Linijka do ustawiania.

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Linijka do ustawiania.

#1

Post napisał: tuxcnc » 07 maja 2022, 16:47

Niby kilka rzeczy zupełnie oczywistych, ale zsumowanych razem rozwiązuje spory problem.
No bo na jakiej wysokości jest ognisko lasera?
Wiązki z CO2 to przecież wcale nie widać, a nawet przy laserze półprzewodnikowym trudno cokolwiek zobaczyć, bo plamka oślepia obserwatora.
Rozwiązanie jest dość proste, ustawić po skosie kartkę papieru, wygrawerować linię i ocenić gdzie się ślad zaczyna i kończy, to wiadomo że ognisko będzie w połowie tej kreski...
Zrobić łatwo, tylko zmierzyć cokolwiek trudno.
Rozwiązanie jest wyjątkowo proste, należy wydrukować przeskalowaną linijkę i ustawić pod ściśle określonym kątem.
Wtedy odczytamy ze skali bezpośrednio wysokość od płaszczyzny na której skala stoi.
Przykładowo, jeżeli linijka jest pochylona pod kątem 30° od pionu, to skala wynosi 115,47%.
Kąt wybrałem na pałę, po prostu wydawało mi się, że tyle będzie dobrze.
Na kartce A4 mieszczą się dwie skale 120mm, jak dla kogoś za wysokie, to może część odciąć, albo w ogóle narysować po swojemu.
Wydrukować warto na papierze grubszym niż standardowe 80g, bo taki wydruk jest dość wiotki.
Trzeba też uważać czy w opcjach wydruku nie ma jakiegoś skalowania, na przykład "dopasuj do szerokości" lub czegoś podobnego...
Resztę widać na zdjęciach:
Obrazek
Obrazek
linijka-laser.svg
(100.4 KiB) Pobrany 47 razy




drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Linijka do ustawiania.

#2

Post napisał: drzasiek90 » 08 maja 2022, 10:28

No ale jeśli maszyna nie ma osi Z to jak potem ustawić go dokładnie w tej pozycji? Metoda pozwala zmierzyć ile należy przesunąć Laser góra/dół, ale ciągle pozostaje problem jak to precyzyjnie zrobić ręcznie.
Rozwiązaniem jest sterowana oś z i moim zdaniem każda maszynką z laserem takową powinna mieć, bo przecież materiał nie zawsze tej samej grubości. Mając oś z nie trzeba drukować skali i ustawiać pod kątem. Wystarczy puścić ścieżkę pod kątem np. G91 G1 X200 Z5 i wtedy dokładnie znajdzie się miejsce gdzie ogniskowa była ustawiona na wysokości kartki i taki offset na z można ustawić programowo.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Linijka do ustawiania.

#3

Post napisał: tuxcnc » 08 maja 2022, 10:51

drzasiek90 pisze:
08 maja 2022, 10:28
Rozwiązaniem jest oś z u lasera i moim zdaniem każdy laser takową powinien mieć. Mając oś z nie trzeba drukować skali i ustawiać pod kątem. Wystarczy puścić ścieżkę pod kątem np. G1 X200 Z5 i wtedy dokładnie znajdzie się miejsce gdzie ogniskowa była ustawiona na wysokości kartki i taki offset na z można ustawić programowo.
Czysto teoretycznym rozwiązaniem, bo całkiem sporo fabrycznych maszyn osi Z nie ma i nie da się jej dorobić.
Ja mam popularny laser CO2 model K40, w którym zetki nie ma i nie bardzo ją sobie wyobrażam, bo trzeba by było dorobić oprócz suportu jeszcze dwa lustra...
drzasiek90 pisze:
08 maja 2022, 10:28
No ale jeśli maszyna nie ma osi Z to jak potem ustawić go dokładnie w tej pozycji? Metoda pozwala zmierzyć ile należy przesunąć Laser góra/dół, ale ciągle pozostaje problem jak to precyzyjnie zrobić ręcznie.
Dokładnie odwrotnie - ustawia się stół a nie laser.
Można suwmiarką.

Żeby nie było wątpliwości o czym rozmawiamy:
Obrazek
Ja mam nieco starszy model, ale co do zasady działania identyczny, tylko wywaliłem ten "sprężynowy stolik", bo kompletnie nie zdawał egzaminu.
Teraz mam po prostu blaszaną skrzynkę i lustra jeżdżące wyłącznie w jednej płaszczyźnie.
Miałem kombinować własny stół, ale w końcu doszedłem do wniosku, że nie chce mi się walczyć z Chińczykami, bo może zrobię lepiej, ale na pewno ani szybciej, ani taniej https://www.aliexpress.com/item/1005002462153410.html


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Linijka do ustawiania.

#4

Post napisał: koala.g » 10 maja 2022, 11:54

Można naciąć sobie T kształtek.
I zaczepiać nimi o krawędź uchwytu soczewki. Jak znajdziesz sobie odpowiednią odległość dla soczewki o ogniskowej 57 to potem jest łatwiej dla innych bo robisz cobie cały zestaw takich kształtek.
Obrazek

A jak nie masz innych to można tego też użyć do wstrzelenia się ogniskową w środek materiału. Np jak masz pleksi 6mm i celujesz w środek to przy soczewce 57 dajesz patyczek 54mm


zwyczajny
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 25 gru 2017, 16:26

Re: Linijka do ustawiania.

#5

Post napisał: zwyczajny » 11 maja 2022, 09:00

koala.g pisze:Można naciąć sobie T kształtek
Używam kształtek J. Mają korzystniejsze położenia środka ciężkości względem punktu zaczepienia na pierścieniu, jak pokazujesz na rysunku. Kształtka J wisi na pierścieniu i nie spada (podmuch dyszy też jej nie strąca). Górna część jest dopasowana do pierścienia na parę milimetrów aby tylko chwycić. Dolna część większa. Zawieszam taka J kształtkę na krawędzi. Obniżam (czyli podnoszę stół). Gdy kształtka dotknie materiału na stole wysokość Z jest ustawiona.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Linijka do ustawiania.

#6

Post napisał: tuxcnc » 11 maja 2022, 14:38

koala.g pisze:
10 maja 2022, 11:54
Można naciąć sobie T kształtek.
zwyczajny pisze:
11 maja 2022, 09:00
Używam kształtek J
Jak już wiadomo gdzie jest ognisko lasera, to można sobie mierzyć w dowolny sposób od dowolnego elementu który jest nieruchomy względem soczewki. Oczywiście tak jak opisujecie także.
Natomiast istotą pomysłu z linijką jest ustalenie gdzie laser jest zogniskowany, co wcale nie jest oczywiste gdy ktoś kupi maszynę w Chinach, albo od spadkobiercy, który wie tylko że nieboszczyk coś tam za życia wycinał...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”