Jaki laptop do sterowania frezarką w Machu?

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Jaki laptop do sterowania frezarką w Machu?

#1

Post napisał: dasza77 » 08 paź 2007, 10:33

Planuję zakup nowego laptopa , który będzie służył między innymi do sterowania w Machu mojego ploterka. Słyszałem , że nie wszystkie laptopy się do tego nadają .
Nie jestem fachowcem w tym temacie , więc proszę o poradę jaki laptop ( w rozsądnej cenie do 3000 zł - nowy lub używany) będzie stabilnie pracował i sterował Machem.
Proszę o podanie typu i konfiguracji .



Tagi:

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#2

Post napisał: easy2002 » 08 paź 2007, 10:46

Witaj
Masz rację że nie każdy laptop się nadaje
wiele razy tu na forum o tym pisałem Koledzy twierdzą że dobrze im dział na lapkach które mają zapas mocy czyli coś około 2 Ghz i 512 MB ram
Osobiście tego nie sprawdzałem pytaj kolegów którzy używają mach na lapku
Osobiście polecam takie firmy jak COMPAQ (EVO N610) IBM (seria T) i DELL HP
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#3

Post napisał: termit_tm » 08 paź 2007, 15:28

osobiście wolał bym kopić komputer stacjonarny do maszyny za np. 500-700 zł i mieć pewność
ze będzie działać prawidłowo z Machem i do tego laptopa jeśli jest ci potrzebny do innych spraw :cool:

szkoda by mi było laptopa nawet za 3000 zł do warsztatu gdzie zawsze może mu sie dostać młotkiem itp. :wink:

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#4

Post napisał: rockykon » 08 paź 2007, 20:10

IBM T60p + Replikator portów LPT i COM montowany w miejsce CD - Mach wydaje sie pracowac OK.


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#5

Post napisał: dasza77 » 08 paź 2007, 20:56

Zgadzam się z kolegą "termit'em" .
Do sterowania mojego ploterka frez. używam kupionego na Allegro Pentium IV.... - sprawuje się świetnie .
Do użytku domowego mam na razie inny stacjonarny - ale już niedługo będę nim sterował ploter laserowy.
Po tym jak w minione wakacje miałem okazję używać przez trzy miesiące pożyczonego laptopa - mówię każdemu , że już więcej nigdy nie kupię "dla siebie" stacjonarnego pudła.
Szkoda mi czasu aby wymieniać tutaj wszystkie zalety laptopów.
Powiem tylko tyle , że (jak słyszałem od sprzedających) obecny rok jest pierwszym , w którym liczba sprzedanych na świecie komputerów przenośnych przewyższa liczbę sprzedanych stacjonarnych.
Ja sam do niedawna byłem sceptykiem laptopów.
Z doświadczenia wiem , że b.dużo czsu zajmuje pisanie programów (lub ich wygenerowywanie) , tworzenie grafiki, symulacja i poprawki , a sama praca na maszynie to już przyjemność.Dlatego warto wykorzystać każdą nadarzającą się sposobność aby popracować nad programem , a gdy laptop ma złącze LPT , to tylko dodatkowa zaleta.

Dzisiaj sprawdzałem w okolicznych sklepach komputerowych , ale nie można praktycznie już kupić nowego laptopa z gniazdem LPT.
Bardziej doświadczonych kolegów prosze o radę jakiego ewentualnie nowego lub używanego ( niezbyt starego) laptopa kupić.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#6

Post napisał: gaspar » 08 paź 2007, 23:19

Toshiba satelite 1700 pod moją frezarką pracowała pół roku.
Procesor PIII 800 Mhz, 512 MB ram, LPT w standardzie. Dzisiejszy koszt takiego lapcoka nie przekracza 700zł. (półtora roku temu 2 razy więcej)

Aktualnie używam Hp`ka stacjonarnego P IV 2,2Ghz i 512 ramu. Czysty system, sam mach2 bez innych programów. Chodzi bardzo stabilnie i szybko. (Raczej bym się skłaniał o porzadek w systemie niż superszybki komp.) Na frezarce mam zainstalowany wysięgnik z panelem sterującym i lapcoka nie potrzeba :)
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#7

Post napisał: easy2002 » 09 paź 2007, 06:27

Witam
dasza77 pisze:Dzisiaj sprawdzałem w okolicznych sklepach komputerowych , ale nie można praktycznie już kupić nowego laptopa z gniazdem LPT.
Bardziej doświadczonych kolegów prosze o radę jakiego ewentualnie nowego lub używanego ( niezbyt starego) laptopa kupić.
Laptopów używam od 8 lat było ich troszkę (20 sztuk) nie dlatego że się psuły (chociaż były i takie) ale dlatego, że miałem okazję to wymieniałem
Teraz pytanie ile kolega chce przeznaczyć i czy musi być to nówka
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”