Jakie tanie centrum frezerskie CNC???

Proszę o pomoc w doborze maszyny

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
extremeCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2018, 22:48

Jakie tanie centrum frezerskie CNC???

#1

Post napisał: extremeCNC » 25 mar 2018, 23:14

Witam Wszystkich Forumowiczów,

Zajmuję się zawodowo programowaniem frezarek CNC do metalu. Produkuję części do róznych maszyn więc raczej precyzyjne. Planuję kupić bardzo małe centrum frezerskie żeby sobie założyć firmę i dorabiać po godzinach a docelowo budować bazę klientów i w końcu pójść całkiem na swoje.
Proszę Was o poradę jakie centrum kupić bo nie łatwo jest kupić coś dobrego w niewysokich pieniądzach.
Z mojego rozeznania rynku wynika że ponad 80% zapytań to części z metalu (S235, S355) i aluminium (PA6 i inne) mieszczące się w imadle. Stąd celuję w malutkie centrum frezerskie powiedzmy o zakresie roboczym w okolicy XYZ 400x350x400. Oczywiście im większe tym lepsze. Byłoby bardzo wspaniale gdyby miało magazyn narzędzi.
Budrzet ze względu na rozeznanie rynku około 80-100K zł (niestety muszę jeszcze trochę doskładać, może wesprzeć się kredytem).
W tym zakresie cenowym spotkałem się z maszynami chińskimi których bardzo nie chcę bo wiem że lubią się psuć, szybko się zużywają a dokładności nie mają żadnej. Nie chcę inwestować też w starą maszynę z wyższej półki bo w przypadku poważniejszej awarii (np sterownika) koszty naprawy zamienią mnie w bankruta. Widziałem też na stronie haasa minimille za około 100k. Co myślicie na ich temat? Czy macie jakiś lepszy pomysł jak to ewentualnie ugryźć?

Pozdrawiam
R.



Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Jakie tanie centrum frezerskie CNC???

#2

Post napisał: WZÓR » 25 mar 2018, 23:33

extremeCNC pisze:
25 mar 2018, 23:14
..... Widziałem też na stronie haasa minimille za około 100k. Co myślicie na ich temat? ....
Miniaki Haas są ok .... , na początek to dobre rozwiązanie .

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
extremeCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2018, 22:48

Re: Jakie tanie centrum frezerskie CNC???

#3

Post napisał: extremeCNC » 26 mar 2018, 00:31



Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Jakie tanie centrum frezerskie CNC???

#4

Post napisał: Majster70 » 27 mar 2018, 08:44

Czy na początek musisz mieć coś nowego?
Przy frezowaniu części maszyn nie jest ci potrzebna szybka/dynamiczna obrabiarka a jedynie sztywna i dokładna. A właśnie takie są stare klamoty, choć wolne. W tej cenie spokojnie kupisz coś niedużego w dobrym stanie na chodzie, jak poszukasz to jeszcze z jakimś osprzętem. O ile nie trafisz pechowo, to to jest dużo lepsza opcja od tego delikatnego Hassa.


Autor tematu
extremeCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2018, 22:48

Re: Jakie tanie centrum frezerskie CNC???

#5

Post napisał: extremeCNC » 27 mar 2018, 20:38

Myślałem o używanej ale są dwie kwestie.

Pierwsza jest taka że za kwotę jaką ja chcę przeznaczyć (maks 80-100k brutto) można znaleźć maszynę 20letnia (15 letnia to okazja) a z tyloma wiosnami to może i kiedyś ona była sztywna i dokładna ale teraz już nie koniecznie. U mnie w zakładzie jest kilka takich (około)dwudziestoletnich maszyn ze średniej półki ale robią jajko w okolicy 0,1-0,3 mm więc raczej średnio.

Druga kwestia to problem z pamięcią. Takie leciwe maszyny mają pamięć na poziomie 30-100 kb więc nie wejdzie żaden normalny program na wierszowanie powierzchni. Nawet bardziej skomplikowane niepowierzchniowe programy z cama np z obróbką adaptacyjną mają 300 kb do pół mega.

Poza tym zależy mi żeby maszyna miała przynajmniej prosty magazyn narzędzi bo na początku będzie masę roboty niefrezerskiej związanej chociażby z ofertowaniem.

Po wczorajszej nocy spędzonej na poszukiwaniach zastanawiam się jeszcze nad zakupem czegoś w stylu:
http://allegro.pl/mlm-frezarka-cnc-stc7 ... ml#thumb/4
lub
http://allegro.pl/frezarka-cnc-certus-7 ... 31337.html

Może nie wyfrezuje tym stali (chociaż producent twierdzi że bez problemu) to aluminium i plastiki powinny pójść bez problemu a z wysokoobrotowym wrzecionem będę bardzo konkurencyjny przy wszystkich elementach powierzchniowych.

A Wy gdybyście zakładali swoją firmę z takim budrzetem to od czego byście zaczęli?
Może wklejcie jakieś linki to przedyskutujemy!

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Jakie tanie centrum frezerskie CNC???

#6

Post napisał: WZÓR » 27 mar 2018, 20:42

A kto je będzie serwisował po zakupie ?
..... , Haas to przynajmniej pod tym względem pewniak.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Jakie tanie centrum frezerskie CNC???

#7

Post napisał: Majster70 » 28 mar 2018, 06:50

WZÓR pisze:A kto je będzie serwisował po zakupie ?

To chyba najważniejsza kwestia przy wyborze używanej obrabiarki, warto z tego powodu rozglądać się za popularnymi markami.
extremeCNC pisze:U mnie w zakładzie jest kilka takich (około)dwudziestoletnich maszyn ze średniej półki ale robią jajko w okolicy 0,1-0,3 mm więc raczej średnio.

U mnie też są 2 starsze frezarki:
1999r - DMU80E, (19lat) - lekki luz w osi X, planuje wymienić śrubę w tym lub przyszłym roku, ew. przeszlifować. Przy obróbce zgrubnej owal 0,03-0,05mm, przy wykańczającej liniały jeszcze dociągają, owal 0,01-0,02mm.
2006r - DMC75V, (12lat) - owal w granicach 0,01mm.

Także owal nie zależy od wieku obrabiarki a od jej stanu. W obu obrabiarkach mam sterowanie HH, w starszej DMU80E to sterowanie HH426 z dyskiem 4GB, także nie mam problemów z żadnym wierszowaniem kulkami najbardziej choćby skomplikowanych powierzchni. Z 2 strony obróbka powierzchni prawie nigdy mi się nie trafia przy częściach do maszyn, co najwyżej jakiś kontur przy kszywkach, zazwyczaj to typowe Z-levele.
Podtrzymuję, że na twoim miejscu rozglądałbym się za porządną używką w dobrym stanie. Tyle tylko, że nie ograniczyłbym się do naszego kraju, a do Europy - w tym przypadku jest w czym wybierać, a obrabiarki często w lepszym stanie. Zresztą jak zaczniesz się podpytywać dokładniej, to okaże się, że w większości lub w dużej części przypadków oferty z OLX czy Allegro dotyczą używanych obrabiarek z poza Polski i są wrzucone przez handlarzy. Warto poszukać u źródła.


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

Re: Jakie tanie centrum frezerskie CNC???

#8

Post napisał: Arias2 » 28 mar 2018, 07:37

Z zaproponowanych frezarek nie kupił bym żadnej. Może malo się znam ale marki noname jakos nie przemawiaja do mnie. W podanej kwocie kupisz bez problemu haas vf2. Mialem okazje robić na takiej maszynie ze starzem 10 letnim i otwory tolerowane robiło się frezem, a jajko wielkosci 0,01 to chyba nawet producent dopuszcza. Magazyn ma chyba na 12 narzędzi. Ale co najwarzniejsze to miała powtarzalność wymiarów, czyli nid bylo problemu ze sztywnością.


elmo02
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 128
Rejestracja: 13 lut 2013, 23:17
Lokalizacja: Plock

Re: Jakie tanie centrum frezerskie CNC???

#9

Post napisał: elmo02 » 28 mar 2018, 13:46

Kolego żadna z zaproponowanych maszynek się nie nadaje do takich prac jak mówisz.

Po pierwsze i najważniejsze i amen mają za mało prześwitu w Z!!!!
do prac jak najbardziej uniwersalnych potrzebna jest maszyna która ma dosyć duży prześwit ok. 500mm
wtedy żadne korpusy, wytaczanie otworów frezowanie wysokich konturów nie jest straszne

Po drugie wrzeciono jak najbardziej elastyczne czyli obrotów tyle ile fabryka dała i dużooo momentu w zakresie niskich obrotów żadna z tych maszynek tego Ci nie da, frezowanie stali odpada. Najbardziej popularne to wrzeciono koło 8k obr wtedy można podłubać stali i alu też nie straszne można również gwintować

Po trzecie nie wiek maszyny świadczy o stanie a wygląd i obsługa, jeśli była prawidłowo użytkowana i remontowana to nie powinno być problemów, przy nowszych konstrukcjach można wymienić prowadnice i będzie jak nowa

Generalnie Hasy są delikatne, na Twoim miejscu przyczaił bym się na jakąś używkę np Deckel Maho DMC 63v
Jeśli imasz się różnorakich prac proponuje pomyśleć o sondzie pomiarowej. Redukcja czasu jest ogromna, sonda przy pracach narzędziowych jest nieoceniona!! Robisz nią wszelkie pomiary szerokości głębokość sprawdzasz otwór stożek na głębokości, po prostu rewelacja! Można tu wspomagać się dobrą sondą 3D ale to nie to samo....
No i ostatnia kwestia 4 oś przy pracach jednostkowych po prostu niezastąpiona.

Popatrz na nowe Hasy minimill, używane deckle, używane hasy vf, cincinnati arrow, może mazak jeśli bedzie odpowiednia $


Autor tematu
extremeCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2018, 22:48

Re: Jakie tanie centrum frezerskie CNC???

#10

Post napisał: extremeCNC » 04 kwie 2018, 23:14

Szanowni Panowie,

Dziękuję Wam za komentaże. Każdy z nich przeczytałem kilka razy rozważając wszystkie rady i wychodzi na to że utwierdzam się w swoim przekonaniu. Nie warto inwestować w tani bubel - kota w worku. Posłucham Waszej rady, dozbieram kase i zaryzykuję maszynę używaną, leciwą ale dobrej jakości.

Te dekle o których pisał majster70 są piękne ale z szybkiego rozeznania widać że za dobry model trzeba będzie dać trochę więcej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”