Jaki agregat plazmowy do 12mm nierdzewki?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lotnick
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:17
Lokalizacja: Będzin

Jaki agregat plazmowy do 12mm nierdzewki?

#1

Post napisał: lotnick » 08 paź 2009, 21:50

Witam serdecznie.
Co byście zaproponowali do cięcia stali 1H18 12mm lub nawet 15mm?
Detale mają być po cięciu spawane i pracować w trudnym środowisku -(wibracje i wysoka temperatura). Zależałoby mi na tym by wpływ procesu cięcia nie był zbyt głęboki.
Po kilku telefonach do handlowców(naciągaczy? :-) ) wiem, że ideałem byłoby wydać 25-30tysE na agregat.
Na razie mam doświadczenie wyłącznie z chińską plazmą i wiem, że sprzęt 30razy tańszy jest w stanie pociąć tą stal tyle że zniszczy strukturę materiału.

Czy aby uzyskać żądany efekt jest niezbędny gaz osłonowy?
Czy cięcie powietrzem odpada?
Jaki byłby dobry gaz plazmowy do takiej stali zakładając, że tniemy bez osłony?
Czy wogóle można coś kupić do takiej blachy za np ok. 30tys PLN ?



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 08 paź 2009, 22:16

hm ... cen Ci kolego nie podam ale mogę sprawdzić. To nie problem.
każda plazma wnosi coś do struktury materiału a najwięcej wnosi powietrzna. Najkorzystniej się zachowuje azot. Ktoś kto Ci gada o gazie osłonowym to gada tak bo go nauczono tak gadać. Ten gaz jest tylko gazem wyrównawczym łuku plazmowego. To nie proces spawania a cięcia.
Za tem , proponuję Ci urządzenie plazmowe gdzie wykorzystuje się azot lub mieszankę azotowo –wodorową , argonowo-wodorową ( tyle że krawędź będzie trochę ciemniejsza ).
Po za tym …. Jeżeli masz spawać to następnie to i tak wniesiesz trochę chemii po spawaniu.
Sprawdź może takie urządzenie ZIP 5. Nie jest to co prawda inwektor , ale chyba było by dobre.
Podaję Ci link.
http://www.bordmashins-welding.com/file ... g/zip5.pdf
Po za tym to jest urządzenie do wykorzystania nawet w automatyzacji. Więcej szczegółów na PW.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#3

Post napisał: pop9 » 09 paź 2009, 20:30

Wiesz takie grubosci to i laser potnie a masz elemet gotowy do spawania plazma lubi ukosowac, bedziesz to pozniej obrabial??

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 09 paź 2009, 21:20

Jaka jest róznica lasera do dobrej plazmy ??
Myślę kolego pop9 że ktos kto pyta o plazmę do 30 tyś raczej chyba nie bierze pod uwagę lasera :wink:
to trochę inna półka. Owszem , laser to bajka ale trzeba mieć na niego pracę bo inaczej to szkoda inwestować w coś co nie zarobi :!:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
lotnick
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:17
Lokalizacja: Będzin

#5

Post napisał: lotnick » 09 paź 2009, 21:44

Laser nie leży na ulicy. Ten zakup ma obniżyć koszty firmy , a nie pogrążyć ją.


chrisz1796
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 204
Rejestracja: 15 lis 2007, 21:38
Lokalizacja: Bromberg

#6

Post napisał: chrisz1796 » 09 paź 2009, 22:52

Witam,

znam się mało ale stwierdzenie kolegi lotick`a bardzo mnie urzekło, cytuję:

"sprzęt 30razy tańszy jest w stanie pociąć tą stal tyle że zniszczy strukturę materiału"

o czym kolego ty piszesz? każdy proces cięcia termicznego zmienia nieco strukturę przy krawędzi cięcia, kwestia tylko jak bardzo. Chcesz małego wpływu termiki? cięcie wodą lub przcinarkami taśmowymi. Tylko po co jak sam proces spawania wprowadza ciepło :mrgreen: zainwestuj w spawanie, bo to wpłynie ci na jakość konstrukcji i jej wytrzymałość. Jak masz problemy techniczne to kolega pop9 załatwi ci fajny laser, a jak szkoda ci na niego pieniędzy to zamawiaj u mnie detale po cięciu plazmowym
tu masz moją jakość i minimalne skosy https://www.cnc.info.pl/topics57/jak-nw ... vt8725.htm

a swoją drogą to najkorzystniej jest nie ciąć powietrzem, pozostałe metody są ok.

jeśli szukasz dobrego wydajnego i niedrogiego źródła to kolego lotnick tak się niestety nie da

albo w miarę tanio i w miarę jako tako albo trzeba za źródełko zapłacić :mrgreen:

pozdro 4 all

a jeszcze jedno 1H18 to tak naprawdę nic nadzwyczajnego :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
lotnick
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:17
Lokalizacja: Będzin

#7

Post napisał: lotnick » 10 paź 2009, 07:58

Kolego Chrisz,
dobrze, że mnie poprawiłeś, bo nie wyraziłem się jasno. Ktoś kto to kiedyś poczyta to może czegoś się dowie. Firm z laserami w mojej okolicy jest mnóstwo. Po co ta plazma? Aby obniżyć koszty firmy w przyszłości. Nie piszesz niczego nowego- każdy wie że materiał się zmieni po cięciu termicznym, chodzi o to by nie zmienił się na tyle głęboko by spawało się do tej zmienionej struktury. O wpływ spawania się nie martw, bo jest to już sprawdzone i uwierz mi - tego się nie spawa spawarką za 150zeta i nie spawa tego piekarz.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 10 paź 2009, 09:02

cięcie laserowe tez wnosi zmiany chemiczne do stali. Hartowanie też zmienia skład .... i woda jest chyba jedynym źródłem co wnosi najmniej ale tez wnosi :!:
zapytacie dlaczego ...albo co wnosi :?:
a więc odpowiadam. ścierniwo ( bo tak naprawdę to nie woda tnie stal a ścierniwo po przez tarcie ) pozostawia w dość sporej części resztki tego ścierniwa. pod wpływem spawania one zaczynają wnosić wady do spoin. Oczywiście są to znikome ilości ale są i da się je wykryć na odpowiednich badaniach.
Tak samo jak się mówi że stal nie rdzewna nie rdzewieje…. A proszę jednak to nie końca tak jest. Potrafi skorodować. Więc i woda też coś wnosi.
Jak nie ciepło , gaz to ciała stałe wprowadzą zmiany. Zawsze są one. To że my to widzimy gołym okiem że jest wszystko OK. wcale nie znaczy że tak jest.
Po za tym … na plazmach i gazówkach zbudowano potężne konstrukcje więc i pewnie plazma jeszcze popracuje.
Zawsze coś po każdej takiej obróbce pozostanie.

Tylko pytanie czy ta pozostała ilość jest aż tak ważna :?: :wink:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
lotnick
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:17
Lokalizacja: Będzin

#9

Post napisał: lotnick » 10 paź 2009, 13:04

cnccad pisze: Tylko pytanie czy ta pozostała ilość jest aż tak ważna :?: :wink:
To właśnie jest zasadnicze pytanie i dlatego muszę przeprowadzić próby. Teoria to tylko wstęp do praktyki.


radiovox
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 29 paź 2009, 08:43
Lokalizacja: wrocław

#10

Post napisał: radiovox » 29 paź 2009, 08:49

"Lotnick" zobacz na stronę firmy Stigal. Widziałem na targach nierdzewkę cięli plazmą z dodatkiem wody. Amerykańska tania technologia. Mają aregaty oferujące taką możliwość. Na stronie jest film pokazujący możliwości. Podobno tania i dobra sprawa. Tu masz link na youtube:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”