Frezowanie granitu

Dyskusje dotyczące obróbki kamienia, szkła, itp.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Frezowanie granitu

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 31 maja 2007, 21:40

Czy ktoś z kolegów miał do czynienia z frezowaniem w granicie?

Chodzi mi o to, jakie frezy się do tego stosuje, jakie prędkości wrzeciona, posuwy i zastosowane chłodzenie?


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


pitkowski
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 140
Rejestracja: 23 wrz 2006, 21:01
Lokalizacja: wielkopolska

#2

Post napisał: pitkowski » 27 paź 2007, 10:13

hmmmm...... ciekawe jeszcze tego nie próbowałem , widziałem u mojego kolegi kamieniarza piłę do cięcia granitu -kawał maszyny sprowadzana z Włoch, muszę sie jego spytać może on będzie coś na ten temat wiedział ?!


darkghoust
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 230
Rejestracja: 22 kwie 2007, 11:15
Lokalizacja: Cięćk/Hull UK

#3

Post napisał: darkghoust » 15 lis 2007, 16:46

Chłodzenie to woda. frezy oczywiście do kamienia. Posuw to przy frezie fi26 wycinając to 30-40 mm na min. obroty to musiałbym podejżeć ale chyba 7000 wircenie koronką to 10mm na min. Co dokładnie chciabyś wiedzieć to sprawdze ustawienia maszyny

[ Dodano: 2007-11-15, 16:52 ]
sam też szukam na ten temat info


cjm
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 28 paź 2007, 17:02
Lokalizacja: ====

#4

Post napisał: cjm » 14 gru 2007, 18:35

witam
stosuje sie frezy diamentowe do wiercenia koronki chlodzenie woda, parametry teraz nie pamietam ale kwestia jaki granit niektore granity sa strasznie twarde i wygladaja po zlamaniu jak dobrze zahartowana stal inne maja wyrazne duze ziarna a jeszcze inne wrecz sa zrobine obrazowo mowiac z platow kamienia marmur w porownaniu z granitem to b miekki material przynajmniej ten ktory ja widzialem jesli cos sluze fotkami ktore udalo mi sie kiedys zrobic w pracy, maszyny cnc wloskie z jednym stolem ale mam fotke maszyny ktora ma dwa stoly jeden sie obrabia a na drugim w tym czasie ustawiasz plyte potem automatyczna zamiana i frezujesz 24h na dobe :)


darkghoust
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 230
Rejestracja: 22 kwie 2007, 11:15
Lokalizacja: Cięćk/Hull UK

#5

Post napisał: darkghoust » 19 gru 2007, 16:13

Granit teoretycznie można ciąć frezem z prędkością 340 mm. Taką prędkość mam zapisaną w programie (wcam2) którego używam do programowania. Osobiście to powyżej 100mm nie próbowałem. wybierając materiał na nuty to przy frezie 10 mm f= ok 160mm. w marmurze można zasówac nawet do 1800 mm (na tyle ja się odważyłem narazie) frezem 40 mm a 10mm ok 1000 jak dostanę parametry narzędzi to podeśle

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#6

Post napisał: Jaszuk88 » 03 sty 2008, 21:21

Witam
Frezy do granitu oczywiście diamentowe. Do maszyn cnc stosuje się zazwyczaj 3 frezy
1 zgubny i dwa wykańczające. Tak naprawdę to różnie się je określa.
Zazwyczaj stosuje się numerację 1, 2 ,3 . Frezy zapewniają nadanie kształtu. Uzyskanie poleru wymaga zastosowania trzech-czterech tzw. polerów. Są to narzędzia wyglądem przypominające gumę.Oczywiście posiadają różną granulację ścierniwa dimentowego.
Granit granitowi nie równy. Posuwy są różne -bezpiecznie 100 -150 mm. Wymagana ogromna ilość wody- ogromna-naprawdę ogromna. Woda w obiegu zamkniętym filtrowana, podawana w narzędziu i na materiał. Obroty wrzeciona zależnie od użytego frezu określa katalog narzędzi. Granit jest trudnym materiałem do obróbki. Jest jeszcze wiele spraw na które trzeba zwócić uwagę. Do obróbki w warunkach amatorskich polecam marmur - można obrabiać prawie wykałaczką :lol: nawet na sucho, tylko w domu jak w młynie.


rafalso
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2007, 20:39
Lokalizacja: Glucholazy

#7

Post napisał: rafalso » 04 sty 2008, 19:29

Witam,a jaką moc powinno mieć wrzeciono czy 2,5kw wystarczy do frezowania w granicie?

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#8

Post napisał: Jaszuk88 » 05 lut 2008, 22:56

Jeżeli chcesz frezować jednostkowe rzeczy to 2,5 kW wystarczy.
Natomiast do produkcji 5,5 -7,5 kW jest konieczne.


lomaxpl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2008, 21:25
Lokalizacja: Bielawa

#9

Post napisał: lomaxpl » 10 cze 2008, 22:06

Witam

Jestem nowy na forum,ale od razu wstąpiłem do działu kamienia,gdyż jestem od pewnego czasu (wszech)operatorem sporego centrum obróbczego do kamienia 25 KW.

Jeśli ktoś chciałby uzyskać konkretne info,to służę pomocą, tym bardziej że przejąłem całkiem spory magazyn narzędziowy z dobranymi parametrami w zależności od typu kamienia.
Do granitu (no i ogólnie kamienia), tylko frezy/piły diamentowe. Polery ceramiczne, gąbkowe etc....
Jak już koledzy wyżej wspomnieli, potrafią być naprawde spore rozbieżności w parametrach. Nalezy zwórić uwagę na XXX rzeczy, ziarnistość,twardość, kruchość etc.... a rodzajów kamienia jest XXX do sześcianu.
Uzupełniając wypowiedz kolego z góry. Ja do obróbki prostej do poleru mam aż 8 narzędzi. Począwszy od frezów, wyrównywacze, kończywszy na polerach.
Korzystam z StoneCAM'a (znanego jako W2kcam).

Chociaż mam dopiero kilkumiesięczne doświadczenie w tej branży,służę pomocą...wymienię doświadczenia etc., tym bardziej, że w Polsce jest nas niewielu (według źródeł, mamy zaledwie 30 centrów obróbczych do kamienia).

ps.
Zapomniałem wszystkich serdecznie przywitać....


darkghoust
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 230
Rejestracja: 22 kwie 2007, 11:15
Lokalizacja: Cięćk/Hull UK

#10

Post napisał: darkghoust » 16 cze 2008, 18:00

Korzystam z StoneCAM'a (znanego jako W2kcam).
A nie przypadkiem Wcam2k?
Skąd kolega bieże nażedzia? I co to za maszynka? Do tej pory braliśmy nażędzia z indiampolu ale nie można się doprosić nażedzi na czas o katalogu nie wspomnę. Jak mi dali parametry nażędzi to mało śmiechem gościa nie zabiłem wszystkiego było 3 strony.
Lubię duże zabawki. Obecnie SCM Chronos HT
Uwaga dyslektyk!!!
Bój sie dwumasa!!!!!! Podobno zjada dzieci, a z kości wysysa szpik

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka kamienia”