Gratowarka wibroscierna

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Gratowarka wibroscierna

#1

Post napisał: uniwersał » 19 lut 2021, 22:04

Hej, temat z cyklu budowa maszynki w jeden dzien. Dzis powstala gratowarka wibroscierna z butli po hydroforze pionowym 500L. Szukam podpowiedzi odnosnie medium sciernego do stali cietej plazma. Wklad ceramiczny na taka objetosc to kilka tysi i jezeli trzeba to kupie ale moze sa jakies tansze alternatywy? Czy ktos ma jakies pomysly inne niz zlom stalowy, nierdzewny, zwir i kamienie?. Btw mam jeszcze jedno pytanie - oryginalne wibratory kolowe wyscielone sa warstwa wyglajaca jak jakas guma (poliuretan?) lub silikon. Czyt ktos moze orientuje sie co to dokladnie jest?

Z gory dzieki za ewentualna pomoc;)


Zapraszam do mojej grupy "Warsztat Pierwszym Domem" ;) https://www.facebook.com/groups/270439407927227


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Gratowarka wibroscierna

#2

Post napisał: mineque » 20 lut 2021, 06:57

wrzuć jakieś zdjęcia.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Gratowarka wibroscierna

#3

Post napisał: WZÓR » 20 lut 2021, 10:22

uniwersał pisze:
19 lut 2021, 22:04
.... Szukam podpowiedzi odnosnie medium sciernego do stali cietej plazma. Wklad ceramiczny na taka objetosc to kilka tysi i jezeli trzeba to kupie ale moze sa jakies tansze alternatywy?
Czy ktos ma jakies pomysly inne niz zlom stalowy, nierdzewny, zwir i kamienie?.....

Chcesz te detale gratować , zaokrąglać czy też gładzić .
Media ścierne nie są uniwersalne i każde ze ścierniw szlifierskich charakteryzują się innym stopniem skrawalności.
O szczegółach możesz poczytać tu;
https://www.avalon-machines.pl/produkty ... /na-mokro/

Często , gęsto polecam ten kontakt osobom , które są zainteresowane wdrożeniem u siebie gratowarki wibrościernej.
Szczerze mówiąc , to nie widzę żadnych alternatyw w doborze tańszych ścierniw szlifierskich , które zagwarantują dobrą jakość obrabianego detalu.

Obrazek
Btw mam jeszcze jedno pytanie - oryginalne wibratory kolowe wyscielone sa warstwa wyglajaca jak jakas guma (poliuretan?) lub silikon. Czyt ktos moze orientuje sie co to dokladnie jest?

Z gory dzieki za ewentualna pomoc;)
W maszynach , z którymi ja miałem styczność była tam jakaś warstwa a'la silikon , żywica (?)
....trudno mi określić co to dokładnie jest.
Jak się ta warstwa zużyła i przeprowadzaliśmy gruntowny przegląd ,,dzwona'' to zastąpiliśmy ją gumą.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Gratowarka wibroscierna

#4

Post napisał: uniwersał » 20 lut 2021, 20:13

Obrazek
Obrazek

To chyba moj najszybszy i najbrzydszy projekt ever xD Rozstaw nog regulowany bo pewnie beda jakies zmiany w zbiorniku.

Raczej interesuje mnie agresywna obrobka krawedzi i ewentualnie usuwanie zendry. Kojarze firme Avalon, nawet wysylali mi wycene kiedys ale mialem wtedy inne wydatki (software). No coz, narazie poeksperymentuje ze zlomem i za jakis czas odezwe sie do nich w kwestii scierniwa. No chyba ze ktos ma jeszcze jakis pomysl?

Ta guma ktora wyscielaliscie to zwykla mata NBR? Jaka grubosc? Przyklejona na czyms?

Pozdro i thx za podpowiedzi.
Zapraszam do mojej grupy "Warsztat Pierwszym Domem" ;) https://www.facebook.com/groups/270439407927227

Awatar użytkownika

MiziAir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Gratowarka wibroscierna

#5

Post napisał: MiziAir » 20 lut 2021, 20:40

Wrzuć relacje foto-wideo czy maszyna da radę. Ciekaw jestem, bo sam kiedyś sobie zrobiłem na szybkiego podobną maszynę, do dziś w kącie leży zapomniana, próbowałem różnych ścierniw i doszedłem do wniosku, iż poza ścierniwem ważny jest kształt komory i sposób generowania wibracji. Problemem było to, iż jakiś detal albo kilka detali, zatrzymywały się w jednym miejscu blisko ścianki i je rąbało, tak że robiło wręcz wżery, a reszta sobie fruwała nienaruszona, albo nierównomiernie przytarta. Masa komory powinna być mniejsza moim zdaniem, twoja konstrukcja będzie mieć dużą bezwładność, a o to chodzi by generować szybkie energiczne wstrząsy.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Gratowarka wibroscierna

#6

Post napisał: orion32 » 20 lut 2021, 21:23

W tych profesjonalnych, to ścierniwo nie tylko wibruje, ale też wędruje wynosząc ogratowne części na wierzch. Uzyskuję się to przez kształt zbiornika i określony ruch wibracyjny.
Prostsze rozwiązania, to 8miokątny zamknięty bęben, który się obraca i ścierniwo przesypuje się wewnątrz razem z obrabianymi częściami.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Gratowarka wibroscierna

#7

Post napisał: tristar0 » 20 lut 2021, 21:36

Popełniłem kiedyś podobny projekt też na szybka ale zrobiłem zbiornik na zasadzie takiej że boki były sześciokątem ponoć działa do dziś tyle że nie wpadłem na to żeby zbiornik był okrągły .Ciekaw jestem jak to działa na okrągło

Dodane 2 minuty 44 sekundy:
bez ścierniwa to było zrobione ,zapomniałem dodać

Dodane 1 minuta 30 sekundy:
sterowanie było zrobione jak w pralce raz w prawo raz w lewo po kilka minut
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Leopold
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 13 paź 2015, 17:41
Lokalizacja: Zamość

Re: Gratowarka wibroscierna

#8

Post napisał: Leopold » 21 lut 2021, 20:24

A nie lepiej to zrobić jak kiedyś się to robiło, po prostu w bębnie obrotowym jak w w betoniarce?


Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Gratowarka wibroscierna

#9

Post napisał: uniwersał » 21 lut 2021, 22:04

Wydaje mi sie ze nie chcialbym aby elementy obijaly sie o siebie a raczej zeby generalnie wedrowaly ze scierniwem w zamierzonym kierunku. Obijanie spowoduje ze otrzymam jakby mlotkowa strukture i nie wiem czy bedzie to az tak pozadane. Najdrozsze chinczyki na jakie patrzylem to ok 30k i to dla detali o wiele mniejszych a chinska maszyna o konstrukcji kolowej zajmuje znacznie wiecej miejsca. Do swojego moge wlozyc spokojnie 2-3x dluzsze elementy - czyli nawet do 1,2 m dlugosci.

Wzoruje sie na tym filmiku:


Wydaje sie ze scierniwo wedruje jak trzeba. Male sprostowanie - mam 300L a nie 500L wiec wkład z profesjonalnych ksztaltek bedzie mniejszym wydatkiem.

Gdyby jeszcze udalo mi sie to wyscielic odpowiednim materialem to chyba bede w pelni usatysfakcjonowany. Zastanawiam sie czy by na takim kleju https://www.leroymerlin.pl/farby-lakier ... l1160.html nie przykleic gumy. Mam z tym klejem dobre doswiadczenia - robie bardzo miekka gumowata warstwe na kółkach dociskowych w pewnej maszynie i nie zuzywa sie to.

Dodane 36 minuty 35 sekundy:
w 1:05 mowi co to za poliuretan, ale nie rozumiem az tak dobrze, ktos pomoze przetlumaczyc xD ??
Zapraszam do mojej grupy "Warsztat Pierwszym Domem" ;) https://www.facebook.com/groups/270439407927227


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Gratowarka wibroscierna

#10

Post napisał: Avalyah » 21 lut 2021, 22:23

Lany na gorąco poliuretan Uniroyal (producent zapewne), utwardzany bezpośrednio wewnątrz zbiornika.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”