jakie obroty przy toczeniu

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
kengai
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2007, 23:34
Lokalizacja: Śląsk

#11

Post napisał: kengai » 10 lut 2007, 22:41

Kołchoz pisze:mozesz wrzucic jakis rysunek lub zdjecie?
W chwili zakupu wyglądała tak jak na linku poniżej. Zmieni się napęd, prawdopodobnie nie uruchomię tego systemu zębatek i posuwu...

http://allegro.pl/item162745551_tokarka.html



Tagi:


wizard
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 06 lut 2007, 23:27
Lokalizacja: wroclaw

#12

Post napisał: wizard » 10 lut 2007, 22:54

Kołchoz pisze:Co do noży widiowych to słyszałem, że wymagają sztywnych maszyn.Inaczej sie mogą wykruszać. Co Koledzy mogą mi na ten temat powiedzieć.
w zaleznosci co chcesz obrabiac i z jaka predkoscia skrawania, im material trwardszy i predkosc skrawania wieksza, tym maszyna musi byc stabilniejsza,no oczywiscie nie mam mowy tu o zadnych luzach na imaku ,suporcie i tym podobnych,
praktycznie nawet na malych tokarkach szkolnych takich jak TSB16 czy TSB 20 daje sie z powodzeniem pracowac nozami ze spiekow,bez zadnych problemow ,chociaz naleza one do maszyn malo stabilnych.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#13

Post napisał: bartuss1 » 10 lut 2007, 23:46

Kołchoz pisze:Gdzie Kolega nauczył się obliczać to?
jakiś czas temu Politechnika Opolska katedra technologii maszyn i automatyzacji produkcji, ciemnoty nikomu wciskal nie bede, a sie kol czepil tej widii ( nie wspomina o gatunku weglika :P),

poradnika sie nie czyta a szuka informacji, katalogi narzedzi to tez niczego sobie wiedza, noże podzielone wg zastosowań np sandvik coromant P M K N S H, charakteru obróbki itp, troche podobne kryteria stosuje seco, i iscar, szukajcie a znajdziecie, grunt wiedzieć czego sie szuka, a cały dowcip toczenia z wyższymi prędkościami skrawania dotyczy uzyskania jak najlepszych parametrów profilu powierzchni Ra, Rz itd
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#14

Post napisał: skoti » 11 lut 2007, 00:30

Mam 2 rozwiązania napędu:
1. silnik 3kW i falownik
2. koła pasowe-kilka średnic
kengai pisze:Moja przyszła-dopieszczona tokarka ma mieć średnicę toczenia 25 cm nad łożem i w dużej mierze zamierzam wyrównywać " płaskie toczki " z blachy 5mm o takiej średnicy.
Silnik plus falownik to jest fajna rzecz ale musisz pamiętać ze w takim zestawie moment zmniejsza sie wraz z obrotami . Może gdy zastosujesz dobry falownik wektorowy będzie staly . Na kolach czym mniejsze obroty tym masz większy moment . Tak z praktycznej strony , dla tokarki CNC z wrzecionem 7kW średnica 200 i zwykle st3 to juz jest poważne wyzwanie . Przy zaglebiniu 1mm i posuwie 0.2 oraz szybkości skrawania 300 obciążenie wrzeciona wynosiło 120% . Wiec te twoje 3kw i średnica 250mm to będzie porażka :???:
Proszę o teoretyczny zakres obrotów użytecznych do amatorskiego toczenia dla stali zwykłej i nierdzewki:
a)-wyrównywania np. pręta fi 20 mm, długość 500mm - ... obr/min?
b)-przecięcia-odcięcia tego pręta - ... obr/min?
c)-wytaczania otworu w pręcie fi 60mm o śr. fi 40mm - ... obr/min?
a - chodzi ci o przetoczenie po górze ? Taki długi kawałek bez podtrzymki to jakieś 200-500obr ale prawdopodobnie bez podtrzymki nie pójdzie . Z podtrzymka podobnie ale można poszaleć do jakiś 800obr . Krótsze odcinki od jakiś 300mm w dol nierdzewka 1000-3000 a zwykła stal ile fabryka dala :wink: 2000 do jakiś 4000obr . Oczywiście obróbka wykańczająca płytkami z R0.4 . Generalnie czym dalej wystawiony materiał tym mniejsze obroty .
b - Norze z SW jakieś 200obr listwy płytkowe jakieś 600 obr przy zwyklej stali odpowiednio ok300-350 i do 800 . Przy cieciu najlepsze efekty osiąga sie stosując stalą szybkość skrawania i tu by był dobry zestaw z falownikiem plus sterowanie CNC . Bardzo dobre chłodzenie .
c - stal zwykła nóż SW ok300-400 płytka 1500 - 2500 w zależności od sztywności wytaczaka .
nierdzewka SW 150 -250 płytka 800-2000 w zależności od sztywności wytaczaka.
Słyszałem, że zakres 100-1000 nie będzie najgorszy-co o tym myślicie?
Da sie wytrzymać ale jeśli zależy ci na wyglądzie tego co będziesz toczył to przydało by sie nieco rozszerzyć zakres . Przynajmniej dwa przełożenia 1500 i 2000 . W zwyklej stali i na małych średnicach bez takich obrotów możesz zapomnieć o ładnej powierzchni .
Nie znalazłem w sieci objaśnień jaki nóż do czego służy z wyjątkiem tych charakterystycznych np. do przecinania.
http://www.coromant.sandvik.com/pl
Wejdz do katalogu on-line potem katalog internetowy nastepnie szukanie zastosowania i toczenie .

bartuss1, proponuje ci zamienić te twoje
karramba
na napis w stylu :Niewiele wiem , ale co mi tam napisze na forum . :???:
Po raz któryś z kolei wprowadzasz w blad kolegów na forum głosząc te swoje teorie . Ja stosuje zasadę ze jak sie na czymś nie znam to nie robie z siebie głupka i nie wypisuje swoich domyslow w formie twierdzen . Co to ma być ?
bartuss1 pisze:żółtawe ? no co ty, wiór powinien być jak najkrótszy, a uzyskana powierzchnia jak najmniejszą chropowatość, parametry predkości skrawania wyliczymy ze wzoru Vc=pi D n/1000, a posuw f i głebokośc skrawania ap z katalogu narzedzia albo z poradnika tokarza w g jego charakterystyki.
np dla obrotów 800/min głebokość skrawania 0,5 (czyli 1 mm na średnicy) i posuw 0,25 na obrot, Ra powinno wyjśc w granicach 0,63.
mowa o obrabiarkach lekkich, modelarskie ousy i chinki itp nozem HSS
_________________
Wyjaśnij mi i innym kolegom w jaki sposób wyliczyłeś ta chropowatość powierzchni na podstawie tych danych ? Może o czymś zapomniałeś ?
W innym wątku https://www.cnc.info.pl/topics56/3738.h ... ght=#34577 pytałem z kad ci sie wziela żywotność jednego ostrza którą oceniłeś na 40min ? Może tez odpowiesz na to pytanie przy okazji ?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7627
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#15

Post napisał: pukury » 11 lut 2007, 00:45

witam !! z tego co widziałem na zdjęciach to ta tokarka ma wrzeciono łóżyskowane na panewkach z " kalamitką " :lol: to prawde powiedziawszy dość źle rokuje . obawiam się że praca z trochę większymi obrotami będzie trwała dość krótko i zakończy się piskiem zatartych panewek . co do obliczeń i wzorów - są niezłe , wręcz bardzo dobre - naprawdę czytam i jestem zafascynowany wiedzą akademicką . ale rzeczywistośc " skrzeczy " . nierdzewka - jakie piękne określenie ! - tylko jaka ? . są takie co się obrabiają pięknie - ale są i takie co delikatnie mówić niespecjalnie - itd , itp . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#16

Post napisał: skoti » 11 lut 2007, 00:54

pukury pisze:nierdzewka - jakie piękne określenie ! - tylko jaka ? . są takie co się obrabiają pięknie - ale są i takie co delikatnie mówić niespecjalnie
Mialem na myśli najbardziej popularna OH18N9 i podobne . Prawdopodobnie takie cos będzie toczył . A jeśli mu trafi jakiś gatunek który sie obrabia jak Ty to określasz "niespecjalnie" to sie od razu dowie :wink: Spalone płytki i najlepsze wiertła które nie mogą przewiercić jednej sztuki . Parametry w stosunku do OH18N9 obniżone o 60% zużycie płytek razy 5. Znamy i lubimy :razz:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7627
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#17

Post napisał: pukury » 11 lut 2007, 01:06

witam !! materiał to że tak powiem " pryszcz " - tylko co z tokarką ? . przy takim ułożyskowaniu wrzeciona to raczej porażka . pracowałem kiedys na tokarce ( tub32 - o ile pamiętam ) i tez miała panewki - tyko trochę inne :lol: . tam się dało wałek fi 100 na 3000obr/min płytką " jechać " - a wióry to szły czerwone :lol: - kierownik uciekł . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#18

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 11 lut 2007, 01:17

wlasnie przeczytalem watek od poczatku, i mysle ze pukury slusznie zauwazyl problem, a mianowicie ze nalezy zaczac od zamieszczonego zdjecia maszyny. nie mylse aby nawet najlepsze wzory mialy zastosowanie przy uzyciu tej maszynki. tylko praktyka moze wykazac z jakimi parametrami i jakimi narzedziami da sie robic na tej maszynce.

wracajac do wzorow, uwazam ze wiedza teoretyczna jes rownie wazna jak praktyczna, i jak nabardziej nie nalezy jej pomijac ale nalezy pamietac rownierz o tym ze czlowiek ktory podawal np. parametry w katalogu dla danego narzedzia z pewnoscia robil testy na bardzo sztywnej/dokladnej maszynie a nie samorobie czy mocno przechodzonym egzemplarzu.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#19

Post napisał: skoti » 11 lut 2007, 01:55

ERNEST KUCZEK pisze:wracajac do wzorow, uwazam ze wiedza teoretyczna jes rownie wazna jak praktyczna, i jak nabardziej nie nalezy jej pomijac ale nalezy pamietac rownierz o tym ze czlowiek ktory podawal np. parametry w katalogu dla danego narzedzia z pewnoscia robil testy na bardzo sztywnej/dokladnej maszynie a nie samorobie czy mocno przechodzonym egzemplarzu.
Tak tylko jak sie podaje jakieś wzory to powinno sie podawać dobre a nie jakieś głupoty . Parametry która podaje producent są tylko orientacyjne i trzeba je dostosować do maszyny która sie posiada i konkretnego detalu . Poza tym nie każda produkcja jest na tyle opłacalna żeby można było sobie pozwolić na takie zużycie płytek . Górny zakres parametrów podany na paczce lub w katalogu jest obliczony na 15min pracy na ostrze . Co przy płytce powiedzmy za 50zl i detalu za 1 zł lub 2 zł nie koniecznie musi sie opłacać :???:


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#20

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 11 lut 2007, 04:33

wlasnie o to mi chodzilo. parametry 75-80% z tego co podaje producent znacznie przedluzaja zywotnosc narzedzia.
a to czy robienie danej czesci bedzie oplacalne to powinno zostac okreslone podczas wyceny zanim sie zabierzemy do obrobki. to w koncu wykonawca mowi ile chce za obrobke wliczajac koszty narzedzi a zleceniodawca decyduje sie albo nie. wowczas sprawa jest jasna i nie ma problemow.
POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”