Nie podaje filamentu, proszę o pomoc :( Anet E12

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
dave1990
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 30 wrz 2014, 12:51
Lokalizacja: Kal

Nie podaje filamentu, proszę o pomoc :( Anet E12

#1

Post napisał: dave1990 » 26 mar 2018, 12:20

Cześć wszystkim!

Szanowni koledzy,

Jakieś 3 tygodnie temu z miłości do tematyki CNC (właśnie skończyłem 3 letnią pracę w branży, operator frezarki HAAS VF-5 ) zakupiłem przez gearbest drukarkę ANET E12 30x30x40, po złożeniu odpaliłem, wykonałem wydruk testowy, wszystko działa bez najmniejszego problemu. Zakupiłem filament i rozpocząłem druk pierwszego projektu- puchar na turniej fify 2018 (wym. 50x50x150), wydruk miał iść około 27h, operacja rozpoczynana była w okolicach godziny 15 więc siłą rzeczy, czekała mnie nocka podczas której nie będę zwracał uwagi jak przebiega proces druku. Śledziłem jej poczyniania do około 24, po czym zasnąłem. Wstając rano, ujrzałem extruder w nienaturalnej pozycji do wydruku (był ustawiony maksymalnie z prawej strony). Kiedy obejrzałem wideo z wydruku - był robiony timelaps, spostrzegłem zjechanie extrudera w osi Z, jego wygięcie i zjechanie na "nienaturalną" pozycję względem obszaru do druku.

Od tamtej pory, kiedy generuję program dla innego modelu (lub włączam ten sam dla testów, na którym wcześniej wszystko działało) drukarka w ogóle nie podaje filamentu, żeby nie tworzyć jakiś imaginacji postanowiłem zwyczajnie nagrać film na którym widać uderzenie, jak i późniejsze problemy z drukiem.
Programy tworzyłem w Ultimaker Cura 3.2.1 oraz Print Studio (w obu przypadkach ta sama sytuacja).
Dodam tylko, że włączając ręczny ruch extrudera filament jest podawany i wydobywa się z dyszy.

Bardzo Was proszę o pomoc, nie chcę żeby ta przygoda skończyła się tak szybko... Proszę o jakieś rady, rozwiązania które mógłbym wdrożyć aby drukarka wróciła do pracy :/

Poniżej linki do filmików które zarejestrowały przebieg wydarzeń podczas druku jak i późniejsze problemy.

TIMELAPS (skórcony):
https://youtu.be/DhAySYtxUWI

Problem drukarki:
https://youtu.be/A1lMXZQIV20

Pozdrawiam!
Dawid




banmar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2008, 21:00
Lokalizacja: Myszków

Re: Nie podaje filamentu, proszę o pomoc :( Anet E12

#2

Post napisał: banmar » 27 mar 2018, 21:52

Nie masz za nisko ustawionej głowicy?, bo wydaje mi się że jest za nisko i filament nie może się wydostać.
Jeżeli wysokość głowicy nad stołem jest prawidłowa to masz zapchaną dyszę, wyczyść dyszę i głowicę.
Trzecia sprawa to czyszczenie filamentu. Filament łapie kurz i razem z filamentem wchodzi do głowicy.
Załóż przed extruderem filtr, wystarczy kawałek gąbki czy filcu, przekuj filamentem gąbkę i dopiero wprowadź do ekstrudera


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nie podaje filamentu, proszę o pomoc :( Anet E12

#3

Post napisał: Steryd » 28 mar 2018, 09:20

widać, że silniczek próbuje pchać, ale brak mu momentu. Albo zapchana dysza, albo źle ustawiony prunt na stepsicku.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
dave1990
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 30 wrz 2014, 12:51
Lokalizacja: Kal

Re: Nie podaje filamentu, proszę o pomoc :( Anet E12

#4

Post napisał: dave1990 » 28 mar 2018, 16:43

Dzięki za odzew, drukarka naprawiona! :D W zestawie był zapasowy extruder więc wymieniłem go, wypozycjonowałem stół i wszystko wróciło do normy...
@banmar
Z tym filtrem z gąbki dobry pomysł, zaimplementuje to w mojej maszynie :D

Wyszły po naprawie dwa wydruki, niestety na 3 maszyna stanęła i dysza się zakleiła :o Na szczęście wszystko działa, nie zakleiła się jak poprzednia. Ktoś ma jakiś pomysł czego to może być powodem? Wysokość stołu łapana w 5 punktach, więc ustawienia drukarki bym tutaj nie podejrzewał. Może źle coś w Curze ustawiam? Jakie temp stosujecie dla druku w PLA i ABS?
Będę wdzięczny za odp.

Zdjęcia dzisiejszych wydruków poniżej (zamówienie dla mojej dziewczyny :) )

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


banmar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2008, 21:00
Lokalizacja: Myszków

Re: Nie podaje filamentu, proszę o pomoc :( Anet E12

#5

Post napisał: banmar » 29 mar 2018, 00:28

Przekuj kawałek drobnej gąbki filamentem a potem wprowadź go do extrudera bo znów zapaskudzisz dyszę, a jak będzie to wielogodzinny druk i stanie ci po kilku godzinach wydruku będziesz wściekły.
Temperatura dla PLA trzeba sobie dobrać doświadczalnie, zależy to od producenta filamentu i szybkości wydruku.
Temperatura dla waha się od 185 do nawet 200 stopni. ABS - 235-260stopni.
a dyszę spróbuj wyczyscic rozgrzewając głowicę do 180stopni a potem schłodź go do około 90-110stopni i energicznym ruchem wyciąg filament z głowicy. Wszelki brud kurz, jakieś obce ciała powinny sie przykleić do wyciągniętego filamentu.
Powtórz ten zabiej kilka razy (2-3) i dysza powinna być czysta.


Autor tematu
dave1990
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 30 wrz 2014, 12:51
Lokalizacja: Kal

Re: Nie podaje filamentu, proszę o pomoc :( Anet E12

#6

Post napisał: dave1990 » 29 mar 2018, 13:45

@banmar
Tak zrobię, dzięki raz jeszcze!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”