Jotes TSS 150 - gdzie jest wlew oleju do zamka/supportu?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
LukF
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2017, 11:00

Jotes TSS 150 - gdzie jest wlew oleju do zamka/supportu?

#1

Post napisał: LukF » 04 gru 2017, 11:52

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem tego forum, więc witam wszystkich.

Jestem też nowym właścicielem tokarki Jotes TSS 150. Mam do tokarki DTR-kę, lecz akurat brakuje w niej strony z rysunkiem schematu smarowania. Z części opisowej wiem że do zamka pod sankami supportu należy wlać olej, lecz poza dwoma śrubami po wykręceniu których są otwory o średnicy 8mm nie mogę zlokalizować wlewu do tego oleju.

Wczoraj spędziłem 40 min czasu wlewając pół litra (zimnego) oleju przez otwór wielkości 8mm, więc chciałbym się dowiedzieć czy któryś z forumowiczów nie zna lepszego sposobu. Trudno mi uwierzyć, że konstruktorzy tokarki nie przewidzieli bardziej wygodnego sposobu uzupełnienia tego oleju.

Zamieszczam poniżej zdjęcie zamka wraz z zaznaczoną lokalizacją śruby którą wykręciłem by wlać olej.
Obrazek




rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Jotes TSS 150 - gdzie jest wlew oleju do zamka/supportu?

#2

Post napisał: rdarek » 04 gru 2017, 13:38

LukF pisze:
04 gru 2017, 11:52
Z części opisowej wiem że do zamka pod sankami supportu należy wlać olej, lecz poza dwoma śrubami po wykręceniu których są otwory o średnicy 8mm nie mogę zlokalizować wlewu do tego oleju.
Nadmienię, że nie posiadam takiej maszyny. Jednak zastanawiam się, czy przypadkiem wlewem nie jest śruba po lewej stronie sanek ta na płaski wkrętak.
Obrazek
Zerknij jeszcze tutaj: renowacja-tokarki-jotes-tss-150-t66662-20.html


Autor tematu
LukF
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2017, 11:00

Re: Jotes TSS 150 - gdzie jest wlew oleju do zamka/supportu?

#3

Post napisał: LukF » 08 gru 2017, 10:45

Dziękuję za odpowiedź i link do wątku. Jest tam kilka fajnych zdjęć zamka od tyłu. Niestety w moim egzemplarzu tokarki nie ma tej śruby. Są dwa kołki i dwie takie śruby w linii sciany zamka (załączam zdjęcie poniżej).

W innym egzemplarzu DTR-ki znalazłem taki oto tekst: "Do płyty zamkowej wlewamy olej przez korek z napisem 'olej' znajdujący się na górnej płaszczyśnie supportu". U mnie wszystkie śruby na duży płaski śrubokręt, oraz śruba kwadratowa to długie śruby które wyglądają jakby trzymały zamek, lub dociskały (w przypadku tej kwadratowej) dolny element supportu do pryzm łoża.

Zastanawiam, się czy przy prodyukcji mojego egzemplarza tokarki nie zapomniano zrobić tego wlewu na górze i ktoś kto zorientował się w tym stanie rzeczy nawiercił te dwie 8mm śruby z boku przez które ja wlewałem olej.
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”