Jaka stal na nóż składany do tokarki?

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Jaka stal na nóż składany do tokarki?

#1

Post napisał: strikexp » 26 paź 2017, 01:27

Kupiłem ostatnio pręty kwadratowe z S235, i w sam raz nadawałyby się do zrobienia nozy składanych. Tylko czy taka stal nadaje się na noże składane do małej tokarki?
Jeśli nie to jakiej stali najlepiej użyć, C45 hartowanej?



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 26 paź 2017, 06:41

C45 lub lepsza, nie musi być ulepszana. Chodzi głównie o dobre podparcie dla płytki, stąd potrzeba żeby nie robić z "gliny", przynajmniej w nożach do obróbki zewnętrznej tyle wystarczy. Ale generalnie robienie noży składanych samemu to dla hobbistów lub gdy nie ma wyjścia. Na rynku jest tyle rozwiązań tańszych, droższych, np noże z węglika dla tłumienia drgań do wytaczania długich otworów, noże z dodatkowym tłumikiem drgań do tychże itd itp że robienie samemu ich się nie opłaca. No chyba że ktoś lubi sobie podłubać.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: strikexp » 26 paź 2017, 11:12

Głównie chodzi mi o specjalny nóż do płytek rombowych. Gdzie dwie krawędzie pozostają nietknięte na standardowym nożu. Widziałem taki bajer tutaj tylko ja zrobię nóż do samej niedostępnej krawędzi.

Drugie zastosowanie to duże płytki w nożu 12mm których normalnie nie da się zamocować, a mogą pracować na małych zagłębieniach. Podobno dłużej wytrzymują to chcę potestować na mojej mini lathe.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#4

Post napisał: Majster70 » 26 paź 2017, 14:48

Dlatego najbardziej lubię płytki typu W, nie martwisz się, że któreś krawędzie się marnują.
strikexp pisze: Drugie zastosowanie to duże płytki w nożu 12mm których normalnie nie da się zamocować
?
Jeżeli np nie możesz zamocować noża np na trzonku 25x25 bo za wysoki, to sfrezuj go trochę od spodu i tyle.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: strikexp » 26 paź 2017, 15:57

Jak mam frezować nóż za 100zł to już wolę kupić kawałek C45 za 10zł i pofrezować trochę więcej :mrgreen:
Jest jeszcze jeden powód samodzielnego frezowania, można zrobić dowolny kąt natarcia co jest przydatne na tak małej tokarce jak moja.

Czy w płytkach typu W jest 6 krawędzi? Jak tego się używa, czy przez przekręcenie noża w imaku?

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#6

Post napisał: pioterek » 26 paź 2017, 17:33

Jak dobrze policzysz to może być nawet 12
Obrazek
jak się używa - przez przekręcenie płytki i jej odwrócenie, po przełożeniu z noża lewego do prawego masz kolejne krawędzie i stąd się bierze 12. :wink:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 26 paź 2017, 18:53

strikexp pisze:Jak mam frezować nóż za 100zł to już wolę kupić kawałek C45 za 10zł i pofrezować trochę więcej :mrgreen: ....
Mi ostatnio wciskali noże gratis ...... , ino płytki do nich miałem sukcesywnie brać. :mrgreen:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#8

Post napisał: Duszczyk_K » 26 paź 2017, 22:34

Strike- lubię Cię, więc specjalnie dla Ciebie przepiszę Ci fragment Poradnika Narzędziowca
(Eugeniusz Górski WNT Warszawa 1980)
Str 83 rozdział "półwyroby na narzędzia skrawające"
"Materiały na korpusy narzędzi.
Na korpusy narzędzi bimetalowych, tzn. takich, w których część skrawająca jest wykonana z innego materiału, są stosowane stale konstrukcyjne węglowe: St6 lub St7, 45 lub 55.
Korpusy i części chwytowe narzędzi silnie obciążonych w czasie pracy wykonuje się ze stali konstrukcyjnej stopowej 40H."
Myślę, że tę definicję można śmiało zastosować dla noży składanych.
Swoją drogą, jeśli chcesz sam robić nóż, to polecam Ci tę pozycję. Jest o ostrzeniu narzędzi, o budowie noży składanych, przykładowe rozwiązania konstrukcyjne noży tokarskich z płytkami wieloostrzowymi otworkowymi i bezotworkowymi...
Jaki sposób mocowania płytki w swoim nożyku chciałbyś mieć? będzie tam płytka podporowa?
Piszesz, że można zrobić dowolny kąt natarcia... a w jaki sposób ten kąt określisz? i jak go fizycznie wykonasz? Bo moim skromnym zdaniem 2 stopnie różnicy w tym kącie pochylenia może decydować, czy nóż robi czy nie... czy ładnie skrawa czy się ślizga, czy przecina czy zagniata...
Wiesz co... moim prywatnym zdaniem... masz już szlifierkę kup sobie 3 stalki (półwyroby na noże tokarskie) i pobaw się w ich zaostrzenie a jak naostrzysz, to przetocz tym kawałek wałka. Uważam, ze każdy powinien choć spróbować takiej szkoły, płytki są fajne, nie trzeba ostrzyć tylko wymieniasz, ale mają też swoje wady...


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 26 paź 2017, 23:07

hej.
albo kup kilka noży z płytkami lutowanymi.
a jak już je połamiesz / wykruszysz to z trzonków możesz zrobić noże na płytki wymienne.
pzd.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: strikexp » 26 paź 2017, 23:44

Czyli to nawet nie powinna być C45 ale mocniejsza stal. No nic, szkoda bo te pręty co kupiłem miały idealne wymiary.
Ja tak pytam o te stale ponieważ dopiero buduję warsztat od niemal zera. A najbliższy sprzedawca stali jakościowych to multistal pod Warszawą gdzie mam z 90km od warsztatu :D
Muszę zainwestować z 1000-2000zł i pojechać na konkretne zakupy. Ale jak na razie to ciągle mam inne wydatki jak np migomat, wyrzynarka, szlifierka czy nawet sama elektryka i stoły.
Stalki kupiłem już na samym początku i mam ich ze dwie garści ale dopiero niedawno zrobiłem sobie solidny statyw do szlifierki i nie było okazji wypróbować. Wolno to idzie bo w warsztacie jestem średnio 2 dni w miesiącu.

A jeśli chodzi o sam kąt natarcia, to mam ciekawą sytuację. Kupiłem z tokarką zestaw noży składanych 12mm z płytkami trójkątnymi. Potem dokupiłem na aliexpress identyczne od niby mitsubishi. Znacznie różnią się krawędzią, w tych orginalnych jest długi skos, a w tych mitsubishi dużo krótszy i pewnie bardziej ostry.
Te mitsubishi skrawają jakoś gorzej, to chciałem poeksperymentować z kątem natarcia.

@pokury
No to jest pomysł który mi chyba nawet jakoś przemknął ale zapomniałem. A mam ukruszony przecinak to niedługo dostanie nowe życie :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”