LYNX OTTER-1 moja najnowsza konstrukcja frezarki bramowej

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

LYNX OTTER-1 moja najnowsza konstrukcja frezarki bramowej

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 13 wrz 2010, 21:11

Witam Kolegów,

Spieszę donieść na naszym forum o zakończeniu prac nad naszą pierwszą i całkowicie w Polsce wykonaną konstrukcją frezarki bramowej o nazwie OTTER-1. Seria OTTER to seria frezarek ogólnie dla przemysłu reklamowego (i pochodnych) wykonanych w konstrukcji stalowej. Konstrukcja wykonana jest z 3 mm blachy stalowej wycinanej odpowiednio profilowanej na wykrawarkach CNC.

Założenia wstępne: zaprojektować i wykonać serię maszyn do prac lekkich: poli-związki (plastiki), drewno (i pochodne), laminaty i metale miękkie o sztywnej stalowej konstrukcji ale lekkiej, rozkręcanej, które zastąpią w naszej firmie import podobnych maszyn z Chin.

OTTER-1 jest pierwszą z tej serii. Pole pracy: 1000x1400x160 mm.

Stół i podstawa są spawane. Belka bramy także. Przęsła bramy (boki) są skręcane. Belka do boków także. Oprócz odbojników i czujnika narzędzia maszyna nie ma na sobie żadnych innych elementów z aluminium.

Oś Z ze stalowych 6 mm blach wycinanych laserem i zespawanych. Mocowanie silnika z blachy stalowej 10 mm. Żeby nie spadała po wyłączeniu zasilania maszyny zastosowałem symetryczny odciąg sprężynowy.

Prowadnice są trapezowe 20 mm we wszystkich osiach. Wózki seria A. Posuwy realizowane są przez listwy zębate (we wszystkich osiach).

Napędy realizują 4.5Nm/8A silniki krokowe przez przekładnie zębate 1:3. Tak więc każdy z 4 silników (brama ma je dwa) ma moment trzymający równy prawie 14 Nm. Silnikami sterują 4 sterowniki silników krokowych MB860 z firmy JAWO.

Sterowanie - nasze własne opracowanie -> 4-osiowy sterownik mikroprocesorowy oparty na 32-bitowym procesorze ARM7 z 4 kB pamięci podręcznej z pełną akceleracją i deakceleracją ruchów (przyspieszaniem i hamowaniem) z wbudowaną interpolacją wszystkich 4-osi. Dodatkowo widoczny na zdjęciach "szczur" - sterownik przyciskowy, pomocny przy ustawianiu maszyny. Ma ruchy ręczne wszystkich osi + start + stop + pauza.

Oprogramowanie - jak to u mnie - najnowszy cncCAD (krzywe beziera + offset narzędzia + generowanie g-kodu, nawet ze stopniowaniem zejścia) oraz najnowszy TAPPER 4-AXIS -> program sterujący maszyną.

Mocowanie materiału -> mechaniczne przez imaki płaskie do stołu T-rowkowego -> STALOWEGO!

Pokrycie stołu -> listwy MDF.

Z dodatków: czujnik narzędzia, chłodzenia narzędzia mgłą olejową.

Ta maszyna została wykonana na zamówienie klientki z Trójmiasta. Głowica - ubożuchna 550W szlifierka prosta marki SPARKY ->takie było zamówienie od klientki.

========== FILM ======================
Zdjęcia maszyny poniżej. Film z pracy maszyny w 3D:
====================================


Obrazek
Ploter "trois quarts"

Obrazek
Oś Z

Obrazek
Brama

Obrazek
Czujnik narzędzia
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2010, 10:57 przez Piotr Rakowski, łącznie zmieniany 1 raz.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#2

Post napisał: FlashEF » 13 wrz 2010, 23:53

Ładnie wykonana maszyna. Wygląda na sztywną. Jak ma się uzyskana precyzja? Czy MDF na stole zachowuje się dobrze? Z pewnością wymiana panelu stołu po uszkodzeniu jest dzięki niemu prosta i tania, bo mogą taki pas dociąć nawet w Castoramie...

Listwy zębate są bardziej ekonomiczne od śrub trapezowych? Dlaczego zastosowaliście je w maszynie do relatywnie małych obciążeń? Wydawało mi się, że są najlepsze gdy brama robi się za masywna dla śruby.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: ezbig » 14 wrz 2010, 00:06

Piotrze gratulacje udanej konstrukcji. Tylko co to ma być - reklama? Czy jakiś news korporacyjny? :shock: Wydawało mi się, że jestem na forum maszyn amatorskich. A jak już ktoś to robi profesjonalnie i tu pokazuje swoją pracę, to może tak żeby inni coś skorzystali. Choćby jak np. Piotrjub, Gmaro i inni, którzy pokazali jakieś fotorelacje z budowy maszyn. Dzięki temu można coś podpatrzeć i nie zadawać potem głupich pytań jak rozwiązać to i owo. Konkurencja od tego nie urośnie, a ten co chce kupić i tak kupi maszynę. Jak dla mnie taki temat to tylko forum zaśmieca, bo nic tu nie zobaczę co mógłbym wykorzystać w swojej maszynie. Zmienię zdanie, jak zobaczę więcej fotek ze szczegółami. To już chyba 3 taka pusta prezentacja po styroploterze i laserze. Oj przydałby się tu moderator z prawdziwego zdarzenia. Wkurzałem się na forum elektroda.pl, że tam jacyś dyktatorzy moderują, ale jednak jakiś porządek w tej kwestii tam jest i wiadomo kiedy ktoś reklamuje swoje usługi, a kiedy pokazuje ciekawe pomysły. Wiadomo wszystkiego się nie zdradza, ale zachowajmy chociaż pozory przyzwoitości, a nie tak reklamą między oczy. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 14 wrz 2010, 06:51

Niewątpliwie jest to rodzaj reklamy, ale zwróć uwagę kol. Ezbig , że ja w odróżnieniu od innych producentów maszyn dzielę się swoimi pomysłami i doświadczeniami na tym forum. Konstrukcję pokazuję nie po to, żeby się zachwycać, ale po to, by wyjaśniać, jeśli ktoś ma jakieś problemy wykonawcze i komparować (porównywać) z własnymi rozwiązaniami. Nigdy nie odżegnuję się od udzielania porad.

Jeśli więcej z Was uważa, jak kol. Ezbig - napiszcie. Usunę ten wątek i w przyszłości nie będę żadnej swojej konstrukcji omawiał na tym forum.

Do kol. FlashEF:

1. Nie zakładałem wstępnie żadnej precyzji docelowej. Maszyny tego typu (do produkcji reklamowej) mają mieć precyzję odwzorowania kształtu do 0.5 mm na 1 m. Tu podejrzewam będzie lepiej.

2. MDF na stole (oczywiście po splanowaniu) zachowuje się wystarczająco dobrze. Przyklejony jest taśmą dwustronną. Jak się zużyje - po prostu się go wymieni.

3. Zawsze wolę listwy zębate od śrub, bo nie walczymy o precyzję jubilerską (co w wykonaniu na śrubach trapezowych jest eufemizmem), a o prędkość. Maszyna na listwach będzie zawsze znacznie szybsza od tej, na śrubach. Nasza nie jest demonem prędkości. Ciężar bramy oceniam na jakieś 70-80 kg. Przy tym ciężarze uzyskujemy prędkości dojazdowe do 10 m/min. Na śrubach jest to dość trudne do uzyskania.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#5

Post napisał: FlashEF » 14 wrz 2010, 10:03

No tak, przy takiej masie może faktycznie ciężko by było uzyskać rozsądne posuwy na śrubie. Jest to jednak "rozwiązanie obusieczne", bo śruba pomaga w hamowaniu, a listwa nie. Nie obawiacie się że jak się ustawi spore prędkości przejazdowe, to brama będzie się zatrzymywała za daleko? 80 kg może już coś niecoś pociągnąć.

Stolik na taśmę dwustronną :) Poczułem się jak w domu, sam tak mocuję materiał. W tym zastosowaniu to się pewnie sprawdzi. Ja muszę stosować chłodziwo przy pracy (głównie denaturat) i takie klejenia mi się rozłażą bardzo szybko (po jednej pracy, albo i wcześniej powodując mała katastrofę), więc będę od tego uciekał w nowej maszynie jak się tylko da.

Ten czujnik długości narzędzia na kablu to konstrukcja własna, czy są gdzieś do dostania?

Przy okazji, wiem że kolega stosował w swoich prywatnych lub firmowych konstrukcjach nakrętki IGUS-a. Sporo przeglądałem na ich temat, ale nie mogę znaleźć jednoznacznej informacji czy są bezluzowe na tyle by nadawały się do pracy solo.

Co do opinii że to post reklamowy, to nie zgadzam się do końca, bo dużo można wywnioskować ze zdjęć i dodatkowych pytań, opisu użytych materiałów itp. Wiadomo że pokazanie fotorelacji z budowy daje wielokrotnie więcej, ale gdyby z drugiej strony niema co kręcić nosem. Gdyby na forum byli sami niskobudżetowi amatorzy, ciągle patrzylibyśmy na wałki ujęte w łożyska kulkowe, a wszystko dociśnięte paskiem do kabli. Z tego to już faktycznie nie sposób się czegoś nauczyć, w odróżnieniu od podsumowania prac z profesjonalnego zakładu.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: LYNX OTTER-1 moja najnowsza konstrukcja frezarki bramowe

#6

Post napisał: oprawcafotografii » 14 wrz 2010, 10:16

Piotr Rakowski pisze:Witam Kolegów,...
Sterowanie - nasze własne opracowanie -> 4-osiowy sterownik mikroprocesorowy oparty na 32-bitowym procesorze ARM7 z 4 kB pamięci podręcznej z pełną akceleracją i deakceleracją ruchów (przyspieszaniem i hamowaniem) z wbudowaną interpolacją wszystkich 4-osi....
No i fajnie - maszyna skrojona na miare potrzeb a nie kompleksow autora.
I to mi sie podoba :)

Czy ten nowy system sterowania oferujesz luzem?
Cos wiecej na jego temat?

Jakub


FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#7

Post napisał: FlashEF » 14 wrz 2010, 11:05

Tu się zgodzę, moim zdaniem stalowa konstrukcja skręcana jest z punktu widzenia amatora bardzo atrakcyjna i dobrze widzieć że w zastosowaniach profesjonalnych też ktoś to stosuje. Zapomina się często że sam fakt spawania powoduje błędy i przesunięcia, które potem trzeba korygować planowaniem powierzchni oraz wyżarzaniem. Na śrubach jest wręcz odwrotnie, można delikatnie ustawić połączenia i skorygować drobne błędy. O ile maszyna niema orać w stali, to twierdzenie że takie połączenia są za słabe, jest nieuzasadnione.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#8

Post napisał: oprawcafotografii » 14 wrz 2010, 11:08

FlashEF pisze:...Na śrubach jest wręcz odwrotnie, można delikatnie ustawić połączenia i skorygować drobne błędy. O ile maszyna niema orać w stali, to twierdzenie że takie połączenia są za słabe, jest nieuzasadnione.
Dokladnie to wykorzystalem ustawiajac moja maszynke -
otwory pod sruby wieksze o 0.5mm i ostateczne ustawienie
po wstepnym skreceniu. Sprawdza sie.

J.


FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#9

Post napisał: FlashEF » 14 wrz 2010, 11:19

@oprawcafotografii:

Widzę że z kolegi heretyk pełną gębą. Nie dość że kolega buduje drewniaka nadającego się do aluminium, to jeszcze stosuje połączenia skręcane z luzem i podwyższa za ich pomocą precyzję ustawienia maszyny. Dwie najpopularniejsze na forum opinie leżą. Zaraz pewnie usłyszymy jeszcze tezy uzasadniające teorię ewolucji i heliocentryzm... :wink:


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#10

Post napisał: Zbych07 » 14 wrz 2010, 12:02

oprawcafotografii pisze:
FlashEF pisze:...Na śrubach jest wręcz odwrotnie, można delikatnie ustawić połączenia i skorygować drobne błędy. O ile maszyna niema orać w stali, to twierdzenie że takie połączenia są za słabe, jest nieuzasadnione.
Dokladnie to wykorzystalem ustawiajac moja maszynke -
otwory pod sruby wieksze o 0.5mm i ostateczne ustawienie
po wstepnym skreceniu. Sprawdza sie.

J.

Ostatecznie żeby się to w praniu nie rozjechało po precyzyjnym ustawieniu i skręceniu można przewiercić i wbić kołki stalowe pozycjonujące.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”