Łożyska liniowe typ KH....

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#11

Post napisał: pltmaxnc » 02 wrz 2004, 14:23

Jak zwykle wszyscy mają rację. Dobre są tuleje głównie polmerowe , ale lożyska są jeszcze lepsze. W urządzeniach lekkiego kalibru (drukarki, plotery) wystarczą tuleje w cięższych stosowane są lożyska, rozwiązanie droższe lecz zapewniające długie użytkowanie.
Proponuję odwiedzić stronę www.igus.de - jest również wersja polska. Proponowane systemy prowadnic liniowych posiadają wymienne wkładki z polimeru . Firma zastrzega w opisie że proponowane systemy nie zastąpią prowadnic na łożyskach jeżeli chodzi o dokładność i trwałość lecz ze względu na konkurencyjną cenę mogą być stosowane przy mniejszych wymaganiach. W mojej pierwszej maszynie prowadnice miałem z wałków ze szlifowanej na h8 i polerowanej kwasówki które można kupić za kilkanaście zł za kilogram, a tuleje wyciąłem z poliamidowej "deski" do krojenia kupionej w sklepie agd. "Deska" miała 25 mm gr. i bardzo ładnie się obrabiała. Uważam że do dziś dobrze zdaje egzamin. pozdrawiam wszystkich pltmaxnc



Tagi:

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#12

Post napisał: ottop » 03 wrz 2004, 16:14

Powiedział ze łożyska linoiowe "odpadają" wprowadzają niewyczuwalne gołym okiem luzy i niedokładność przesuwu i ze powinno sie stosować tulejki metalowe... proste tanie i wytrzymałe.
Mam dwa pytania:
1 jakie pasowanie zastosować w przypadku stosowania tulejek zamiast łożysk, aby rozwiązanie to posiadało lepsze właściwości od układu z łożyskami.
2 jak rozwiązać kwestię smatowania w przypadku stosowania tulejek metalowych.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: 251mz » 03 wrz 2004, 16:46

co do pasowania to nie wiem moze do 0.02 a smarowanie to robi sie dziurke w srodku tulejki i robi sie od wewnatrz taki pierscien maly tzn kanalik na olej . do dziurki wystarczy kroplka oleju na wiele miesiecy smarowania!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”