Kompresor średnica przewodu pompa-zbiornik.

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
VampirE
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2014, 14:25
Lokalizacja: Rzeszów

Kompresor średnica przewodu pompa-zbiornik.

#1

Post napisał: VampirE » 04 kwie 2022, 00:01

Chciałbym sprawdzić jak się sprawdzi dołożenie aftercoolera do kompresora, w celu schodzenia powietrza pompowanego do zbiornika i usunięcia wilgoci zanim trafi do zbiornika (mini pistolet malarski, zapotrzebowanie na powietrze 60l/min).

Do tego celu chciałbym użyć chłodnicy skraplacza, sęk w tym że pompa tłokowa ma wylot średnicy wewnętrznej 11mm, a skraplacz ma rurki o średnicy wewnętrznej 6mm (rurka miedziana 8mm).

Pompa ma wydajność 200l/min na ssaniu i ~140l/min przy ciśnieniu 7 bar.
Zakładając że przy dołożonej chłodnicy długość przewodu pompa kompresor wyniesie około 2m, wedle kalkulatorów i tabel znalezionych na internecie, wyszło mi nie powinno być problemu jeśli dobrze zrozumiałem.

Czy przy podanej wydajności pompy, zmiejszenie wewnętrznej średnicy przewodu z 11mm na 6mm będzie problemem?
Pneumatyka to dla mnie trochę nowy temat, dzięki za pomoc.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Kompresor średnica przewodu pompa-zbiornik.

#2

Post napisał: RomanJ4 » 04 kwie 2022, 11:40

VampirE pisze:Pompa ma wydajność 200l/min na ssaniu i ~140l/min przy ciśnieniu 7 bar.

To pobożne życzenia... jak ma 50% to już przepięknie... https://jaktozrobilemwgarazu.pl/rzeczyw ... tkownikow/
https://jaktozrobilemwgarazu.pl/jak-obl ... ompresora/
Zresztą, zapotrzebowanie narzędzia na powietrze (z instrukcji handlowej) często też..
Pierwsze - co to za kompresor (podejrzewam marketowy)?
Drugie - z praktyki - przewód ⌀6mm nawet krótki do zasilania narzędzi pneumatycznych się nie nadaje, wystarczy założyć popularny(elastyczny) ⌀6mm, a choćby ⌀8mm lub 10mm do jakiegokolwiek narzędzia by się o tym samemu przekonać w praktyce jakie są różnice..
Trzecie - a z większych rurek tej chłodnicy zrobić nie możesz?

kalkulator
https://www.7bar.pl/wiedza/kalkulatory.html
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
VampirE
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2014, 14:25
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kompresor średnica przewodu pompa-zbiornik.

#3

Post napisał: VampirE » 04 kwie 2022, 13:21

Dzięki za kalkulator.
Czyli przy 1 barze i 2m długości maksymalny przepływ to 0,28m3 i spadek ciśnienia to 0,28bara.
Przy 8 barach, maksymalny przepływ 0,63m3 i spadek 0,06bara.
Zakładając optymistycznie że pompa ma 0,14m3/min wydajności to mieszczę się w parametrach.

Instalacja będzie normalnymi rurkami (na razie węże 8mm), pewnie pex, więc ze zbiornika wyleci tyle co weźmie narzędzie.
Mi chodzi tylko rurkę dostarczającą powietrze do zbiornika.

Kompresor to marketowiec z "cichą" pompą (taki potworek z silnikiem po którego obydwu stronach są pompy), wydajność to ~70l, sprawdzane metodami ze wskazanego bloga już wcześniej. Po podłączeniu pistoletu otwarciu wszystkiego ma max ciśnienie nie spada (na regulatorze kompresora ustawione 6 bar), ale i nie rośnie, kompresor pracuje bez przerw i temperatura jest problemem. Ciśnienie na regulatorze przy pistolecie jest ok.
Dlatego będzie modowany, pompa FIAC AB258, silnik 1,5kW, jak już robię moda to uznałem że wrzucę chłodnicę w układ.
Cenowo przystępne skraplacze mają rurki 8mm, nigdzie nie znalazłem nic co miało by >8mm i kosztowało nie za dużo.

Ale coś czuję że z małego moda zaraz zrobi się druga sprężarka.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”