Jak dorobić mocowanie cylindryczne uchwytu ER?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tom01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 26 cze 2011, 14:16
Lokalizacja: Białystok

Jak dorobić mocowanie cylindryczne uchwytu ER?

#1

Post napisał: Tom01 » 06 sie 2018, 21:32

Mam sporo roboty z detalami których nie godzi się łapać typowym uchwytem i myślę jak zrobić mocowanie do tulejek. Jest co prawda do mojej maszyny takie mocowanie, opierające się o montaż do tarczy zabierakowej, ale tylko ER25. Przelot mam 38mm, więc chętniej zastosowałbym ER32 lub ER40. Widziałem w handlu takie mocowania, ale do innych maszyn i oczywiście trzeba w nim dotoczyć zamek do mojej tarczy. I tu pojawia się kłopot. Jeśli to zrobię w uchwycie to wprowadzę w zamek bicie uchwytu, więc odpada. W jaki inny sposób zrobić w tym podtoczenie? Czy jeśli włożę w stożek wrzeciona jakiś wałek i chwycę "odwrotnie" oprawką ER ten wałek, to dam radę w "tylnej ściance" mocowania wytoczyć zamek? Sztywność całego "układu" nie zniweczy wysiłku? Może przekombinowałem i jest prostsza metoda?


Tomasz
Moja pasja i praca - mva.pl

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Jak dorobić mocowanie cylindryczne uchwytu ER?

#2

Post napisał: Pirat » 07 sie 2018, 14:39

Jak ma być minimalne bicie materiału w tych tulejkach, to bym zrobił tak, dotoczyć uchwyt tulejek żeby był na wcisk w zabierak,
zaznaczyć położenie uchwytu tulejek względem tarczy zabierakowej tokarki, lekko roztoczyć lub rozszlifować stożek uchwytu tulejek.
Tym sposobem uzyskasz prawie idealną centryczność uchwytu na tulejki zaciskowe.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

Re: Jak dorobić mocowanie cylindryczne uchwytu ER?

#3

Post napisał: pabloid » 07 sie 2018, 21:47

Tom01 pisze:
06 sie 2018, 21:32
Czy jeśli włożę w stożek wrzeciona jakiś wałek i chwycę "odwrotnie" oprawką ER ten wałek, to dam radę w "tylnej ściance" mocowania wytoczyć zamek? Sztywność całego "układu" nie zniweczy wysiłku? Może przekombinowałem i jest prostsza metoda?
Z tego nic nie będzie i nawet nie chodzi o sztywność, a o dokładność która będzie marna. Lepiej tarczę (jeśli się da) zamocować normalnie w uchwycie , ustawiając na czujnik tak, żeby bicia nie było. Wymaga to nieraz pół godziny prób, przekręcania, czasem podkładania blaszek, foli aluminiowej, pukania młoteczkiem (aluminiowym, miedzianym, z tekstolitu, drewnianym itp.- nie stalowym) :D Ale udaje się z reguły tak ustawić detal, że bicie niezauważalne. Pamiętaj zanim zaczniesz toczyć, żeby mierzyć bicie na zamku tarczy która ma być przetaczana i w dwóch kierunkach- promieniowe i osiowe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”