Konstrukcja XYZ zawieszona na podporach

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
skribble
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 lip 2017, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Konstrukcja XYZ zawieszona na podporach

#1

Post napisał: skribble » 12 lip 2017, 13:04

Witam,

Krotki opis:
- maszynka z osia XY 20-25cm nad stolem stalym, Z w srodku konstrukcji (cos jak oski w drukarkach 3d). Napedy XY listwy zebate, Z sruba trapezowa prawdopodobnie 10x2 lub 12x3. Walki 20mm XY, 16mm Z. Plan jest taki zeby uzyc jak najmniej elementow nie standardowego rozmiaru wiec z racji docinki wiekszosci elementow na 50cm celuje w obszar pracy 30cm x 30cm +- ile wyjdzie z racji samej konstrukcji samcych osi.

Z kalkulacji kosztow wyszlo mi ze najtaniej jest zrobic XY na listwach zebatych z zetka klasyczna na srubie. Ale do celu, nurtuja mnie nastepujace kwestie:

- jak wyglada sprawa uzycia 3 wozkow na prowadniach liniowych (dwa oddalone od siebie na jednym walku, jeden z kasowaniem luzow na przeciwnym (zamiast 4), albo 2x z kasowaniem luzu.
- jak wplywa na prace uzycie jednej listwy zebatej do napedu osi X tylko z jednej strony podpory, np skrajnie z lewej, albo np. 10cm od srodka pkt pracy.
- na co uwazac jezeli uzylbym belki poprzecznej z zamocowana listwa zebata nad cala konstrukcja jako napedu X (rzut od gory to kwadrat z belka w osi symetrii).
- czy wyrownanie os X i Y do tej samej plaszczyzny (Y zamocowany na wozkach od X, bezposrednio bez plaskownikow, belek etc) ma jakies duze negatywy?

Z gory dziekuje za odpowiedzi / podpowiedzi.

Jak mi tylko corka wyzdrowieje to zrobie projekt na szybko jakby mialo to mniej wiecej wygladac juz na rysunku.

Pozdrawiam, Krzysztof Zgondek

Edit: A i zapomnialem, plan jest taki ze kolo zebate jest zalozyskowane i podlaczone do silnika krokowego bezposrednio. Czy takie cos przejdzie czy jednak dwa kola zebate w formie przekladni i dopiero to drugie lozyskowane?



Tagi:


Lazar15
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 27 lis 2016, 18:56
Lokalizacja: Wolsztyn

#2

Post napisał: Lazar15 » 30 lip 2017, 12:42

A dlaczego przy tak małych rozmiarach chcesz dać listwy zębate? Nie lepiej by było śruby trapezowe bądź kulowe? Wszystko zależy od przewidzianego budżetu na twój projekt oczywiście. Ja w swojej konstrukcji zamontowałem listwy zębate a to z powodu rozmiaru osi Y - 3000mm.

Co do napędu z jednej strony, mógłbyś tak zrobić gdybyś miał sztywną bramę. Chyba że przewidujesz ją z jednej części.

Daj jakieś zdjęcia.


ghostlpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 101
Rejestracja: 17 sty 2012, 22:09
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: ghostlpa » 31 lip 2017, 23:17

Projekt i zwymiarowanie a więcej osób się odezwie :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”