Mój drugi drewniak

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

mopal24
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Włochy (Torino)

#11

Post napisał: mopal24 » 29 paź 2015, 15:49

Silniki nema23 1.8Nm 1.8stopnia.... wałki fi16 podparte
Oraz śruby trapezowe fi 16 skok4...
Mam również problem z podstawą, bo jest wykonana z deski sosnowej i jest zbyt "miękka"...



Tagi:


mikrus193
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 76
Rejestracja: 22 cze 2015, 21:27
Lokalizacja: Walia

#12

Post napisał: mikrus193 » 29 paź 2015, 19:25

Jezeli masz dostęp do drewna to podstawę zrób z dębiny lub buku
a jak wolisz to sklejka lub 30mm mdf


Autor tematu
Kamillo251
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 63
Rejestracja: 04 sie 2011, 19:11
Lokalizacja: Wdowin

#13

Post napisał: Kamillo251 » 03 lis 2015, 11:52

mopal24 pisze:Silniki nema23 1.8Nm 1.8stopnia.... wałki fi16 podparte
Oraz śruby trapezowe fi 16 skok4...
Mam również problem z podstawą, bo jest wykonana z deski sosnowej i jest zbyt "miękka"...
A czty konstrukcja V2 została poprawiona przez poprzedniczkę czy elementy na wersję 2 zostały wykonane przez kogoś? Rozumiem, że ręcznie to robione nie było? Mylę się?

Jak działa Ci chiński sterownik? Ja miałem z nim niemiłe doświadczenia - Drivery spaliły się.

Po pewnym czasie użytkowania mojej maszyny CNC stwierdzam:
- Śruby trapezowe stalowe i nakrętki stalowe to złe połączenie mimo użycia środków smarujących
- Średnica moich śrub jest zbyt mała - W osi X śruba ma ponad 1m długości i naciskając ją
widze duże ugięcie
- Śruby trapezowe stalowe i nakrętki stalowe ograniczają prędkość jałowych posuwów oraz dokładność wykonanych detali

Wnioski, które nabyłem z praktyką i będę chciał zastosować w poprawionym urządzeniu:
- Wymienię sterowniki z półkrokowych na mikrokrokowe
- Śruby trapezowe stalowe z TR16x4 wymienię na TR26x5 lub TR30x6 w celu zwiększenia sztywności i poprawienia prędkości jałowych
- Nakrętki stalowe zostaną zastąpione przez Poliamidowe

Wiem, że mógłbym kupić śruby kulowe jednak na tą chwilę koszty mnie przerosną
Chciałbym jeszcze zapytać, co myślicie o Trapezach wykonanych z tworzyw sztucznych bo w pracy przy jednej maszynie mam
śrubę trapezową wykonaną z czarnego tworzywa sztucznego.

A i jeszcze jedno mam pomysł żeby naciągnąć śruby jednak na obecnych łożyskach nie wykonam naciągu. Jak to zrobić?


mopal24
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Włochy (Torino)

#14

Post napisał: mopal24 » 03 lis 2015, 23:50

Tylko niektóre elementy wykonałem przy użyciu pierwszej wersji: mocowania silników krokowych i coś jeszcze ale nie pamiętam, głównie małe elementy. Wrzeciono, które zostało zamontowane w v1 zatarło się zanim zdążyem zrobić coś większego... :razz:

Reszta zrobiona przy użyciu wiertarki i wyżynarki :mrgreen:
Jak musisz wykonać małe elementy w miare precyzyjnie to polecam wydrukować projek z autocad-a 1:1 i przykleić na materiał.... elementy wykonane w ten sposób robiłem zawsze dużo dokładniej niż te na których trasowałem wymiary, :razz: ...wiem, że ameryki nie odkryłem...

Faktycznie śruby trapezowe nie były najlepszym posunięciem... również zastanawiam się nad ich wymianą jednak na śruby kulowe z większym skokiem... co sądzicie o skoku 10 i czy moje silniki dadzą radę??

W obecnej konstrukcji przewiduje tylko małe zmiany bo przymierzam się do konstukji stalowej...
Kamillo251 możesz podesłać model twojego sterownika bo faktycznie mój czasami szaleje....


Autor tematu
Kamillo251
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 63
Rejestracja: 04 sie 2011, 19:11
Lokalizacja: Wdowin

#15

Post napisał: Kamillo251 » 04 lis 2015, 13:43

mopal24 pisze:Faktycznie śruby trapezowe nie były najlepszym posunięciem... również zastanawiam się nad ich wymianą jednak na śruby kulowe z większym skokiem... co sądzicie o skoku 10 i czy moje silniki dadzą radę??
...Najlepszym rozwiązaniem nie, ale działają i są BARDZO TANIE w porównaniu do kulowych a to zaleta ogromna.
Silniki masz o takich samych parametrach jak Moje, więc powiem Ci, że na pewno dadzą radę, pewne jest, że nie będą mogły kręcić się tak szybko jak przy mniejszym skoku, gdyż wiadomo, że większy skok=większy opór.
mopal24 pisze:Kamillo251 możesz podesłać model twojego sterownika bo faktycznie mój czasami szaleje....
Ja zakupiłem kit do lutowania SSK-B02 z EBMIA.pl
Jednak ty prócz sterowników będziesz musiał też zakupić płytę główną, gdyż Twój "Chińczyk" to zintegrowany sterownik cnc.
Ja teraz rozważam zakup SK5045 lub M542 i cięzko mi wybrać.


Autor tematu
Kamillo251
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 63
Rejestracja: 04 sie 2011, 19:11
Lokalizacja: Wdowin

#16

Post napisał: Kamillo251 » 07 lis 2015, 20:51

Nagrałem film z testu osi X Mojego Drewniaka V2.
Zmiany jakie wprowadziłem to wymiana łożysk w osi X na łożyska skośne.
Napięcie śruby osi X.
Muszę przyznać, że łożyska skośne są o niebo lepsze niż zwykłe łożyska kulkowe.
Na pewno każda z osi Mojej maszynki dostanie te łożyska.
Ja użyłem 7201, nie wiem czy to wystarczające łożysko ale będę dążył do tego, żeby wiedzieć.



Proszę was forumowicze, doradźcie mi czy sterownik z SK5045 to dobry wybór czy lepiej zainwestować w m542?

Mam zamiar wymienić śruby trapezowe w osi X i Y na TR24x10.
Chcę osiągnąć 6m/min do użytku normalnego na posuwie jałowym.


mopal24
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Włochy (Torino)

#17

Post napisał: mopal24 » 07 lis 2015, 23:57

Wydaje mi się ze u ciebie chodzi to o wiele szybciej... zastanawiam sie czy to nie wina sterownika , dzisiaj kilkakrotnie sie blokował wiec ja również się przymierze do wymiany.... miałem nadzieje ze sie spali wcześniej... :???: co sadzicie o sterownikach i kartach z aliexpress? Jest masa ludzi która to kupuje...
Musze również zrobic nowa skrzynkę na zasilacz i sterowniki, bo teraz juz wiem ,ze podczepienie jej na bramie jest kiepskim rozwiązaniem, wydaje mi sie, ze przez wibracje cos sie rozlacza na ułamek sekundy i wywala mi błąd krancowki... :evil:


mopal24
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Włochy (Torino)

#18

Post napisał: mopal24 » 13 lis 2015, 18:49

W tym tygodniu zamówiłem śróby kulowe, łożyska i oprwki. dogadałem się z chińczykiem i zrobią mi wszystko na zamówienie, na długość jaką potrzbuję zarobione pod łożyska i całkiem dobrej cenie :)
... tej zimy zaczynam budowę ramy stalowej:)


Autor tematu
Kamillo251
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 63
Rejestracja: 04 sie 2011, 19:11
Lokalizacja: Wdowin

#19

Post napisał: Kamillo251 » 20 lis 2015, 23:17

Ja natomiast mam inny plan.
Mam plan wykonać ploter do obróbki płyt mdf, hdf, osb i sklejki i "będę szedł" w pasy zębate lub listwy zębate. Jestem na etapie zgłębiania wiedzy, mam fajne pomysły ale raz, że czasu mało a dwa, że kasy wolnej na takie cele brak - rodzina. Fascynują mnie - nie wiem czemu - duże szybkości wolnych przejazdów :)


mopal24
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Włochy (Torino)

#20

Post napisał: mopal24 » 05 gru 2015, 11:40

Kamillo251, Bardzo mnie interesuje ploter o którym piszesz.... myślałem również o jego budowie ale to w przyszłości...
Materiał?
Ja myślałem o profilach aluminiowych oraz paskach, konstrukcja w końcu nie musi być tak solidna jak frezarki ( przynajmniej tak mi się wydaje) .
" duże szybkości wolnych przejazdów? " :) /.... trochę "masło maślane" wyszło ale myślę, że zrozumiałem o co Ci chodziło... Jak duży ploter myślałeś zrobić?

Ja do kontroli zamówiłem chińczyka :

http://www.aliexpress.com/item/4-Axis-U ... 11754.html

, oraz M542 3 szt ze sklepu EBMiA(w tym tygodniu lub kolejnym złożę zamówienie).
zastanawiam się nad PikoCNC ale cena jest trochę zaporowa... :(
Najpierw sprawdze jak się chińczyk sprawuje...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”