Jakie czarne tworzywo sztuczne do niebieskiego lasera?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1769
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Jakie czarne tworzywo sztuczne do niebieskiego lasera?

#1

Post napisał: drzasiek90 » 19 lis 2023, 11:25

Jakie łatwo dostępne w arkuszach (co najmniej A4 i grubość 2mm) czarne, gładkie tworzywo sztuczne będzie się łatwo wycinało niebieskim laserem?
Wycinam otworzy w takich panelach do obudowy (jest to 2mm abs)
Obrazek
niby się to tnie, trochę się nadtapia ale do akceptacji.
Wycinanie w takich panelach wymaga układania ich na szablonie, a szybciej byłoby położyć arkusz i wyciąć całe.
Czarną plexi kiedyś próbowałem, tnie ale też szału nie ma z efektem.
Pewnie cudów nie można się spodziewać po tworzywie które się topi, ale może ktoś ma doświadczenie z jakimś lepszym materiałem?




mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Jakie czarne tworzywo sztuczne do niebieskiego lasera?

#2

Post napisał: mineque » 19 lis 2023, 23:58

Nie łatwiej wyfrezować?


florek41
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:14
Lokalizacja: Białystok

Re: Jakie czarne tworzywo sztuczne do niebieskiego lasera?

#3

Post napisał: florek41 » 20 lis 2023, 01:00

Skoro wyjściowo to ABS, to czemu nie ten sam materiał? ABS 2mm jest bez problemu dostępny w arkuszach.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1769
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Jakie czarne tworzywo sztuczne do niebieskiego lasera?

#4

Post napisał: drzasiek90 » 20 lis 2023, 07:52

mineque pisze:
19 lis 2023, 23:58
Nie łatwiej wyfrezować?
Nie łatwiej. Do frezowania trzeba każde przymocować, do lasera wystarczy położyć :) Druga sprawa to otwory - są prostokątne i muszą mieć ostre narożniki, podcięcia kiepsko wyglądają a malutkim frezem zejdzie dłużej niż laserem.

Dodane 1 minuta :
florek41 pisze:
20 lis 2023, 01:00
Skoro wyjściowo to ABS, to czemu nie ten sam materiał? ABS 2mm jest bez problemu dostępny w arkuszach.
ABS troszkę się nadtapia. Pytam z ciekawości, może ktoś miał styczność z jakimś tworzywem które łatwo się wycina na laserze ale mniej się nadtapia niż ABS.
W ostateczności będzie ABS.


grafmetal
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 22 lis 2020, 12:32
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jakie czarne tworzywo sztuczne do niebieskiego lasera?

#5

Post napisał: grafmetal » 20 lis 2023, 10:19

Ja kiedyś pracując na CO2 testowałem różne płyty dokładnie w tym samym celu, ostatecznie stanęło na czarnych płytach HIPS 1 mm. HIPS nie obrabia się laserem tak dobrze, jak czarna plexi, bo trochę się topi, ale była to dla mnie jakość wystarczająca. Generalnie im cieńszy arkusz, to tym mniej istotny będzie efekt topienia. Żeby mieć 2 mm możesz złożyć 2 takie płytki lub je skleić.
Na diodzie czarny HIPS też się tnie, sprawdzałem, choć nie analizowałem jakości.
Pod względem użytkowym wadą HIPS jest to, że łatwiej się rysuje niż pleksi. Duży połysk może też kontrastować z resztą obudowy, które są z reguły matowe.
Inna sprawa, że na panelu umieściłem tylko elementy z "zakładkami", czy jak to się tam nazywa, wkładane od zewnątrz. Dzięki temu nie widać niedoskonałości cięcia, choć widzę z tego co pisałeś, że u Ciebie kluczowe są właśnie ostre krawędzie.
Jakbym miał to samo robić dzisiaj na CO2, to jako materiał wybrałbym laminat grawerski, bo za jednym zamachem tniesz i grawerujesz podpisy. A płytę można sobie wybrać matową lub błyszczącą, jak kto woli. Niestety na diodzie może się to nie sprawdzić, bo nie przetnie ani białego laminatu z czarną warstwą ani czarnego z białą. No chyba, że macie na to jakieś patenty


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2797
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Jakie czarne tworzywo sztuczne do niebieskiego lasera?

#6

Post napisał: atom1477 » 20 lis 2023, 11:11

Doświadczenia z laserem CO2 nie przekładają się na niebieski półprzewodnikowy laser.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”