Holzmann ED 300FD

Stukające koła zębate

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
bq666
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 03 kwie 2018, 08:02

Holzmann ED 300FD

#1

Post napisał: bq666 » 03 kwie 2018, 08:12

Witam
To mój pierwszy post, 2 słowa na temat mojej wiedzy. Nigdy nie toczyłem, jest to moja pierwsza tokareczka, sporo filmików Jacka Ptasińskiego, nawet postąpiłem jeden poradnik dla mechanika. Ze względu na miejsce i moje potrzeby postanowiłem kupić sobie coś mini dlatego padł wybór na holzmanna tej wielkości. Moje pytanie czy koła zębate tak mogą pracować jak na załączonym filmiku czy jednak poprawić to ? Jeśli poprawiać, to czy mogę poprosić o nakreślenie kierunku jakim powinienem się zainteresować ? Wymienić, podtoczyć, pod frecować tulejkę żeby mocniej docisnąć to koło ? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Holzmann ED 300FD

#2

Post napisał: RomanJ4 » 03 kwie 2018, 11:39

Że te koła trochę hałasują to normalne, luz międzyzębny musi być, ale niezbyt duży. Paradoksalnie skasowanie całkowicie luzu natomiast będzie prowadzić do jeszcze większego hałasu, i szybszego zużywania uzębienia.
Obrazek

W praktyce warsztatowej z dobrym skutkiem ustawia w tych maszynach się na pasek papieru(zwykła cienka kartka, kalka techniczna, ewentualnie pasek cienkiej folii, itp ) między zębami.
Obrazek

Zawsze jedno z zazębiającej się pary powinno być sztywno zamocowane, a drugie dosuwane do niego.
- zaczynasz najpierw od dołu od kół na ramce liry
(lira to obracana ramka na której są osadzone, podobna do tej Obrazek ),
"sztywne" nieprzesuwalne koło to jest to najniższe (na wałku do skrzynki posuwów),
Obrazek

Odsuwasz przez obrót całą gitarę od najwyższego koła na wrzecionie (przez zluzowanie śruby zacisku liry na dole ).
Luzujesz wszystkie regulowane(przesuwane) koła na lirze tak by można było je bez nadmiernego luzu po niej przesuwać.
Zluzowane koło (te nad "sztywnym" dolnym) dosuwasz wkładając między (współpracujące koła) pasek papieru, powoli dosuwasz ostrożnie do oporu , ale tak by nie podrzeć paska (sam się wciąga miedzy zęby),
Obrazek

(tu akurat kasowanie luzu górnego koła na lirze i koła na wrzecionie, ale robi się tak samo dla wszystkich par)
Obrazek

Po dosunięciu mocujesz koło w tym ustawieniu na sztywno, i przez obrót kół "wyjeżdżasz" pasek papieru spomiędzy zębów. Będzie jak harmonijka, ale nie powinien się podrzeć.
Obrazek

Tak czynisz po kolei (w górę) z każdą zazębioną parą kół w gitarze, a po ustawieniu ostatniego na ramce dosuwasz też na papier przez obrót cały zespól na ramce do koła na wrzecionie (jak widać to na zdjęciach)

Tak dobrany luz międzyzębny powinien być Ok, hałas nie powinien być zbyt duży, takie raczej "buczenie"...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
bq666
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 03 kwie 2018, 08:02

Re: Holzmann ED 300FD

#3

Post napisał: bq666 » 04 kwie 2018, 09:40

Rewelacja, dziękuję ślicznie :)


Mały Lech
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 13 paź 2023, 15:35

Re: Holzmann ED 300FD

#4

Post napisał: Mały Lech » 13 paź 2023, 15:47

Podepne się pod post. Stałem się posiadaczem takiej tokarki . Jednak moja jest wybrakowana. Można gdzieś dokupić części do takiej tokarki ?Można gdzieś ściągnąć instrukcje do niej najlepiej z DTR'kami ?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Holzmann ED 300FD

#5

Post napisał: RomanJ4 » 14 paź 2023, 00:12

pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”