Mach3 i wibracje silników krokowych

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
AK95
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 15 wrz 2017, 20:28
Lokalizacja: Kielce

Mach3 i wibracje silników krokowych

#1

Post napisał: AK95 » 12 lip 2020, 00:56

Witam. Problem jest taki, że jak zadaję przyciskiem z klawiatury przejazd osi to silniki krokowe strasznie wibrują, ale jak wejdę w opcję dostrajania silników, wybiorę daną oś i wtedy strzałką góra, dół steruję, to silniki chodzą płynnie bez żadnych wibracji. Sprawdzane na różnych prędkościach. Ma ktoś jakiś pomysł, gdzie leży przyczyna ?




Autor tematu
AK95
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 15 wrz 2017, 20:28
Lokalizacja: Kielce

Re: Mach3 i wibracje silników krokowych

#2

Post napisał: AK95 » 12 lip 2020, 15:44

Podłączyłem silnik wraz ze sterownikiem silnika do sterownika drukarki 3D opartego na arduino mega2560 i chodzi gładko, więc można wykluczyć problemy ze sterownikiem/zasilaniem. Zainstalowałem ponownie Mach3 i bez zmian. Wiem, że bardzo nietypowy problem, bo szukam w necie i nie znalazłem póki co rozwiązania.


Autor tematu
AK95
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 15 wrz 2017, 20:28
Lokalizacja: Kielce

Re: Mach3 i wibracje silników krokowych

#3

Post napisał: AK95 » 12 lip 2020, 21:55

Zainstalowałem Linux CNC. Na początku wydawało się, że wszystko jest w porządku. Podczas testowania osi, sterowania strzałkami czy podczas wpisywania gcodów silniki chodziły gładko. Dopiero w momencie kiedy przełączyłem z podglądu na DRO wystąpiły znów te wibracje silników. Widać tę różnicę podczas ruchu osi. Po prostu przełączam z podglądu na DRO i w tym momencie silniki zaczynają wibrować.
Wydaje się w takim razie, że jest to, to samo podłoże problemu co było w przypadku Mach3.

Czy ktoś ma jakieś pomysły co może być nie tak? Czyżby wina tkwiła w samym komputerze?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”