Jaka moc plotera do cięcia i grawerowania HDF/sklejki oraz plexi (głównie 3-4mm) - 100/130w?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
patrykosinnn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 30 wrz 2023, 12:35

Jaka moc plotera do cięcia i grawerowania HDF/sklejki oraz plexi (głównie 3-4mm) - 100/130w?

#1

Post napisał: patrykosinnn » 13 paź 2023, 16:04

Witam
Przejrzałem praktycznie wszystkie wątki na forum i wstępnie wiem że nie ma maszyn do wszystkiego, oraz że niestety im wyższa moc tym gorszy grawer.
Skłaniam się ku mocy 100-130w w prawdopodobnie chińczyku i szklanej tubie
Natomiast podejrzewam że masa osób tnie i graweruje w sklejce / hdf / plexi 3mm na jednej maszynie i przychodzę z pytaniem jaką moc tuby wybrać aby mieć jak najbardziej uniwersalne urządzenie do:
- W 60% cięcie hdf / sklejki /plexi 3mm (głównie większe elementy oraz rzeczy do składania i puzzle więc BARDZO dla mnie ważne aby dało się ciąć przy małej szczelinie aby elementy dobrze do siebie pasowały)
- W 30% od razu grawerowanie na powyższych materiałach - głównie grafiki, teksty itd (grawery na skrzynkach oraz grafiki na plexi pod lampki led)
- W 10% - Cięcie hdf / sklejki / plexi 6mm - tutaj samo cięcie większych elementów (na razie zakładam że tego będzie najmniej ale nie ukrywam że chciałbym mieć możliwość ciąć w miarę komfortowo te 6mm grubości bo może być tego więcej w przyszłości)

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie!




grafmetal
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 22 lis 2020, 12:32
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jaka moc plotera do cięcia i grawerowania HDF/sklejki oraz plexi (głównie 3-4mm) - 100/130w?

#2

Post napisał: grafmetal » 13 paź 2023, 21:14

patrykosinnn pisze:że niestety im wyższa moc tym gorszy grawer

Raczej bym powiedział, że im wyższa moc lasera, tym wolniej trzeba pracować, żeby uzyskać jakość taką, jak dla słabszej tuby. Jeśli nie planujesz grawerować masówki, to kupno mocniejszego lasera głównie do cięcia powinno być dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcesz, by wszystkie duże elementy były od razu grawerowane, to dasz radę, ale nie będzie szybko. Z cięciem sklejki i pleksi 3/6 mm słabsze lasery też sobie spokojnie poradzą. Z HDF 3 mm także, nie wiem jak z 6 mm bo takiej nie ciąłem.

Laserem można uzyskać dosyć dobre pasowanie, ale wycinając puzzle będziesz miał minimalne przerwy, z jednej strony większe, z innej mniejsze. Puzzle normalnie wycina się mechanicznie za pomocą wykrojników, dzięki temu jest tanio i bez przerw. Swoją drogą, do wykonywania wykrojników do wytwarzania rzeczy z kartonu też często stosuje się lasery CO2.

Nie wiem, do czego odnoszą się procenty. Czas pracy mocno zależy od konkretnego projektu, więc nie zdziw się, jeśli jednak okaże się, że przez większość czasu maszyna jednak będzie grawerować, a nie ciąć


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2827
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jaka moc plotera do cięcia i grawerowania HDF/sklejki oraz plexi (głównie 3-4mm) - 100/130w?

#3

Post napisał: koala.g » 19 paź 2023, 17:29

Grawerowanie 60-80W przetnie też 3-4mm ale tak zdechlawo trochę.
A cięcie od 130W w górę


stozek08
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2010, 18:14
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jaka moc plotera do cięcia i grawerowania HDF/sklejki oraz plexi (głównie 3-4mm) - 100/130w?

#4

Post napisał: stozek08 » 21 paź 2023, 10:37

Laser o mocy 150W jaką może maksymalnie przeciąć grubą plexi żeby ścianka była przyzwoita ?
Czy ktoś ciął laserem w materiałach typu : Poliamid , PE1000 itd czy laser radzi sobie z takim materiałem dobrze?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”