Mikrokator MDDa FWP - regulacja wskazówki

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
KonradRybacki
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 84
Rejestracja: 14 kwie 2020, 12:52

Mikrokator MDDa FWP - regulacja wskazówki

#1

Post napisał: KonradRybacki » 02 wrz 2021, 00:07

Czy w tym mikrokatorze da się wyregulować położenie wskazówki do początku skali? Bez nacisku znajduje się na pozycji -10.




orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Mikrokator MDDa FWP - regulacja wskazówki

#2

Post napisał: orion32 » 02 wrz 2021, 10:32

MDDa, to jest limimetr, a nie mikrokator.
Da się, chyba, że noże są wyłamane, i to jest przyczyną przestawienia.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
KonradRybacki
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 84
Rejestracja: 14 kwie 2020, 12:52

Re: Mikrokator MDDa FWP - regulacja wskazówki

#3

Post napisał: KonradRybacki » 02 wrz 2021, 10:53

O, nie wiedziałem. A na czym polega różnica?

Ten egzemplarz nigdy nie był używany - dostałem go razem ze statywem - jeszcze w fabrycznej konserwacji. Kupiłem właściwie dla statywu, ale cieszyłbym się, gdybym miał przyrząd do kalibracji płytek wzorcowych. Pod "kapslem" z tyłu są dwa skrzydełka do regulacji wskaźników zakresu, czy jak to tam zwał i jedna nakrętka - nie ruszałem, żeby nie zepsuć.

Jeszcze - czy wskazówka może lekko szurać po tarczy ze skalą?


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Mikrokator MDDa FWP - regulacja wskazówki

#4

Post napisał: orion32 » 02 wrz 2021, 14:48

Mikrokator, to czujnik sprężynowy, a limimetr, to dźwigniowy. Taka waga o przełożeniu 1000.
Wskazówka musi być ponad skalą, ale im bliżej tym lepiej.Wtedy, jest mniejszy błąd paralaksy.
Do sprawdzania płytek wzorcowych, to ultraoptimetr. Zdarzają się też mikrokatory ,o działce 0,0001.Ja taki posiadam. Całkowity zakres pomiarowy to 0,04.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
KonradRybacki
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 84
Rejestracja: 14 kwie 2020, 12:52

Re: Mikrokator MDDa FWP - regulacja wskazówki

#5

Post napisał: KonradRybacki » 02 wrz 2021, 15:35

W takim razie byłem przekonany, że MDDa, to jest czujnik sprężynowy. Na nowy optimetr raczej nie byłoby mnie stać, zresztą dla hobbysty-samouka to już trochę ciężka artleria.

Jak w takim razie wyregulować tę wskazówkę? Byłem bardzo ostrożny z tym sprzętem, bo będąc przekonanym, że to mikrokator - nie chciałem zerwać włosa/sprężyny.

Z racji ograniczonych funduszy płytki wzorcowe mam w większości używane. Na tyle, na ile udało mi się je zgrubnie zmierzyć tym, co mam, nominał właściwie trzymają. Gdybym miał pewność, że moje pomiary mieszczą się w granicy błędu dajmy na to 0,5 mikrona, to już bym się bardzo, bardzo cieszył. Raczej myślałem, żeby do tego stolika dokupić mikrokator Mahr 0,0005. Widziałem taki dokładniejszy w akcji (tj. 0,0001) - to już abstrakcja, chyba potrzeba bezpyłowego pomieszczenia, żeby tym mierzyć? Na tego Mahra jeszcze mnie stać. Myslisz, że wystarczy?


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Mikrokator MDDa FWP - regulacja wskazówki

#6

Post napisał: orion32 » 02 wrz 2021, 16:12

Optimetr to przeinwestowanie, a ultraoptimetr, amatorom jest zbędny.
Większość ludzi z branży, nie korzysta z komparatorów,bo nie wykonują prac w tej klasie dokładności. U mnie w firmie na dziale, tylko ja korzystam. Mam do dyspozycji komparatory z czujnikami limimetrem, mikrokatorem i optimetrem.
Do sprawdzania płytek, potrzebny jest wzorcowy komplet płytek, o znanym odchyleniu od nominału. To są pomiary porównawcze. Temperatura 20*C i pomieszczenie czyste, bo pył ma swoją grubość.
Najpierw pociągnąć za trzpień, do dołu, czy coś się nie zacięło, albo nie podeszło pod kołnierz trzpienia. Jak nie pomoże, trzeba odkręcić obudowę. Będą tam 2 wkręty regulacyjne ograniczające ruch płytki z łożyskami pryzmowymi. Poluzujesz lekko lewy i wskazówka powinna opaść.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
KonradRybacki
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 84
Rejestracja: 14 kwie 2020, 12:52

Re: Mikrokator MDDa FWP - regulacja wskazówki

#7

Post napisał: KonradRybacki » 02 wrz 2021, 16:42

orion32 pisze: Do sprawdzania płytek, potrzebny jest wzorcowy komplet płytek, o znanym odchyleniu od nominału. To są pomiary porównawcze.
Do tego co dłubię, wystarczy mi, że mając dwa-trzy komplety wiem o ile dana płytka różni się od poprzedniej, dokładny wymiar nie jest mi potrzebny. Mówię o płytkach MLAd, z krokiem mikronowym. Na większy zestaw z szerszym zakresem rozmiarów dopiero gromadzę fundusze.
orion32 pisze: Najpierw pociągnąć za trzpień, do dołu, czy coś się nie zacięło, albo nie podeszło pod kołnierz trzpienia. Jak nie pomoże, trzeba odkręcić obudowę. Będą tam 2 wkręty regulacyjne ograniczające ruch płytki z łożyskami pryzmowymi. Poluzujesz lekko lewy i wskazówka powinna opaść.
Kolejny raz dziękuję Ci za pomoc, kolego!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”