Haas sl20 - wymiana pasków napędu

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
Mateuszoperator
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 13 lis 2014, 15:43
Lokalizacja: Budzyń

Haas sl20 - wymiana pasków napędu

#1

Post napisał: Mateuszoperator » 01 gru 2017, 01:51

Witam, w sobotę przymierzam się do wymiany pasków napędu głównego w mojej SL20 (bez osi C). Jako że nigdy tego nie robiłem zastanawiam się czy dam radę to sam ogarnąć? Paski już muszę wymienic bo miesiąc po naciągnięciu znowu są rozciągniete i ślizgają sie, podejrzewam że od nowości (2008r) są założone. W moim zamyśle wygląda to tak że rozkręcam maszynkę luzuje silnik unoszę go lekko żeby wyciągnąć paski, czyszczę wszystko co możliwe zakładam nowe, naciągam i git. Chyba że jest to bardziej skomplikowane to proszę o naprowadzanie na odpowiednie tory. Nie chcę niczego popsuć po prostu. Zamówiłem również nowy pasek enkondra, jak wygląda jego wymiana mniej więcej? Czy po tym zabiegu trzeba coś zmieniać w setingach lub parametrach? Pozdrawiam




cosmonet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 278
Rejestracja: 01 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Haas sl20 - wymiana pasków napędu

#2

Post napisał: cosmonet » 01 gru 2017, 11:33

Witam,

Wszystko git opisałeś, do dzieła. To tylko wymiana 3 pasków.
Kiedyś Haas SL10, Haas SL20, Haas SL30, Doosan LYNX220. Obecnie Haas SL20.


sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Haas sl20 - wymiana pasków napędu

#3

Post napisał: sssTOMEKsss » 02 gru 2017, 23:39

nie do końca wszystko git, aby zachować dokładność maszyny, nie uszkodzić pasków, nie przeciągnąć śrub pociągowych czy też nawet uszkodzić silnika, paski powinieneś naciągnąć z odpowiedią siłą i najlepiej sprawdzić przyrządem ich napięcie oraz o ile ma możliwość regulacji ustawić tak jak zaleca producent maszyny (powinno być w DTR-ce)


Jonecki
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 23 wrz 2015, 20:01
Lokalizacja: PL

Re: Haas sl20 - wymiana pasków napędu

#4

Post napisał: Jonecki » 03 gru 2017, 15:50

Witam

W DTRce nic na ten temat nie będzie. Z grubsza dobrze opisał kolega wymianę pasków. Naciąganie to już na oko, tak jak każdą inną przekładnię pasową. W SL20 wystarczy w zasadzie puścić silnik na śrubach i jego ciężar sam napnie paski, ewentualnie jeszcze brechą dociągam trochę. Trzeba uważać z enkoderem bo przy tych wszystkich pracach lubi się uszkodzić nie wprawionym. No i jak już mamy wszystko rozebrane to polecam sprawdzić śruby łączące cylinder hydrauliczny z tuleja wrzeciona. Są dosyć mizernej średnicy i lubią pękać podczas eksploatacji. A że są calowe to średnio z dostępnością od ręki.

pzdr


Autor tematu
Mateuszoperator
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 13 lis 2014, 15:43
Lokalizacja: Budzyń

Re: Haas sl20 - wymiana pasków napędu

#5

Post napisał: Mateuszoperator » 05 gru 2017, 08:34

Witam. Trochę mi się przeciągnęła robota i dopiero porozbieralem maszynę, i w sumie pytanie mam czy hydraulikę normalnie odkręcam przewody i potem wszystko skręcam czy trzeba będzie spuszczać olej? I ten enkonder wystarczy ten pasek wyciągnąć czy muszę rozkręcać dolna zębatkę? Chociaż nie bardzo jest jak to rozkręcić z tego co widzialem.


Jonecki
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 23 wrz 2015, 20:01
Lokalizacja: PL

Re: Haas sl20 - wymiana pasków napędu

#6

Post napisał: Jonecki » 05 gru 2017, 19:12

Jak masz wyłączoną maszynę to normalnie odkręcasz przewody, zaznacz sobie tylko który jest który żeby potem siłownik odwrotnie nie działał. Oleju nie spuszczasz, nie ma potrzeby też odpowietrzać układu po ich ponownym podłączeniu. Ja zawsze wykręcałem całkiem enkoder i wyjmowałem. Raz przez nieuwagę o niego zahaczyłem i był problem, szczególnie jak masz starego typu enkoder - optyczny.
Ale da się też bez ściągania go. Tak czy siak musisz go rozłączyć na wtyczce - spokojnie, nie stracisz żadnych pozycji.


Autor tematu
Mateuszoperator
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 13 lis 2014, 15:43
Lokalizacja: Budzyń

Re: Haas sl20 - wymiana pasków napędu

#7

Post napisał: Mateuszoperator » 05 gru 2017, 19:39

Ok, więc tak wymienilem paski, oraz pasek enkondera, tylko teraz mam mały problem bo okazało sie ze pasek ma wiekszy luz niz stary, ale mowie dobra poskladam ja tak zebym mógł odpalić i sprawdzic czy wgl wszystko działą, no i jest wszystko ok poza tym, że przez ten luz paska skacze obciążenie o jakies 0.2-0.6 KW i obroty rowniez nie są stałe, wahają sie w zakresie 1-4 obr/min i tu pytanie czy ten pasek sie jakoś napina? Wydaje mi sie że z abplanalp zamowilem odpowiedni pasek do mojej maszyny, a teraz sie zastanawiam czy nie założyć stary. Miałeś kiedyś do czynienia z takim czymś? A i jeszcze rozumiem że paski muszą sie dotrzeć? bo praca maszyny rózni sie troche po wymienie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”