Naprawa imadła.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
ArturR_1975
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 18 lis 2018, 15:52
Lokalizacja: Chełmża

Naprawa imadła.

#1

Post napisał: ArturR_1975 » 18 lis 2018, 16:33

Moje uszanowanie.

Jestem nowym użytkownikiem forum. W razie konieczności proszę o przeniesienie mojego tematu do odpowiedniego działu.

Otóż dostałem imadło, duże, ciężkie i niestety uszkodzone. Działa, ale nie na 100%
Może ktoś z Państwa wie jakiej marki jest owe imadło i czy naprawa nie będzie kosztowna.

Kiedy ściskam cokolwiek co musi wytrzymać dużą siłę podczas pracy, imadło się przekręca. Po rozebraniu: do tylnej szczęki ruchomej przykręcona jest rura, która posiada na końcu coś w rodzaju półksiężyca z trzema otworami (chyba są nagwintowane) i nie wiem czy już ktoś tutaj czegoś nie kombinował :/ Rura przykręcona wewnątrz szczęki ruchomej na trzy śruby. Całość natomiast wsuwa się na prowadnicę szczęki stałej i od przodu wkręca się śrubę z gwintem trapezowym.

Czy ktoś z Państwa posiada takowe imadło i mógłby pokazać na fotkach jak ono wygląda od spodu. Jak oryginalnie była zamocowana rura do śruby z gwintem trapezowym wewnątrz tylnej szczęki ruchomej? Tak jak wspomniałem imadło działa, ale nie można ściskać rzeczy ze zbyt dużą siłą :(

Imadełko chciałbym odrestaurować i używać do drobnych prac przy samochodzie, w domu itp.

Mam nadzieję, że zdjęcia wniosą coś do tematu i będzie można imadło zidentyfikować, jak i doradzić jak połączyć (jak oryginalnie były połączone ze sobą) szczękę ruchomą tylną z rurą z gwintem dla śruby trapezowej.
Załączniki
imadlo-slusarskie-125mm-stare-solidne.jpg
IMAG1556.jpg
IMAG1557.jpg
IMAG1558.jpg
IMAG1559.jpg
IMAG1560.jpg
IMAG1561.jpg
IMAG1562.jpg




Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 537
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

Re: Naprawa imadła.

#2

Post napisał: Rybiarz » 18 lis 2018, 16:43

Ta "rura" to po prostu długa żeliwna nakrętka z mocowaniem z tyłu. Ktoś ja po prostu rozwalił,nie ma za bardzo mięsa żeby ją naprawiać.
Proponuję ją zmierzyć i poszukać na rynku wtórnym. Da się znaleźć bo często idą na sprzedaż ze zużytych imadeł.
https://www.olx.pl/oferta/imadlo-slusar ... t36Nx.html


Kosnita
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 71
Rejestracja: 30 mar 2016, 21:41
Lokalizacja: Płock

Re: Naprawa imadła.

#3

Post napisał: Kosnita » 18 lis 2018, 16:44

O kurde mam identyczne imadło juz spawałem je kilka razy i lezy do lekkich prac. Jutro jak wrócę mogę porobić zdjęcia jak to wygląda, u mnie była ułamana częsc jaskółczego ogona i tam spawana reszta w oryginale
W sprawach uszczelnień technicznych służę pomocą ;) Jestem w stanie załatwić wszystko ;)


Autor tematu
ArturR_1975
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 18 lis 2018, 15:52
Lokalizacja: Chełmża

Re: Naprawa imadła.

#4

Post napisał: ArturR_1975 » 18 lis 2018, 17:07

Rybiarz pisze:
18 lis 2018, 16:43
Ta "rura" to po prostu długa żeliwna nakrętka z mocowaniem z tyłu. Ktoś ja po prostu rozwalił,nie ma za bardzo mięsa żeby ją naprawiać.
Proponuję ją zmierzyć i poszukać na rynku wtórnym. Da się znaleźć bo często idą na sprzedaż ze zużytych imadeł.
https://www.olx.pl/oferta/imadlo-slusar ... t36Nx.html
Dzięki zerknę na Olx :) Tak czułem, że ktoś już kombinował tam z tyłu :(

Kosnita pisze:
18 lis 2018, 16:44
O kurde mam identyczne imadło juz spawałem je kilka razy i lezy do lekkich prac. Jutro jak wrócę mogę porobić zdjęcia jak to wygląda, u mnie była ułamana częsc jaskółczego ogona i tam spawana reszta w oryginale
Będę wdzięczny za fotki :)

Chciałbym doprowadzić to imadło jak do prawie stanu oryginalnego. :)

Dodane 17 minuty 57 sekundy:
Czy "PTU" to szerokość szczęk imadła czy tulei na śrubę trapezową?

Szczęki mają 141mm a ta tuleja z gwintem wewnątrz jest długości 240mm


Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 537
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

Re: Naprawa imadła.

#5

Post napisał: Rybiarz » 18 lis 2018, 18:07

Ptu to nazwa która widnieje na odlewie imadła. Nie pamiętam teraz tylko czy to była nazwa odlewni czy producenta..albo jedno i drugie.
A 80,100,125 lub właśnie 140 to rzeczywiście szerokość szczęk.


Autor tematu
ArturR_1975
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 18 lis 2018, 15:52
Lokalizacja: Chełmża

Re: Naprawa imadła.

#6

Post napisał: ArturR_1975 » 18 lis 2018, 18:21

Na imadle znalazłem pod grubymi warstwami starej farby taki symbol.
Załączniki
IMAG1564.jpg
Symbol na szczęce stałej


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Naprawa imadła.

#7

Post napisał: orion32 » 18 lis 2018, 21:42

Fabryka Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku
Obecnie Bison-Bial.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
ArturR_1975
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 18 lis 2018, 15:52
Lokalizacja: Chełmża

Re: Naprawa imadła.

#8

Post napisał: ArturR_1975 » 19 lis 2018, 10:52

orion32 Dzięki za informacje ;)

Niestety nikt na chwilę obecną nie posiada w sprzedaży tulei do mojego imadełka, nawet w B-S nie mają. Trzeba czekać :(


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Naprawa imadła.

#9

Post napisał: Duszczyk_K » 19 lis 2018, 11:58

Rybiarz pisze:
18 lis 2018, 16:43
Ta "rura" to po prostu długa żeliwna nakrętka z mocowaniem z tyłu. Ktoś ja po prostu rozwalił,nie ma za bardzo mięsa żeby ją naprawiać.
Troszkę bym polemizował. Te 3 otwory na końcu imadła nie mają jakiegoś ogromnego znaczenia. Gwint dla śrub mocujących tuleję jest wykonany w szczęce ruchomej imadła. W te 3 rozwalone otwory wchodzą luźno końce śrub i zabezpieczają tuleję przed wypadnięciem z gniazda. Sama tuleja ma kołnierz/występ (na którym są te otwory) który zaczepia się o odpowiednie gniazdo w szczęce ruchomej imadła i tędy przenoszona jest siła ze śruby na szczękę. Jeśli śruby będą latały w tych 3 otworach to nie ma to większego znaczenia.
Problem jest tam gdzie fotografia nie sięga, bo nie mamy zdjęcia śruby i wnętrza nakrętki. Być może śruba jest wytarta?
Sam mam identyczne imadło i u mnie imadło dobrze łapie grube elementy, ale jak chce zacisnąć cienką blachę w szczękach to przeskakuje. W moim przypadku wystarczyło by dorobić grube szczęki (np 2 szczęki grubości 20mm) i rozwiąże się problem, może u Ciebie jest podobnie?
Jeśli przeskakuje na całej długości wtedy winna była by nakrętka. Sam się ostatnio zastanawiałem, czy był by sens dorobić ten detal i jak to zrobić.

Na ostatnim zdjęciu "symbol na szczęce stałej" jest duży luz pomiędzy śrubą a korpusem, powinien tam być półpierścień z blachy ~5mm rozumiem, ze ten pierścień gdzieś tam jest tylko zdemontowałeś go do zdjęcia?


Autor tematu
ArturR_1975
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 18 lis 2018, 15:52
Lokalizacja: Chełmża

Re: Naprawa imadła.

#10

Post napisał: ArturR_1975 » 19 lis 2018, 12:38

Witaj Duszczyk_K

Śruba z gwintem trapezowym jest ok. Wnętrze tulei również jest w dobrym stanie. To imadło nie było używane ponad 20 lat! Tak jak mój kuzyn je kupił tak stało i się kurzyło. W szczęce ruchomej z tyłu powinien być jeden otwór do zamocowania tulei a są trzy, ponieważ komuś kiedyś najwidoczniej w tulei puścił gwint śruby mocującej tuleje do szczęki, wywiercił jeszcze dwa otwory i wkręcił dodatkowe śruby. Jeśli dostanę taką tuleję to zrobię tak jak być powinno.

Oczywiście mógłbym tuleję przyspawać do tylnej szczęki ruchomej, ale nie będę szedł po najmniejszej linii oporu. ;)

Zastanawiam się jeszcze, czy zaprzyjaźniony tokarz nie dał by rady naprawić mojej tulei?

Oczywiście półksiężyc z czoła szczęki stałej posiadam, lecz zastanawiam się czy nie dać zrobić nowego troszkę grubszego gdyż oryginał jest już lekko wytarty.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”