MACH3 5 Axis CNC Breakout Board

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

MACH3 5 Axis CNC Breakout Board

#1

Post napisał: tuxcnc » 07 mar 2021, 19:56

Temat pewnie wielokrotnie poruszany, ale nie mogę znaleźć potrzebnych mi informacji.
W necie jest od cholery zdjęć, nawet instrukcje w pdf, ale ani schematu, ani informacji jak skonfigurować z innym oprogramowaniem nie znalazłem.
Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie żeby płytki użyć z dowolnym programem korzystającym z portu LPT, a nawet dowolnym sterownikiem jako bufor/wzmacniacz sygnału, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
Pod Linuxcnc dość długo walczyłem z wyjściem PWM, którego za żadną cholerę nie mogłem zmusić do pracy.
Na wyjściu P1 płytki był prawidłowy przebieg, natomiast na wyjściu 0-10V jak zaklęte 9,8V.
Co ciekawe, kiedy programem port-test zmieniałem stan wyjścia P1, to napięcie na wyjściu spadało do 0V ...
Czyli zepsute być nie może, ale działać nie chce ...
Podejrzewałem że transoptor nie wyrabia i zacząłem zmniejszać częstotliwość sygnału PWM.
No i w końcu zadziałało.
Co prawda trzeba było zanegować wyjście P1, ale to jest tutaj nieważne.

A teraz pytanie.
Jaka powinna być częstotliwość PWM dla tej płytki ?
W instrukcji, którą załączam, jest obrazek na którym "PWMBase Freq" jest ustawiony na 100 Hz ...
Czy to jest jakiś błąd, czy Mach3 tak ma ?
ST-V2.pdf
(1.3 MiB) Pobrany 155 razy




cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MACH3 5 Axis CNC Breakout Board

#2

Post napisał: cawboy » 08 kwie 2021, 13:41

Podepnę się do tematu, do tej pory jechałem na zwykłej płytce lpt, żadnych bajerów i wszystko śmigało bez zastrzeżeń, jako że wymieniłem silnik i zakupiłem falownik pomyślałem że zrobię sobie sterowanie z macha a że 2 płytki (właśnie te 5 axis) leżały u mnie już od roku postanowiłem podłączyć.
Jakie to moje zdziwienie było gdy falownik ruszył od strzała, obroty działają perfekt, poczułem się jak Wielki Elektronik (Pan Kleks)... i du**, czar prysnął..
Osie Z,X w jedną stronę przeważnie działają a w 2 jak im się chce, raz ok za chwilę silniki buczą jakby gubiły kroki za chwilę znowu powiedzmy ok.
Karuzela od tylko uruchomienia sterowania buczy też jakby kroki gubiła, musiałem rozłączyć wtyczkę bo robi to bez przerwy.
Pytanie czy ten szrot wywalić z marszu do śmietnika czy też jest jakiś "myk" który trzeba zastosować żeby te płytki działały, niby żadnej filozofii w podłączeniu nie ma, ale ..uj tam wie.
2 płytki zachowują się identycznie.
Dzięki.
Krak.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MACH3 5 Axis CNC Breakout Board

#3

Post napisał: tuxcnc » 08 kwie 2021, 14:03

cawboy pisze:
08 kwie 2021, 13:41
czy też jest jakiś "myk" który trzeba zastosować żeby te płytki działały
Tam są osobne masy zasilania 5V i 12V, których nie można ze sobą zewrzeć.
Poza tym masy falownika nie można zewrzeć z masą 5V.
Chodzi o propagację zakłóceń.
Ogólnie to układ jest przekombinowany i nikomu nie polecam, chociaż u mnie działa.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MACH3 5 Axis CNC Breakout Board

#4

Post napisał: cawboy » 08 kwie 2021, 14:24

5V idzie z usb kompa, 24V z zasilacza także masy osobne ale jeszcze sprawdzę, falownik odłączyłem i zmiany nie ma także to też odpada. Tak mi jeszcze przyszło do głowy że 5V do sterownika mam bezpośrednio pociągnięte z zasilacza a nie z tej płytki, może tu jest paproch?
Co za ...., co schemat to coś innego. Jakby tak nie piździło to bym wszystko rozłączył i zaczął od 1 silnika.
Krak.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MACH3 5 Axis CNC Breakout Board

#5

Post napisał: tuxcnc » 08 kwie 2021, 14:35

cawboy pisze:
08 kwie 2021, 14:24
5V idzie z usb kompa, 24V z zasilacza także masy osobne ale jeszcze sprawdzę, falownik odłączyłem i zmiany nie ma także to też odpada. Tak mi jeszcze przyszło do głowy że 5V do sterownika mam bezpośrednio pociągnięte z zasilacza a nie z tej płytki, może tu jest paproch?
Ja u siebie wylutowałem gniazdko USB, bo mi się nie podobał ten pomysł.
Najpierw dałem zasilacz 12V i regulator 5V.
Z powodu wspólnej masy działy się cuda.
W tej sytuacji dałem osobne zasilacze 12V i 5V.
Mam zamówiony pojedynczy 12/5 izolowane od siebie, ale idzie z Chin chyba pieszo ...
Tak więc z komputera idzie tylko kabel LPT.
Jak masz tandetny kabelek USB, to tam może być spadek napięcia i źródło sprzężeń.
Ogólnie jeśli coś jest sprawne a dzieją się cuda, to w pierwszej kolejności sprawdza się masy i ekrany.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MACH3 5 Axis CNC Breakout Board

#6

Post napisał: cawboy » 08 kwie 2021, 17:15

ja jeszcze przed napisaniem postu rozmyślałem o tym zasilaniu z usb, najpierw podłączyłem kabel do 2 kompa, później obciąłem i podłączyłem do zasilacza 5V, sprawdzałem i na płytce napięcie stabilne także to mogę wykluczyć.
Rozłączam wszystko i zacznę etapami, na 1 rzut silnik karuzeli bo on najwięcej wariował, jak to ogarnę myślę że będzie ok.
e tam, na 1szy rzut to jadę do sklepu po browara, urlop to urlop. ;-)
Jak znajdę babola to napiszę bo czytając widzę że wielu ludzi z tym dziadostwem miało problem.

Dodane 2 godziny 22 minuty 54 sekundy:
Tuxcnc wszystko pięknie śmiga, wystarczyło że na sterowniki zapodałem 5V z płytki a nie z zasilacza i odłączyłem enable. Happy w ..uj. ;-)
Jeszcze jedno pytanie, wyjście 0-10V, schodzi u Ciebie do 0V czy buja się? u mnie falownik 0.5Hz pokazuje i kręci uchwytem, wiele to nie przeszkadza, z ciekawości pytam.
Krak.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MACH3 5 Axis CNC Breakout Board

#7

Post napisał: tuxcnc » 08 kwie 2021, 19:31

cawboy pisze:
08 kwie 2021, 17:15
Jeszcze jedno pytanie, wyjście 0-10V, schodzi u Ciebie do 0V czy buja się? u mnie falownik 0.5Hz pokazuje i kręci uchwytem, wiele to nie przeszkadza, z ciekawości pytam.
U mnie falownik (oprócz 0-10V) jest włączany sygnałem z przekaźnika, ale jak obroty są wyłączone to pokazuje 0.0 Hz, więc pewnie masz coś źle ustawione w programie.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MACH3 5 Axis CNC Breakout Board

#8

Post napisał: cawboy » 08 kwie 2021, 20:10

u mnie też włącznie, wyłączanie przez przekaźnik także jak napisałem nie przeszkadza tylko z ciekawości zapytałem, nie wiem czy grzebać w ustawieniach jak wskazania mi z czujnikiem obrotów się pokrywają. Dzięki.
Krak.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MACH3 5 Axis CNC Breakout Board

#9

Post napisał: cawboy » 09 kwie 2021, 17:25

dziś następny dzień testów i du**, a było już tak pięknie i nawet mi przez myśl przeszło że spoko ta płytka w porównaniu z ceną 2-3 dychy. index szlag trafił, wczoraj było ok, dziś bzdury pokazywał i przestał działać, zatrzymał się na 90kilku obrotach, po odłączeniu 24V od płytki działa poprawnie także ten teges płytka to szrot i jak ma działać jak jej się widzi to w kibel bo szkoda mi czasu, lepiej zwykły włącznik i potencjometr podłączyć i se dupska nie zawracać.
Miałem chęć jeszcze podłączyć 12V bo może 24 to za dużo ale jak na teraz zapał poszedł się paść.
Krak.


adamo000
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 03 gru 2019, 18:21

Re: MACH3 5 Axis CNC Breakout Board

#10

Post napisał: adamo000 » 25 mar 2022, 14:20

@tuxcnc, jaką częstotliwość ustawiłeś na tej płytce, że udało Ci się ogarnąć pełne 0-10V na wejściu falownika?
Borykam się z tym samym problemem co Ty (9,8V) i niestety nie mam już pomysłów jak to ogarnąć.
Wymieniłem zasilacz 24V na 2,5A, żeby mieć pewność, że styknie prądu na wentylator i przekaźnik.
Skróciłem też kabel między falownikiem a płytką i nic to nie pomaga.
Falownik, którego używam Astor Astraada DRV-24 nie posiada (albo nie umiem tego znaleźć) skalowania napięcia wejściowego tak by 9,8V było traktowane jako 100%.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”