Maszyna przerywa pracę

Dziwne zjawosko

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Bandzior89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 78
Rejestracja: 06 wrz 2014, 11:45
Lokalizacja: Polska

Maszyna przerywa pracę

#1

Post napisał: Bandzior89 » 09 wrz 2021, 11:58

Witam

Piszę z takim, w sumie wg mnie dziwnym, tematem.
Od prawie 2lat w garażu oram sobie na tokarce CNC - nic mądrego, tani JANUS, ale zarobił już na siebie i na "lepszy" ploter CNC.

No i właśnie, postawiłem na przeciw ploter MLM STC - sterowanie delta, serwa, wrzeciono na BT30 HITECO 9KW.
Problem polega na tym, że odpalając ploter, wszystko śmiga aż miło, wiórem sypie, ostatnio melał non stop przez 4h,
ALE odpalając równocześnie tokarkę, nawet nie mówimy tutaj o jej pracy, a samym odpaleniu jej i pozostawieniu włączonej, ploter po przykładowo 5min pracy nagle staje w pion, i nie reaguje na nic, dopiero uruchomienie komputera z sterowaniem na nowo pomaga.
Raz zdarzyło się że ploter nagle pojechał sobie gdzieś hen i zatrzymała go dopiero krańcówka z osi X.

Na pewno wiem że mam problem z wyłącznikiem różnicowoprądowym, bo przy wyłączaniu plotera wybija, ale to (chyba) inna bajka.
Na ten moment mój "super elektryk" dowalił tam 30mA. Już leci do mnie 300mA i mam nadzieję że to pomoże przynajmniej z jednym problemem.
Przy okazji czasem właśnie wywala bezpiecznik z falownika - podobno to może być wina różnicówki.

Czy ktoś może spotkał się z czymś podobnym, lub może miał podobny problem?


Zapraszam na ww.jthcnc.com !!:)


OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 162
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Maszyna przerywa pracę

#2

Post napisał: OlmerPL » 09 wrz 2021, 13:57

Bandzior89 pisze:
09 wrz 2021, 11:58
[...]
ploter po przykładowo 5min pracy nagle staje w pion, i nie reaguje na nic, dopiero uruchomienie komputera z sterowaniem na nowo pomaga.
Raz zdarzyło się że ploter nagle pojechał sobie gdzieś hen i zatrzymała go dopiero krańcówka z osi X.
[...]
Trochę brzmi jak moje problemy na drewniaku, ale nie twierdzę że to ta sama sytuacja. Pomiędzy 10-13min pracy maszyna zaczynała odwalać. Nagle postanawiała sprawdzić jak głęboko może wbić się osią z w stół, albo krokowce zaczynały działać jakbym podłączył przewody do nich w złej kolejności. Wymiana przewodów na ekranowane i oddalenie od siebie zasilacza, falownika i płytki sterującej rozwiązało problem. Tutaj mamy do czynienia z profesjonalnymi maszynami które powinny być dobrze ekranowane więc mam wątpliwości czy to to.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Maszyna przerywa pracę

#3

Post napisał: tuxcnc » 09 wrz 2021, 15:06

Bandzior89 pisze:
09 wrz 2021, 11:58
Problem polega na tym, że odpalając ploter, wszystko śmiga aż miło, wiórem sypie, ostatnio melał non stop przez 4h,
ALE odpalając równocześnie tokarkę, nawet nie mówimy tutaj o jej pracy, a samym odpaleniu jej i pozostawieniu włączonej, ploter po przykładowo 5min pracy nagle staje w pion, i nie reaguje na nic, dopiero uruchomienie komputera z sterowaniem na nowo pomaga.
(...)
Na pewno wiem że mam problem z wyłącznikiem różnicowoprądowym, bo przy wyłączaniu plotera wybija, ale to (chyba) inna bajka.
Nie, to ta sama bajka, najzwyczajniej prąd płynie tamtędy, gdzie ma najbliżej i najwygodniej, czasem ekranem, czasem mokrą ścianą...


Autor tematu
Bandzior89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 78
Rejestracja: 06 wrz 2014, 11:45
Lokalizacja: Polska

Re: Maszyna przerywa pracę

#4

Post napisał: Bandzior89 » 09 wrz 2021, 15:22

Czyli rozumie że obstawiasz ze to ta różnicówka sieje zamęt?
Jutro się okaże.
Zapraszam na ww.jthcnc.com !!:)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Maszyna przerywa pracę

#5

Post napisał: tuxcnc » 09 wrz 2021, 15:40

Bandzior89 pisze:
09 wrz 2021, 15:22
Czyli rozumie że obstawiasz ze to ta różnicówka sieje zamęt?
Nie, różnicówka działa jak działać powinna, wywala bo masz gdzieś upływ.


Autor tematu
Bandzior89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 78
Rejestracja: 06 wrz 2014, 11:45
Lokalizacja: Polska

Re: Maszyna przerywa pracę

#6

Post napisał: Bandzior89 » 09 wrz 2021, 15:54

No i jak dla mnie zaczęła się czarna magia 🤷‍♂️
Prąd to coś czego totalnie nie rozumie i nie pojmuje.
Może chłopaki z serwisu pomogą zdalnie.

Pytanie jeszcze czy to może powodować ze nagle maszyna się zatrzymuje i to w podobnej lokalizacji? Przeważnie między 3000-3200 linia kodu
Zapraszam na ww.jthcnc.com !!:)


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Maszyna przerywa pracę

#7

Post napisał: mineque » 09 wrz 2021, 16:26

Falowników nie dajemy za różnicowką chyba że za typem. B ale nikt takiej do domu nie kupuje.


Autor tematu
Bandzior89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 78
Rejestracja: 06 wrz 2014, 11:45
Lokalizacja: Polska

Re: Maszyna przerywa pracę

#8

Post napisał: Bandzior89 » 09 wrz 2021, 17:03

mineque pisze:
09 wrz 2021, 16:26
Falowników nie dajemy za różnicowką chyba że za typem. B ale nikt takiej do domu nie kupuje.
Takich rzeczy w ogóle nie wiedziałem.
Ale dlaczego tokarka i frezarka działają osobno idealnie.
A gdy działają jednocześnie, frezarka odwala cyrki, tokarka chodzi jak powinna.
Zapraszam na ww.jthcnc.com !!:)


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Maszyna przerywa pracę

#9

Post napisał: Adi123 » 09 wrz 2021, 17:11

Tokarka może siać zakłóceniami, które powodują błędy w sterowniku plotera. Jesteś pewien, że wszystko masz uziemione jak należy? Może któryś komponent plotera lub tokarki nie jest dobrze uziemiony?

Samej różnicówki bym nie obwiniał za te błędy- bo ona albo rozłącza trwale obwód, albo nie- nie ma stanu pośredniego, że się rozłączy np na jakiś ułamek sekundy i załączy ponownie ;)

Ale fakt, jak masz różnicówkę AC, to ona nie ochroni CIebie przed upływem prądu przy prądzie innym niż sinusoidalny. Część producentów falowników dopuszcza różnicówki A przed swoim sprzętem


Autor tematu
Bandzior89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 78
Rejestracja: 06 wrz 2014, 11:45
Lokalizacja: Polska

Re: Maszyna przerywa pracę

#10

Post napisał: Bandzior89 » 09 wrz 2021, 18:46

Adi123 pisze:
09 wrz 2021, 17:11
Tokarka może siać zakłóceniami, które powodują błędy w sterowniku plotera. Jesteś pewien, że wszystko masz uziemione jak należy? Może któryś komponent plotera lub tokarki nie jest dobrze uziemiony?

Samej różnicówki bym nie obwiniał za te błędy- bo ona albo rozłącza trwale obwód, albo nie- nie ma stanu pośredniego, że się rozłączy np na jakiś ułamek sekundy i załączy ponownie ;)

Ale fakt, jak masz różnicówkę AC, to ona nie ochroni CIebie przed upływem prądu przy prądzie innym niż sinusoidalny. Część producentów falowników dopuszcza różnicówki A przed swoim sprzętem
Czy wszystko jest uziemione jak należy to sam nie do końca jestem pewny bo po super elektryku musiałem sam robiłem część rzeczy bo mimo że totalnie prąd mnie pokonuje to sam widziałem że jest maniana.

W sumie może to racja, bo na to wygląda że tokarka gdzieś bruzdzi, tylko pytanie jak dojść do tego co gdzie i jak?

Producent instalował maszynę i nie miał jakiś wielkich zastrzeżeń co do różnicówki.
Ogolnie dzisiaj się dobijałem do niego ale ma urlop, a ja robotę, i dlatego szukam porady:)
Frezareczka 4lata pracowała w innej firmie i poprzedni właściciel miał takie 4 wpięte w jedną rozdzielkę i wszystko banglało jak należy.
Zapraszam na ww.jthcnc.com !!:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”