginalne tłoczysko ma taką różnice w wymiarach i wydaje mi się że oni chyba muszą używać zużyte tłoczyska że złomu do produkcji tych siłownikow. Przeszlifowuja co porysowane i tyle. Bo jak inaczej to wytłumaczyć?

A co do tego pierścienia z brązu, to mógłby ktoś pokazać przykład takiego rozwiązania? W jaki sposób ten pierścień jest trzymany? Tzn. Czy trzeba wykonać zwykła nakrętkę w nakrętce by trzymać pierścień? Czy zwykły płaski będzie ok, czy gniazdo i pierścień powinny być stożkowe (pierścień nacięty) by móc skasować luz nakrętką?

Szukałem gotowych pierścieni prowadzących, ale są tylko z tworzyw sztucznych. Zastanawiam się czy to by nie było lepsze rozwiązanie. Dobrać jakąś standardową część (pierścień z tworzywa) i jak się zużyje zmieniać.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1239
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowy siłownik do prasy tzw. "50 ton" cieknie.

#10

Post napisał: bear » 05 kwie 2023, 20:20

Bolek89 pisze:Problem nr 2, nietypowe wymiary. Uszczelniacz który teraz tam jest to jest jednostronne uszczelnienie z cienkim pierscieniem prowadzącym o wymiarach 90x76x12 (szczelina jest o 1mm dłuższa więc da radę zmierzyć bez zdejmowana - sprzedawca w sklepie powiedział że "tak się robi").

Ten pierścień (biały) nie jest od prowadzenia tylko usztywnia uszczelnienie po to aby właśnie pod dużym ciśnieniem (lub skokami ciśnienia) go nie wypchnęło.
Bolek89 pisze:Szukałem gotowych pierścieni prowadzących, ale są tylko z tworzyw sztucznych. Zastanawiam się czy to by nie było lepsze rozwiązanie. Dobrać jakąś standardową część (pierścień z tworzywa) i jak się zużyje zmieniać.
n
Próba udoskonalenia tego siłownika ekonomicznie nie ma żadnego sensu. Żeby tutaj coś zrobić musiał być przede wszystkim wymienić tłoczysko na chromowane, w dole wyrzucić tą oryginalną nakrętkę i dorobić nową dławicę właśnie z prowadzeniem w postaci tuleii z brązu. Żeby dalej to miało sens to tłok jest do wywalenia, w tłoczysku najlepiej zrobić gwint i zrobić wkręcany tłok (za gwintem kanał na oring). W samym tłoku minimum pierścień prowadzący + uszczelniający z "podporą" z tworzywa. I to wszystko pod warunkiem że cylinder to rura cylindorwa a nie kawałek rury CO. Lepiej dorób uszczelnienie i używaj ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”