Frezowanie

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#11

Post napisał: Kazik_Wichura » 18 wrz 2014, 11:30

A nie można zabezpieczyć aluminium na czas trawienia? pokryć lakierem bezbarwnym, nakleić coś?



Tagi:


Autor tematu
fxd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 16 wrz 2014, 14:44
Lokalizacja: Wroclaw

#12

Post napisał: fxd » 18 wrz 2014, 12:37

Kazik --- dobrze kombinujesz ;-) heheh sprawdzamy ten sposob ... pokrycie lakierem odpada .. podpowiem ze mozna PVA pokryc .... bo lakier bedzie ciezko usunac a roztwor PVA mozna . . wsadzic pozniej do wody i sam odpadnie .

Lecz chcemy przecwiczyc frezarki/grawerki/plotery.


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#13

Post napisał: Kazik_Wichura » 18 wrz 2014, 13:31

To tak jak mówili poprzednicy - mechaniczne usuwanie miedzi z laminatu bez uszkodzenia jest raczej nie możliwe.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2855
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#14

Post napisał: atom1477 » 18 wrz 2014, 18:24

Są roztwory trawiące miedz a nieruszające aluminium, więc nawet bez jakiegokolwiek zabezpieczania aluminiowej strony by poszło. Takim "wytrawiaczem" jest np. stężony kwas azotowy.
Jak nie to i tak się da: trzeba płytkę obkleić wokoło tworząc pojemnik (aluminium do dołu). I pojemnik napełnić wytrawiaczem. Najwygodniej było by zrobić te boczne ścianki jako opaskę z silikonu (jeżeli wszystkie płytki mają mieć takie same wymiary).
Ja też nie to po prostu mocować płytkę miedzianą stroną do dołu w pojemniku z wytrawiaczem (tak aby strona aluminiowa nie została zalana przez wytrawiacz). Tutaj jednak trzeba używać wytrawiacza który nie wytwarza gazów (więc nadsiarczan sodu odpada, ale trójchlorek żelaza się nada).
Początkowo to układanie to może dużo kombinowania ale jak się przygotuje jakiś stojak do układania płytek w pojemniku na odpowiedniej wysokości to by szło łatwo. To jeżeli chodzi o większą ilość płytek. Przy mniejszej ewentualny nadmiar pierniczenia nie będzie wadą.
Domyślam się też że nie chcesz strawić całej miedzi tylko po prostu wytrawić na niej ścieżki. No to musisz miejscami maskować miedz. To tak samo możesz zamaskować aluminium.
Nie mniej jednak najłatwiej dać odpowiedni roztwór trawiący.
Można też zwykły roztwór trawiący zniechęcić do aluminium odpowiednio polaryzując to aluminium względem roztworu (tworząc ogniwo elektrochemiczne).
Jak widać sposobów jest wiele i naprawdę nie musowo się pchać w najgorszy z nich czyli obróbkę mechaniczną.


Autor tematu
fxd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 16 wrz 2014, 14:44
Lokalizacja: Wroclaw

#15

Post napisał: fxd » 03 paź 2014, 07:28

atom to ja nie znam takich roztowor ktore trawia miesz a nie ruszaja aluminium . .. :/


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2855
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#16

Post napisał: atom1477 » 03 paź 2014, 21:02

fxd pisze:atom to ja nie znam takich roztowor ktore trawia miesz a nie ruszaja aluminium . .. :/
Ja też nie znam takich roztowor które trawią miesz, nawet bez założenia że mają nie ruszać amuminium.
A tak na poważnie to przecież podałem Ci przykład. Czy to nie wystarcza żeby już znać taki roztwór?
Mogę podać więcej ale musiał bym poszukać dopiero. A ten jeden znam już teraz bez szukania.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#17

Post napisał: InzSpawalnik » 04 paź 2014, 00:17

Chlopcy : zagalopowaliscie sie oboje !
Aluminium jest metalem bardziej aktywnym od miedzi i z racji tego bedzie wchodzic w reakcje z kwasami zanim to samo stanie sie przy udziale mniej aktywnej miedzi.

Mozna na zagadnienie spojrzec ze strony elektrochemicznej - oba zanurzone metale w roztworze elektrolitu ( nie wchodzacym w reakcje chemiczna ) - i znowu zong. - aluminium ma wyzszy pitencjal w szeregu el-chem od miedzi a co z rego wynika -

"Praktyczne znaczenie szeregu napięciowego metali wynika z faktu, że metal bardziej aktywny wypiera (poza niektórymi wyjątkami) metal mniej aktywny z roztworu jego soli, zaś dobrą miarą aktywności chemicznej metali jest ich potencjał standardowy. " - cytuje za wikipedia.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2855
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#18

Post napisał: atom1477 » 04 paź 2014, 13:37

InzSpawalnik, jak chcesz się bawić w InzChemika to najpierw poczytaj.
Po pierwsze, gdzie w szeregu elektrochemicznym znajduje się miedz a gdzie żelazo czy sód?
Obrazek
Oczywiście miedz jest daleko w tyle jak zresztą mówiłeś.
Ale jakim więc cudem ta miedz wypiera żelazo czy sód z roztworów trójchlorku żelaza czy nadsiarczanu sodu?
Odpowiedz prosta ale i zaskakująca: bo to nie są proste reakcje wypierania z soli, tylko reakcje ze zmianą stopnia utleniania. Położenie w szeregu ma tutaj jak widać marne znaczenie (dokładniej mówiąc, żadne. Sód (drugi w kolejności najaktywniejszy pierwiastek) i miedz (jeden z najmniej aktywnych pierwiastków, metal półszlachetny) to najdobitniejszy przykład.)
Tutaj małe wyjaśnienie:
http://www.forum.biolog.pl/pytanie-reak ... 9e#p137334
Po drugie, aluminium mimo dużej aktywności nie reaguje z większością agresywnych substancji. Dlaczego? Bo się pasywuje. W zasadzie to już będąc w atmosferze powietrza jest popasywowane więc dalsza pasywacja często nie jest już konieczna (to gdyby ktoś chciał zarzucić że tracimy część aluminium na pasywację, przy folii na płytce mogło by to mieć znaczenie).
Jak cytujesz z wikipedii to i ja się na nią powołam (choć ostatnio mi podpadła):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pasywacja
Jak by Cię jednak nie przekonało to masz jeszcze to:
http://grupaazoty.com/pl/oferta/chemikalia/27/41 <-- przewożenie i przechowywanie
http://www.redox9.republika.pl/pas.htm

I kto tu się zagalopował?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”