Wybór urządzenia jest związany z dopasowaniem parametrów pod materiał, z którego będziemy najczęściej korzystać. Profesjonalne frezarki są z reguły nastawione na konkretny zakres materiałów, co pozwala zachować wysoka wydajność i precyzje wykonania. Na rynku dostępne są frezarki w 3 grupach, których klasyfikacja następuje poprzez umiejscowienie wrzecion.
- górnowrzecionowe - popularne, w szczególności dla amatorów, których umiejętności są niewielkie, tak więc pewność w posuwie jest mniej pewna i stabilna. Minusem frezarek, w których wrzeciono znajduje się na górze, jest niska wydajność, co uniemożliwia wykorzystywanie urządzenia przy wysokonakładowej produkcji.
- dolnowrzecionowe - to wybór, którego najczęściej dokonują profesjonaliści. Poprzez wrzeciono montowane pod stołem frezarka jest trudniejsza w obsłudze i bardziej niebezpieczna, aczkolwiek umożliwia realizacje zleceń o wysokim zaawansowaniu. Wyposażona w konstrukcje wykonaną z wysokiej jakości materiałów. Różnorodność parametrów technicznych pozwala dopasować właściwy model do indywidualnych potrzeb.
- równowrzecionowe - wrzeciono znajduje się w tej samej linii, co blat stołu.
W przypadku urządzeń zasada jest zawsze bardzo podobna, im wyższa prędkość, tym większy potencjał, który podczas użycia frezarek zapewnia większą gładkość powierzchni. Frez powinien być jak największy, tylko w taki sposób możemy zapewnić sobie komfortowe warunki pracy. Ponadto jego średnica ma bezpośredni wpływ na moc urządzenia. W profesjonalnym urządzeniu wykorzystywane są zapasy mocy, w amatorskich frezarkach nie ma takiej konieczności, ponieważ montowane są przekładnie. Skuteczne przy: wycinaniu kształtów, zaokrąglaniu i fazowaniu krawędzi, wierceniu przelotowym i nieprzelotowym, rzeźbieniu oraz kopiowaniu elementów.
Zastosowanie frezarek
Obróbka drewna, metalu, jak i innych materiałów ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Precyzyjna i łatwa w obsłudze frezarka skutecznie pomoże w uzyskaniu nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. Profesjonalne urządzenia mają za zadanie skupić się na konkretnym zadaniu. Jeśli podstawą pracy są różne materiały, o różnym zastosowaniu zwykła frezarka o uniwersalnych możliwościach może nie sprostać oczekiwaniom.
Artykuł powstał przy pomocy firmy Stuermer Maszyny - http://www.stuermer-maszyny.pl/