Jak skonfigurować ?: Ręczna zmiana biegów dla wrzeciona tokarki z zamkniętą pętlą 0-10V

TUD-50 CNC

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Jak skonfigurować ?: Ręczna zmiana biegów dla wrzeciona tokarki z zamkniętą pętlą 0-10V

#1

Post napisał: denhen89 » 08 sie 2020, 09:34

Witam,
z gory przepraszam ze nie pisze z ortografia itd., ale nie mam tu na komputerze ustawiona polska klawiature.

Przerabiam Tokarke TUD-50 na CNC. Nie bede opisywal cala masyzne ale jesli kogos cos interesuje to prosze pytac. Dodalem pare zdjec, ale Tokarka jeszcze nie jest calkiem gotowa. Troche trzeba poszpachlowac, pomalowac na bialo i w przyszlosci zamontuje Multifix.

Jesli chodzi o sterowanie to brakuje jedna rzecz ktora sam nie dam rade ogarnac. Chodzi o skonfigurowanie 2. Biegu (1:8) w Linuxcnc.
1. Bieg (1:1) dziala bardzo dobrze w closed loop, 0-10V jest kontrolowane/sterowane przez PID. Niestety obroty sie oczywiscie nie zgadzaja jak 2. bieg jest aktywny. W ostatnich 2 dniach staralem sie sam ogarnac temat ale nawet niewiem jak zaczac. Jest taki komponent o nawie "gearchange". Wyglada na to ze to jest to co ja potrzebuje, ale i tak nie wiem jak skonfigurac to.
Dodaje moja konfiguracje .HAL i .INI.
PS: Otworzylem temat w forum linuxcnc ale widocznie nikt nie ma motywcji mi pomoc w tym :D

Obroty ktore moge osiagnac:
1:1 : 190 - 1480 rpm
1:8 : 0 - 189 rpm

Co bym chcial miec:
1. Np. 3 przyciski w Gmoccapy, w których mogę wybrać przelozenie: (1:1, neutralny, 1:8) Niewiem czy neutralny przycisk jest potrzebny, ale fizycznie istnieje
2. Komunikat PopUp, aby zmienić bieg i potwierdzić, gdy np. Bieg 1:1 jest aktywny, ale potrzebne są prędkości poniżej 190 obr / min.
3. Komunikat błędu typu „zły bieg aktywny”, gdy wybrana predkosc nie moze byc osiagniete z powodu zlego biegu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Załączniki
TUD Config.rar
(3.87 KiB) Pobrany 73 razy



Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”