Maszyna CNC do cięcia rur plazmą

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
gadzik90
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 05 kwie 2011, 21:17
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Maszyna CNC do cięcia rur plazmą

#1

Post napisał: gadzik90 » 31 sty 2016, 19:59

Witam Was wszystkich, pragnę zaprezentować mój kolejny ukończony projekt, a mianowicie maszynę do cięcia rur CNC. Cały opis znajduje się na mojej stronie pod adresem http://mechanicus.prv.pl/moje-dziela/rurak-cnc.html . Póki co zapraszam do obejrzenia mojej prezentacji:



Tagi:


Autor tematu
gadzik90
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 05 kwie 2011, 21:17
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

#2

Post napisał: gadzik90 » 08 lut 2016, 19:06

Na pomysł maszyny do cięcia rur CNC wpadłem podczas montażu czujnika THC do przecinarki plazmowej znajomego p. Stanisława. Do tego czasu bardziej mnie interesowała obróbka skrawaniem, jednak praca przy plazmie "wzięła górę" i postanowiłem, że ciekawsze byłoby zrobić coś, co pomorze przy produkcji kontrukcji kratowych, np. buggy albo szayowozu. Założenia były takie, żeby była to maszyna dwuczęściowa. Zmusił mnie do tego brak miejsca na maszynę jednoczęściową. Zdawałem sobie sprawę że to nie będzie korzystnie wpływać na późniejszą obsługę ruraka, ale przez to nie mam teraz problemu ze złożeniem maszyny po skończeniu cięcia :-)
Obrazek
Obrazek
Kolejnym założeniem było zrobienie systemu detekcji materiału i zastosowanie czujnika THC. Z racji ograniczonych funduszy, zdecydowałem się na program sterujący LinuxCNC. Tu pojawił się problem, ponieważ żeby go zmodyfikować do swoich potrzeb, trzeba mieć o tym trochę pojęcia. Co prawda są różne opisy, jak uruchomić np. wcześniej wspomniany czujnik THC, jednak pomimo czasochłonnych prób nie udało mi się to. Problem, którego nie mogłem przeskoczyć było to, że współrzędne osi Z nie zmieniały się podczas działania czujnika (czyli: czujnik regulował wysokość palnika, a współrzędne nie zmieniały się). Summa summarum: czujnik będzie działać jak zainwestuję np. w Mach3. Jako źródło zastosowałem najtańszy sprzęt, jaki był dostępny w tym czasie na allegro: Dedra DESPi 40.
Obrazek
Wrzeciono składa się z uchwytu tokarskiego 200mm, który kupiłem na giełdzie za 50zł (dlatego wygląda tak, jak wygląda :-) ) i dwóch zestawów łożyskowych w oprawie żeliwnej UCP 216 oraz silnik krokowy 4Nm jako napęd. Cała reszta została przeze mnie zaprojektowana. Ramę zrobiłem sam, natomiast rurę wrzeciona, tarcze zabierakowe i koła łańcuchowe zostały wykonane w zaprzyjaźnionych zakładach (m.in. w firmie EMIZET w Szydłowie).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak to zwykle bywa, musiałem zmienić parę rzeczy. Na ostatnim zdjęciu silnik krokowy był pod uchwytem tokarskim, natomiast w ostatecznej wersji silnik krokowy znajduje się obok łożyska. Niestety, nie wszystko od razu można przewidzieć... :-)

Wózek z osiami Y i Z składa się m.in. z prowadnic podpartych fi16 (oś Y) o długości 500mm (co daje możliwość cięcia rur na długości 420mm), prowadnic fi8 (oś Z) i śrub trapezowych Tr10x2. W osi Z zastosowałem prosty mechanizm potrzebny do detekcji materiału (o którym pisałem wcześniej), który może jeszcze kiedyś wykorzystam :-) Tutaj dużo części zostało wypalonych na laserze i zagiętych na prasach krawędziowych (np. uchwyty silników krokowych osi Y i Z).

W kwestii elektroniki specjalnej rewolucji nie było - posłużył mi sterownik z mojej frezareczki. Modyfikacja polegała na zmianie sterowników silników krokowych na chińskie 4,5A. Wszystko to zostało przeniesione do zgrabnej skrzynki.
Obrazek
Obrazek

Produkty ruraka przedstawione są poniżej:
Obrazek
Obrazek
Zachęcam również do obejrzenia filmiku działania ruraka:


moderasura
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 12 lip 2015, 15:48
Lokalizacja: Kolberg

#3

Post napisał: moderasura » 16 maja 2016, 23:36

Witam!
Jakie kolega ustawiał parametry w THC z tą plazmą ?


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#4

Post napisał: jarucki » 29 maja 2016, 13:16

Pomysl nawet fajny wywal łańcuchy na poczet pasówzębatych, zmień źródło plazmy :)
Korzystasz z Cama? Czy z palucha?


Autor tematu
gadzik90
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 05 kwie 2011, 21:17
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

#5

Post napisał: gadzik90 » 08 cze 2016, 08:09

jarucki pisze:Pomysl nawet fajny wywal łańcuchy na poczet pasówzębatych, zmień źródło plazmy :)
Korzystasz z Cama? Czy z palucha?
Jak będę chciał coś na poważnie tym robić to muszę przede wszystkim zrobić jedną, dokładną ramę, poprawić wrzeciono (błędy początkującego konstruktora), kupić Macha3 (chyba że okiełznam czujnik THC na LinuxCNC). Poza tym myślałem nawet o pasku zębatym ale nie znalazłem żadnego, które by mi pasowało. Musiałoby mieć podobne wymiary co obecne koło łańcuchowe, a takie pewnie tylko na zamówienie. Źródło plazmy narazie musiałoby zostać to, co jest, ale nie ukrywam że chciałem kupić uchwyt maszynowy. Tak czy inaczej ten projekt uważam za ukończony, a czy kiedyś do niego wrócę.... może tak, bo dosyć ciekawy temat. A CAM jaki korzystam to LinuxCNC i pyCAM.
moderasura pisze:Witam!
Jakie kolega ustawiał parametry w THC z tą plazmą ?
Parametrów niestety nie pamiętam :-(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”