Hamulec w silniku DC

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
JohnyK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1

Hamulec w silniku DC

Post napisał: JohnyK » 08 lip 2019, 20:31

Witam.

Potrzebuję informacji na temat zasilania i sterowania hamulcem elektromagnetycznym w silniku DC. Mam taką maszynkę, w której znajduje się silnik bezszczotkowy na 24V, z przekładnią (chyba ślimak) i kołem pasowym. Na drugim końcu (z tego co znalazłem w internecie) znajduje się hamulec elektromagnetyczny. Problem w tym że elektronika która sterowała maszynką uległa awarii i raczej nie ma szans na naprawę. Sterownik działa poprawnie, ale mikrokontroler który odpowiada za hamulec przestaje wysyłać sygnał do sterownika po 24 sekundach.

Postanowiłem że zrobię własną płytkę z jakimś mikrokontrolerem do sterowania obrotami silnika. Mój mózg nie potrafi jednak wykombinować jak zabrać się za ten hamulec. Maszynka działa na wolnych obrotach, więc zakładam, że hamulec jest po to aby zwalniać te obroty (czy za to odpowiedzialne są tylko czujniki halla) oraz aby momentalnie zatrzymać silnik w razie otwarcia pokrywy (czujniki elektromagnetyczne). Z tabliczki znamionowej da się odczytać ze napięcie hamulca wynosi 24VDC prąd 0,47A a moment 0.7Nm.
Z hamulca wychodzą 2 czarne przewody, pytanie jak je podłączyć? Z tego co gdzieś wyczytałem to hamulec potrzebuje większe napięcie na starcie, a później mniejsze tylko do podtrzymywania. To prawda? Jak to zatem rozwiązać? Jakieś pomysły?

Z góry dziękuję za wszelkie porady czy instrukcje.

Tagi:

rdarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)

Re: Hamulec w silniku DC

Post napisał: rdarek » 08 lip 2019, 22:33

Podaj kolegom symbol silnika (hamulca)
Do kontroli prędkości raczej służą czujniki halla a hamulec do zatrzymania i utrzymania osi silnika aby się nie obróciła w razie takiej potrzeby. Ale może się mylę :? ;)

Andrzej 40
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)

Post napisał: Andrzej 40 » 30 sie 2019, 01:47

" Z tabliczki znamionowej da się odczytać ze napięcie hamulca wynosi 24VDC prąd 0,47A a moment 0.7Nm."
Hamulec jest zwykle zasilany prądem stałym. Jeżeli opis jest poprawny, to należy podać na niego 24V DC. Dość dziwnym parametrem jest podany moment 0,7 Nm, ale nie takie rzeczy zna historia.

lepi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)

Post napisał: lepi » 30 sie 2019, 02:05

Nie widzę nic dziwnego w podawaniu momentu trzymającego na hamulcu. Zwykła praktyka. Prawie zawsze jest to hamulec do pracy tylko na postoju. Np. Do utrzymywania zetki po wyłączeniu zasilania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”