linux tokarka z przechwytem

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
monoceros
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 00:03
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

linux tokarka z przechwytem

#1

Post napisał: monoceros » 08 sty 2018, 15:28

Buduję tokarkę z przechwytem (dwie głowice narzędziowe, osobno napędzane w osi "x", wspólnie w "z" ale to mogę jeszcze zmienić, wrzeciona zsynchronizowane mechanicznie poprzez wałek, lub lub dwa silniki z enkoderami). Do tej pory używałem MACH3 i tylko na jedno wrzecionowej tokarce - też samoróbce. Chciałbym obecnie budowaną puścić na Linuxie. Czy któryś z kolegów spotkał się z czymś takim? Czy istnieje gotowy interfejs graficzny do takiej tokarki na Linux?


monoceros


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: linux tokarka z przechwytem

#2

Post napisał: kamar » 09 sty 2018, 10:27

Nie licz na cud :). Tak w ogóle to wyświetlanie nie jest najmocniejszą stroną linuxCNC. Niby robią różne ale czy warto.
No i gdzie temat z tą budową ? :)


Autor tematu
monoceros
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 00:03
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: linux tokarka z przechwytem

#3

Post napisał: monoceros » 11 sty 2018, 12:24

Na razie zbieram elementy, są już uchwyty hydrauliczne, łożyska wrzecion, materiał na obudowy wrzecion i t.d. Kupiłem już kompa pod sterowanie. I tu jet największy problem - zanim zacznę wszystko składać muszę wiedzieć jak będzie sterowana, bo od tego zleżą niektóre rozwiązania techniczne. Jak opanuję sterowanie to zacznę składać, wtedy puszczę zdjęcia.
monoceros


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: linux tokarka z przechwytem

#4

Post napisał: kamar » 11 sty 2018, 12:43

monoceros pisze:
11 sty 2018, 12:24
zanim zacznę wszystko składać muszę wiedzieć jak będzie sterowana,
Jeśli masz widoki na generowanie kodów z CAM-a to mam wątpliwości czy linuxCNC ogarnie (mogę się mylić :) ). Natomiast subami jest jak najbardziej do zrobienia.


Autor tematu
monoceros
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 00:03
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: linux tokarka z przechwytem

#5

Post napisał: monoceros » 11 sty 2018, 13:47

Do tej pory nie generowałem nigdy kodów, program pisałem ręcznie (cała moja produkcja wymaga napisania ok 20 - 30 programów) a nie były też zbyt skomplikowane. Ot, proste toczenie kiedyś realizowane na zwykłej tokarce (drobnica) teraz na małej cnc, większe toczę na rewolwerówce. O "subach" zaraz zacznę czytać - dzięki. Jutro przychodzi komp to będę się uczył linuxa, założę drugie lpt.
Wymyśliłem zwielokrotnienie pinów na lpt (bo będzie na pewno brakować). W MACH 3, nauczyłem się pisać skrypty, więc i w linux chyba dam radę. Załóżmy że mam 6 wolnych pinów na lptach - zatem pojemność informacyjna jest 2 do 6 czyli 128 unikalnych stanów. Czujniki, krańcówki itp podłączę do arduino mega, które wygeneruje odpowiedni unikalny stan dla pinów dla lpt, a skrypt będzie mógł je sprawdzić, i zareagować. Chcę tak zrobić ponieważ np.: Zapinanie tarcz narzędziowych wymagać będzie 3 czujników na tarczę (ciśnienie, zapięty zamek, otwarty zamek) to jet 2 pinów bezpośrednio na lpt a po arduino tylko 1 pin. Tak samo mogę zwielokrotnić piny sterujące wrzecionami (kierunek obrotów, prędkość po PWM, zapięcie otwarcie uchwytów, itd). Można by to zrealizować bez arduino ale kablowanie trudniejsze, trzeba by dopasowywać działania czujników do siebie itd. Poza tym modyfikacja łatwiejsza jak coś się "urodzi" podczas pracy z maszyną.
monoceros


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: linux tokarka z przechwytem

#6

Post napisał: kamar » 11 sty 2018, 14:28

To się nie baw w lpt. zakładaj mesy !!!


Autor tematu
monoceros
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 00:03
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: linux tokarka z przechwytem

#7

Post napisał: monoceros » 11 sty 2018, 18:50

Widzę że czas się znowu pouczyć, szczególnie że mam serwa Yaskawa (wraz ze sterownikami i okablowaniem - w pełni sprawne - zdemontowałem z działającej maszyny) 3kW i 1.5 kW, ale nie miałem pomysłu jak ich użyć.
monoceros

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”