Linia do cięcia i wiercenia w stali DIY

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

Linia do cięcia i wiercenia w stali DIY

#1

Post napisał: gussto » 20 maja 2018, 19:32

Witam

Swego czasu udało się wykonać wiertarkę CNC do wiercenia w stali. Link poniżej:


Maszyna działa bardzo sprawnie i spełniła swoje założenia. Po wprowadzeniu : rodzaju obrabianego materiału, wymiarów X i Y i fi wiertła wykonuje wszystko automatycznie tzn. obsługę imadeł bocznych i górnych, sama dobiera obroty, posuw, przyśpiesza po przewierceniu pierwszej ścianki, bierze pod uwagę zmienną wysokość wiertła i różne wysokości obrabianych materiałów. Operator tylko załadowuje i odbiera materiał.
Natomiast przyszedł czas na wykonanie czegoś szybszego. W przypadku 24 otworów czas wiercenia takiego profila na tej maszynie to 15-20 minut. Dodatkowo uprzednio trzeba pociąć taki profil na taśmówkach.
Więc trzeba zbudować coś szybszego.

Założenia do nowego projektu:
- czas na wykonanie 1szt profila stalowego w 15-20 sekund (nie minut) ale już z cięciem i po-wierceniem 24 otworów
- minimalny rozstaw otworów 100mm
- obrabiany materiał to stal do L=14 000mm i wymiarach 120x60mm
- prostsza i tańsza konstrukcja niż poprzednia
- zobaczymy ale myślę, że uda się to zrobić bez sterowania CNC

Wrzeciono zrobimy sami i zostało już zaprojektowane na forum Elektrowrzeciono. Wiertarkę też zrobiliśmy :


ale trzeba ją uprościć, poprawić i potanić.

Dodane 14 minuty 42 sekundy:
Do posuwu góra-dól chciałbym zastosować prowadnice ślizgowe. Najlepiej coś takiego:

Obrazek

Szukałem na necie i nic nie mogłem znaleźć. Pytanie do formuowiczów czy ktoś wie gdzie można coś takiego lub podobnego zakupić?

Dodane 22 minuty 43 sekundy:
Sama wiertarka będzie mniej więcej tak wyglądać:

Obrazek

Zastanawiam się nad posuwem korpusu. Nie wiem czy samemu projektować i później wykonywać prowadnice ślizgowe czy być może są jakieś gotowce.




Autor tematu
gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: Linia do cięcia i wiercenia w stali DIY

#2

Post napisał: gussto » 22 maja 2018, 18:30

Witam

Próbowałem zrobić prowadnice na jaskółczy ogon :
Obrazek

ale niestety po wstawieniu silnika i przekładni pasowej, kolidują one z pasem klinowym. Są za szerokie.
Trzeba więc zrobić prowadzenie na prowadnicach liniowych. Szkoda bo chciałem tu coś zaoszczędzić.

Pozdrawiam


Autor tematu
gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: Linia do cięcia i wiercenia w stali DIY

#3

Post napisał: gussto » 27 maja 2018, 23:25

Witam

A więc niestety musimy zastosować prowadnice liniowe i wózki dla osi Z. Wygląda to mniej więcej tak :
Obrazek

Siłownik będzie krótszy albo słup trochę dłuższy. Zobaczymy jeszcze. Trzeba będzie jeszcze ustalić jaki to będzie siłownik czy pneumatyczny czy hydrauliczny.

Natomiast zabrałem się za prowadnice wzdłużne (dla osi X). Będą miały 14 metrów długości i znów chciałbym trochę zaoszczędzić i zrobić je na prowadnicach ślizgowych. Szczególnie, że wiertarki nie będą po nich często jeździły. Ustawiać je będziemy na wymiar długości wiercenia (każdą wiertarkę z osobna) i wówczas trzeba będzie je zablokować aby się nie przesuwały. Co myślicie o takich prowadnicach ślizgowych:
Obrazek

Dodane 4 minuty 50 sekundy:
Swoją drogą cały czas szukam sinika. Chodzi o to aby był jak najwęższy czyli np. jamnik. Preferencyjnie aby nie przekraczał 100mm, miał okolice 1400 RPM i 0,75 KW. Dostałem jedną ofertę włoskiego silnika ale drogo bo okolice 1200zł. Nie wiem czy znajdę coś tańszego. Generalnie jamniki mają 2800 RPM a to dla mnie za dużo. Muszę zejść na obroty w okolicach 430 RPM na wrzecionie. Chcę wpasować się w wiertło fi 12mm.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Linia do cięcia i wiercenia w stali DIY

#4

Post napisał: Robert_K » 28 maja 2018, 02:36

Co do rodzaju siłownika myślę że to, na jakie medium one będą zależy od maksymalnej średnicy wiercenia - przy wiertłach rzędu ⌀ 20 obawiam się że siłownik pneumatyczny może okazać się za słaby żeby docisnąć wiertło z prawidłową siłą. Co prawda siła zależy w głównej mierze od średnicy tłoka w siłowniku, ale na pewno zdajesz sobie sprawę, że przy tej samej sile siłownik hydrauliczny jest mniejszy (ma mniejszą średnicę) co może pomóc zbudować zwartą konstrukcję. Z drugiej strony siłowniki pneumatyczne są tańsze - kwestia priorytetów.

Pozdrawiam.


Autor tematu
gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: Linia do cięcia i wiercenia w stali DIY

#5

Post napisał: gussto » 28 maja 2018, 09:13

Witam

Jeśli chodzi o moc siłownika pneumatycznego to nam wystarczy. Wiercić będziemy fi12 i okolice. Natomiast problemem jest to, że przy wierceniu pierwszej ścianki powietrze się spręża i głowica mocno skacze. Widać to na filmiku poprzedniej wiertarki.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 982
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Linia do cięcia i wiercenia w stali DIY

#6

Post napisał: kolec7 » 28 maja 2018, 11:56

Jaka grubość ścianki tego profila?
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: Linia do cięcia i wiercenia w stali DIY

#7

Post napisał: gussto » 28 maja 2018, 12:21

Witam

Grubości ścianek raczej małe 2-3mm. Profile też raczej małe np. 50x25x2, 60x30x2, 80x40x3 tego rzędu. Takie są robione najczęściej.

Pzdr


Autor tematu
gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: Linia do cięcia i wiercenia w stali DIY

#8

Post napisał: gussto » 28 maja 2018, 23:44

Witam

OK prowadnice ślizgowe dla osi X tak będą wyglądać:

Obrazek

Po tych prowadnicach będziemy przesuwać wiertarki ręcznie i je blokować.

Dodane 4 minuty 2 sekundy:
A w izometrii coś takiego:

Obrazek

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

Re: Linia do cięcia i wiercenia w stali DIY

#9

Post napisał: allegromtn » 29 maja 2018, 01:17

Luźny pomysł, w celu oszczędności ilości miejsca i wykorzystania silnika o normalnych gabarytach można by co druga wiertarkę dać z silnikiem do góry. Wiertarki po zbliżeniu przeplatały by się korpusami silników góra dół.
Pozdrawiam Marek


Autor tematu
gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: Linia do cięcia i wiercenia w stali DIY

#10

Post napisał: gussto » 29 maja 2018, 17:06

Witam

Też o tym myślałem ale odwrócenie silników góra/dół niewiele nam daje ponieważ koła pasowe są wciąż na tym samym poziomie i kolidują ze sobą. Nawet jak jeden podniesiemy to jest problem gdy jedna wiertarka wierci i schodzi a druga, obok stoi bez ruchu bo akurat nie musi wiercić - będzie kolizja. Rozwiązaniem i to raczej dość prostym w wykonaniu, jest umiejscowienie silnika jeden bliżej a drugi dalej na zakładkę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”