Mapy plastyczne 3D


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#11

Post napisał: skoczek » 22 kwie 2009, 15:05

Witam serdecznie.
To jest chyba dokładnie to o czym wspominałem tylko że nie pamiętałem gdzie mam zapisany adres do tych danych i nie pamiętałem tej nazwy. Dużo na ten temat można znaleźć tutaj: srtm
Pozdrawiam, skoczek.


Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


samaia
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 25 sie 2007, 17:14
Lokalizacja: Kraków

Mapy plastyczne a klasyfikacja działalności gospodarczej

#12

Post napisał: samaia » 22 kwie 2009, 15:05

Witam ponownie.

Czy ktoś z Forumowiczów zajmuje się lub zajmował tematem zarobkowo.
Prawdopodobnie będę miał okazję sprzedać mapę plastyczną.
Aby to zrobić legalnie, musi to być zgodne z profilem mojej działalności gospodarczej.
Mam zarejestrowane usługi geodezyjne i kartograficzne.
Może to wystarczy, a może nie, bo klasyczna definicja mapy wyklucza globusy i właśnie mapy plastyczne. Jest komórka Łodzi która zajmuje się interpretacją PKD, ale odpłatnie,
a nie mam ochoty płacić za te biurakrotyczne bzdury.
Może znacie jakieś precedensy w tej sprawie?

MK


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#13

Post napisał: skoczek » 22 kwie 2009, 15:10

Witam Kolego.
Mogę zapytać na AGH. Jeszcze studiuję tam, a dokładniej na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska i wiem że jest tam kilka Doktorów "maniaków" którzy zajmują się podobnymi zagadnieniami tyle że naukowo. Może uda mi się uzyskać jakieś informacje szczegółowe, może ktoś będzie potrafił udzielić mi informacji, ale pytać będę dopiero w maju. Wcześniej nie dam rady. Może ktoś inny z forum będzie znał odpowiedź...
Pozdrawiam, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

Autor tematu
yellovv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 63
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:04
Lokalizacja: Kraków

#14

Post napisał: yellovv » 19 paź 2009, 08:32

skoczek pisze:Witam serdecznie.
To jest chyba dokładnie to o czym wspominałem tylko że nie pamiętałem gdzie mam zapisany adres do tych danych i nie pamiętałem tej nazwy. Dużo na ten temat można znaleźć tutaj: srtm
Pozdrawiam, skoczek.
Witam, czy ktoś z forumowiczów potrafi zrobić z tych danych model 3D nadający się na CNC?

albo potrafi z czegoś innego wykonać (pomóc wykonać) model 3D terenów gór?

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#15

Post napisał: Inf-el » 19 paź 2009, 09:10

Zrobię programik do zamiany danych w formacie SRTM-3 (pliki z rozszerzeniem .hgt) na g-code z konfigurowanym skalowaniem (x-y i z).
Myślę, że znajdę czas w ciągu tygodnia.

Wyfrezuję teren Polski synowi, będzie miał (może na ścianie) ciekawszą mapkę do nauki geografii i planowania wycieczek.

Dzięki za link do ciekawych i darmowych danych.

Awatar użytkownika

Autor tematu
yellovv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 63
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:04
Lokalizacja: Kraków

#16

Post napisał: yellovv » 19 paź 2009, 09:33

Inf-el pisze:Zrobię programik do zamiany danych w formacie SRTM-3 (pliki z rozszerzeniem .hgt) na g-code z konfigurowanym skalowaniem (x-y i z).
Myślę, że znajdę czas w ciągu tygodnia.

Wyfrezuję teren Polski synowi, będzie miał (może na ścianie) ciekawszą mapkę do nauki geografii i planowania wycieczek.

Dzięki za link do ciekawych i darmowych danych.
Bardzo fajnie że potrafisz coś takiego zrobić, skoro to nie problem dla Ciebie to proszę o udostępnienie takie programu bo myślę że nie tylko mi by się to przydało :)

Pozdrawiam


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#17

Post napisał: skoczek » 19 paź 2009, 10:08

Witam serdecznie.
Wszystko fajnie chłopaki, to co chcecie zrobić nie jest trudne tym bardziej że wszystkie dane są wywalone kawa na ławę tylko musicie wziąć pod uwagę że te pliki trochę ważą :). Po przeróbce, jeżeli nie zmniejszycie dokładności odwzorowania (rozdzielczości) będą ważyć jeszcze więcej. To są rozmiary liczone w setkach MB. Nie zdziwię się jak Wam wyjdzie plik z G-codem który waży GB. Popatrzcie jakie rozmiary zajmują poszczególne obrazy.

"srtm-3-pl-318-60.tif [wielkość: 185 MB !!! )*] - Mapa rastrowa o 2-krotnie zredukowanej rozdzielczości do wydruku na ploterze wielko-formatowym (minimalna szerokość plotera: 60 cm)"

"srtm-3-pl-318-120.tif [wielkość: 561 MB !!! )*] - Mapa rastrowa o pełnej rozdzielczości zgodnej z SRTM-3 do wydruku na ploterze wielko-formatowym (minimalna szerokość plotera: 120 cm)"

Poza tym przerabianie jednak dość dużej ilości danych zajmuje sporo czasu. No chyba że ktoś chce kawałek mapy sobie wyfrezować... to co innego :).
Pozdrawiam serdecznie, skoczek.

Awatar użytkownika

Autor tematu
yellovv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 63
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:04
Lokalizacja: Kraków

#18

Post napisał: yellovv » 19 paź 2009, 10:35

Ja potrzebuje tylko południową część Polski tereny gór.
Problem polega na tym że nie umiem tego zrobić :(
Pomoże mi ktoś?

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

hgt 2 cnc

#19

Post napisał: Inf-el » 25 paź 2009, 21:03

Zgodnie z obietnicą przedstawiam pierwszą (roboczą) wersję programiku do zamiany plików hgt na g-code.
- program wczytuje pliki binarne *.hgt do tablicy w pamięci ram komputera 1201x1201 (wysokość = 2 bajty => zakres -32768..32767)
- umożliwia podgląd i zapisanie w postaci obrazka bmp
- generuje prosty g-kod

Podgląd jest bardzo uproszczony - wkrótce wysokość będzie lepiej odwzorowana jasnością.
G-kod nie ma żadnej optymalizacji - zapisuje na żywca współrzędne i wartość Z.
Tak przygotowane pliki można następnie skalować, przesuwać w każdej osi osobno innymi programami, np. Vega DATA-View

Program do ściągnięcia hgt.zip (3.3MB z 2 przykładowymi plikami hgt)

Pliki binarne dla Polski można pobrać z katalogu http://netgis.geo.uw.edu.pl/srtm/Poland/

Tyle tymczasem.

Niestety tekst
Pomimo, ze prace nad tymi danymi będą jeszcze trwały długo, obecnie zostały udostępnione publicznie surowe, nie zweryfikowane i nie poprawione wersje SRTM-3 dla całego zasięgu skanowania.
oraz moje spostrzeżenia na podstawie wygenerowanych bitmap i plików cnc trochę zniechęcają.
Pliki te zawierają błędy, podobne do tych po skanowaniu laserem zbyt gładkich albo stromych powierzchni.
Załączniki
n48e015.jpg
Pomniejszony wynik zamiany hgt na bmp
n48e015.jpg (45.74 KiB) Przejrzano 1377 razy
hgt2cnc.zip
Konwerter plików hgt na bmp i cnc
(189.87 KiB) Pobrany 269 razy


Glus
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 13 kwie 2007, 10:14
Lokalizacja: Tychy

#20

Post napisał: Glus » 13 lis 2009, 19:22

A może skorzystać z usługi na landprint.com . Wydrukują w 3D zlecony kawałek terenu. Niestety wysyłka tylko do US na razie
;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”