Nowa wersja STEP2CNC 1.3 z wbudowaną konwersją bitmap

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowa wersja STEP2CNC 1.3 z wbudowaną konwersją bitmap

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 sty 2009, 21:19

Witam wszystkich.

Spieszę donieść, że zrobiłem następną wersję STEP2CNC i wypuściłem ją z numerem 1.3. Najnowszą opcją jest wbudowana konwersja bitmap (map bitowych - plików rastrowych) na g-kody do grawerowania.

Podstawą tego procesu jest przetwarzanie informacji zawartych w kolorach poszczególnych pikseli bitmapy na głębokości narzędzia. Przy tym nie ma znaczenia, czy plik jest bitmapą kolorową, czy monochromatyczną.

Program pozwala na wczytanie około 30 rodzajów plików graficznych, w tym BMP, JPG, GIF, PNG, TIFF, PSD, PSP.

Konwersja odbywa się niezwykle szybko (około 100.000 linii g-kodu na sekundę), a jej wynik jest widoczny zaraz po jej wykonaniu. Program STEP2CNC automatycznie skonwertuje g-kod i pokaże jego podgląd (w wersji demo oczywiście jedynie pierwsze 1000 ruchów).

Z istotnych opcji należy wymienić:
- konwersję jedno- i dwukierunkową,
- wstępną obróbkę map bitowych (jasność, kontrast, rozmycie, invert itp.)
- natychmiastowy podgląd wyniku oraz bardzo szybkie wprowadzanie zmian, jeśli mapa konwersja nie jest satysfakcjonująca.

Wystarczy jednym kliknięciem odwrócić kolory, aby w wyniku konwersji otrzymać grawerkę "wypukłą lub "wklęsłą".

Link do bardziej szczegółowego opisu: http://www.lynxsft.com.pl/programy/h15.html

Link do wersji 1.3: http://www.lynxsft.com.pl/programy/STEP2CNC_setup3.exe

Przedstawiam kilka zdjęć. Pozdrawiam i czekam na uwagi kolegów.
Załączniki
h15_16.jpg
Grawerka ze zdjęcia.
h15_16.jpg (115.34 KiB) Przejrzano 2213 razy
h15_11.jpg
Tło czarne = grawerka wklęsła. Dodatkowe rozmycie konturów dało wygładzenie krawędzi.
h15_11.jpg (80.87 KiB) Przejrzano 2187 razy
h15_7.jpg
Tło białe = grawerka wypukła
h15_7.jpg (87.43 KiB) Przejrzano 2206 razy


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: ARGUS » 05 sty 2009, 08:26

A jak z licencją dla posiadaczy poprzedniej wersji ?

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#3

Post napisał: Inf-el » 05 sty 2009, 09:28

Gratuluję.
Fajnie, że program importuje więcej formatów plików i że jest szybki.

A może kolega Piotr podejmie wyzwanie i rozwiąże problem przedstawiony na załączonym obrazku ?
Przymierzam się do tego, ale jakoś nie mam motywacji.
Chodzi o poprawne generowanie "Z" ze zdjęć rzeczywistych przedmiotów (o jednolitym kolorze).
Wszystkie programy dotychczas nie rozróżniają powierzchni opadających od wznoszących.
Załączniki
bridep.jpg
bridep.jpg (6.77 KiB) Przejrzano 6801 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 05 sty 2009, 20:33

ARGUS pisze:A jak z licencją dla posiadaczy poprzedniej wersji ?
Darmowa. Pobierasz nową wersję i podajesz stary klucz odblokowujący.
ARGUS pisze:A może kolega Piotr podejmie wyzwanie i rozwiąże problem przedstawiony na załączonym obrazku?
Nie ma to specjalnie sensu - jeśli chodzi o generowanie bezpośrednie g-kodu (jak to obaj robimy). Inne programy (ArtCAM, RhinoArt) robią to w bardzo "cfany" sposób, mianowicie programowi graficznemu 3D podawana jest chmura punktów generowanych na podstawie jasności, a te programy dbają o utworzenie na ich podstawie zinterpolowanych powierzchni. Stąd działanie takie jest pozbawione naszych błędów - my bierzemy punkty i na ich podstawie bezpośrednio tworzymy g-kody - oni tworzą krzywe zinterpolowane, a dopiero na ich podstawie CAM-y tworzą g-kody.

Polecam książkę pt. Podstawy modelowania krzywych i powierzchni - zastosowania w grafice komputerowej, dr Przemysław Kiciak, WNT. Tam są takie algorytmy, że "cenka" opada. Polecam szczególnie rozdział o płatach powierzchni Beziera. Myślę, że te algorytmy byłyby w naszym przypadku najlepsze.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#5

Post napisał: Inf-el » 05 sty 2009, 20:51

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy.
Piotr Rakowski pisze:Inne programy (ArtCAM, RhinoArt) robią to w bardzo "cfany" sposób, mianowicie programowi graficznemu 3D podawana jest chmura punktów generowanych na podstawie jasności...
Myślałem o już poprawnym utworzeniu chmury punktów na podstawie zmian jasności i (na początku ręcznego) ustawienia kierunku padania światła (promieni równoległych).
Program musiałby się domyśleć czy powierzchnia jest wznosząca czy opadająca.

A g-code, czy powierzchnie to byłby następny etap.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 05 sty 2009, 21:11

Niestety ja jestem za słaby, żeby ten temat ogarnąć.

Ale dzięki analizie mojego programu i kol. inf-el dopatrzyłem się małego przeoczenia z mojej strony, który wczoraj wieczorem naprawiłem. Zmieniłem także trochę generator g-kodu (usuwam niepotrzebne generowania wartości Y - redundancyjne). Dorobiłem także zapamiętywanie katalogu, z którego wczytywano ostatnią bitmapę.

Poprawiona wersja została wrzucona. Data archiwum: 05.01.09 / 22:27.

------------------------------------
W międzyczasie pobawiłem się trochę tą opcją (króra mnie samemu bardzo się spodobała :wink: ) i postanowiłem zmienić trochę program oraz sprawdzić tką oto kwestię. Mianowicie, co zrobić, by linie generować częściej, niż wynika to z DPI obrazka? No bo np. przy 72 DPI otrzymujemy liniaturę co 0.353 mm. Otóż żeby zrobić liniaturę gęstszą trzeba o dziwo powiększyć obrazek. Np. aby otrzymać liniaturę 3x gęstszą trzeba obraz powiększyć 3x (300%) - w jakimś dowolnym edytorze (ja preferuję Paint Shop Pro - jest genialny i tani).
No a w programie liniaturę zagęścić, w tym przypadku do ok. 0.118 mm. Wynikiem takiego działania jest grawerka tych samych rozmiarów 3x gęstsza, a więc dokładniejsza!

Zrobiłem wersję 1.31 - STEP2CNC, zmieniłem jeszcze 2 opcje: wstępną analizę pliku PLT (był problem z właściwym wczytaniem pliku z Eagle'a 5.1 - teraz już nie ma), oraz w konwerterze bitmap zamieniłem opcję koloryzacji na posteryzację. Posteryzacja to proces wyrównywania kolorów o podobnych obszarach. Daje to mniejsze skoki przy źle zrobinych zdjęciach - tak naprawdę można osiągnąć super efekty. Poniżej dodaję dwa zrzuty: pierwszy 3x gęstsza liniatura, drugi: grawerka wykonana ze zdjęcia po lekkiej posteryzacji.

Pozdrawiam i zachęcam do prób.
Załączniki
mima300_1.jpg
mima300_1.jpg (459.64 KiB) Przejrzano 2190 razy
mima300.jpg
mima300.jpg (531.97 KiB) Przejrzano 2189 razy
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: deflection » 21 sty 2009, 16:44

fajny pomysł ogólnie...
ściągnąłem wersję demo jednak przy próbie wygenerowania g-codu z obrazka z jednym napisem wyszło wielkie nic :) 1000 linii kodu i nic nie widać.
Udało mi z jedną literką aby był widoczny cały obrazek. Ograniczenie 1000 linii kodu do przetestowania tego jest chyba troszkę za mało.
Nie ukrywam że jestem nowicjusz i nie mam doświadczenia z tego typu programami. Dopiero zaczynam swoją przygodę z cnc a step wydaje się przyjazny...

Jeszcze jedna sprawa jak to jest z licencją? Wiem że jest jednostanowiskowa - OK, ale gdzieś wyczytałem ze tylko 3 instalacje można przeprowadzić? Prawda to? Na stronce programu nic nie znalazłem.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 22 sty 2009, 01:59

Ja też od dawna już obserwuję rozwój tego programu i z racji tego że autor wciąż go doskonali a teraz dołożył smakowity kąsek w postaci konwesji bitmap już poważnie jego zakup włączyłem do planów inwestycyjnych. Niepoki mnie jednak jedno utrudnienie. Używam wciąż dość już wiekowego komputera wielozadaniowego który robi dla mnie wszystko czego potrzebuję. Mam więc także zainstalowane sterowniki dwóch zamiennie wykorzystywanych drukarek, skanera a także ploterów kreślących- wszystko przez port LPT. Plotery mogę przestawić na port szeregowy ale drukarki i skanera już raczej nie. System , jak na staruszka przystało Win98. W związku z tym mam pytanie- W opisie programu Step2CNC jest informacja-ostrzeżenie że nic oprócz niego nie może korzystać z LPT. Czy mam przez to zrozumieć że jedynym rozsądnym wyjściem będzie zakupienie odrębnego komputera dla Stepa i tworzonej w męce pierwszej frezarki CNC? Jak może ewentualnie objawiać się nieprawidłowa praca Step2CNC gdybym tego warunku nie dopełnił?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 22 sty 2009, 08:21

Odpowiadam obu kolegom:

1. Tak, w ramach 1 licencji generowane są 3 kody odblokowujące. Tzn. że 3 razy może Wam się popsuć dysk twardy. Mam do czynienia z komputerami już wiele lat i jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby dyski padały jak muchy.

2. Ograniczenie do 1000 linii jest ograniczeniem programu STEP2CNC w fazie wykonawczej. Proszę zauważyć, że generowany jest cały g-kod, ale tylko pierwsze 1000 linii będzie zinterpretowanych i wykonanych. I nie ma się co oburzać - demo Macha ma takie samo ograniczenie.

3. Sprawa portu LPT - chodzi o to, aby rezydentnie nie był w systemie zainstalowany jakiś driver, który trzyma uchwyt do portu LPT. Kol. diodas1 - po prostu zainstaluj STEPA u siebie i sprawdź. STEP nie "śmieci" w systemie i po odinstalowaniu nie ma śladu jego bytności.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#10

Post napisał: ARGUS » 22 sty 2009, 10:58

Piotr Rakowski pisze:Tzn. że 3 razy może Wam się popsuć dysk twardy. Mam do czynienia z komputerami już wiele lat i jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby dyski padały jak muchy.
Ja niby też ale właśnie teraz czeka mnie po raz drugi wymiana płyty głównej i niestety po wymianie płyty trzeba wpisać nowy kod

Jak na razie z programu jestem zadowolony wersja 1.3 z BMP jest oki
do tej pory schody wynikały z braku wiedzy :-)
zobaczymy jak będzie dalej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”