Frezarka pole robocze 400x300

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
tomala89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 23 lis 2014, 18:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Frezarka pole robocze 400x300

#1

Post napisał: tomala89 » 18 sty 2017, 12:08

Witam, moja drewniana frezarka spisuje się dobrze, ale niestety nie mogę sobie dać rady z gubieniem kroków osi X. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że maszyna ma słabe uziemienie i falownik sypie bardzo zakłóceniami. Dzieje się to przy różnych prędkościach.

Sterowanie ZELRP, silniki 3NM 3A, śruby trapezowe 14x4.

Myślę że po zmianie na metalową konstrukcję silnik przestanie gubić kroki.
Zastanawiam się na grubością aluminium.
Sprawdzałem w hurtowni i 1m2 blachy alu 20mm kosztuje 1119zł brutto, a 12mm 678zł brutto. Która grubość będzie odpowiednia. A może lepiej pospawać z profili stalowych - ile może kosztować wyżarzanie takiej konstrukcji?
Zastanawiam się również czy spodu maszyny nie zalać ołowiem dla zwiększenia wagi i większej stabilności :).

Czy mogę rozkręcić silniki żeby kabele bezpośrednio z nich wychodziły?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


haloon
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 14 paź 2011, 00:38
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: haloon » 19 sty 2017, 11:20

Aluminiowa skręcana łatwiejsza w budowie - jeżeli masz gdzie przygotować elementy z tego aluminium z odpowiednią dokładnością. Jednak co stal to stal, poszedłbym jednak tą drogą. Co to znaczy rozkręcić silniki aby kable bezpośrednio z nich wychodziły i jaki to ma dać efekt?


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: ajt » 19 sty 2017, 12:11

Wychodzenie kabli bezpośrednio z silnika nie da nic pod względem elektrycznym. Przy okazji można coś zepsuć, ale jak ktoś lubi :)
Jeśli po rozkręceniu silnika zdejmiemy tylny dekiel, oś wirnika zostanie pozbawiona oparcia, pole magnetyczne natychmiast przechyli wirnik w bok i dotknie on do stojana. Takie zetknięcie powoduje, że żelastwo ulega trwałemu przemagnesowaniu w tym miejscu, co zwykle skutkuje obniżeniem osiągów silnika (mniejszy moment). Silnik po złożeniu już nie będzie taki sam :)
Żeby tak się nie stało, należy mieć przyrząd (można samemu zrobić), który przykręcony do silnika będzie trzymał prosto oś.


Autor tematu
tomala89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 23 lis 2014, 18:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#4

Post napisał: tomala89 » 19 sty 2017, 15:06

Jak liczę ile by mnie wyszło za konstrukcję z alu pa13 grubość 30mm to wydaje mi się że konstrukcja spawana będzie w podobnych pieniądzach. Tylko że nie pospawam sobie sam, a z alu wszystko bym sobie zrobił .


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#5

Post napisał: Avalyah » 19 sty 2017, 18:49

W gleichu możesz sobie kupić aluminium precyzyjne w cenie 20zł/kg, podejrzewam, że wyjdzie taniej, niż kupowanie tych formatek, co podałeś. W mojej planowanej frezarce, prostej, bo prostej, ale zrobionej (w przyszłości) z aluminium grubości 40mm sama rama razem ze stolikiem ważą około 80kg, więc 1600zł. Tylko musi być na firmę.

Link do mojego projektu

Awatar użytkownika

nowycrteam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 01 sty 2012, 17:55
Lokalizacja: Wodzisław
Kontakt:

#6

Post napisał: nowycrteam » 19 sty 2017, 22:48

Aluminium jakie ci proponuje do konstrukcji to PA6 (czyli standard) stalowa S355 lub 18G2A (czyli normalana) materiały do konstrukcji. Często używaliśmy tych materiałów do budowy maszyn spożywczych. Fakt jest taki że aluminium będzie troszkę tańsze ale szybsze w obróbce ciężkie w spawaniu.
Stal Troszkę droższa, dłużej zajmie ci jej obrabianie ale za to ma dobrą spawalność dodatkowo konstrukcja będzie stabilniejsza.
Ja polecam ci pomieszać materiały. Podstawa oraz boki aluminiowe żebra (X) ze stali.
Stół jeśli nie potrzebujesz montażu precyzyjnego sztywnego to zrób z aluminium Polecałbym ci tu aluminium PA9 .
Po za tym masz śruby trapezowe - nie polecam
śruba kulowa z łożyskiem zwrotnym idealna ! + serwa :)
Co do konstrukcji.
Abyś miał 100 % satysfakcji i mało problemów z tą maszynką istotne jest precyzyjne wykonanie mocowań na serwa sprzęgła łożyska oporowe , osiowość prowadnic i wałków prowadzących wszystko musisz mieć ustawione co do setnych milimetra aby nie obciążać osi ani serwa.

Niedawno wykonywałem klientowi przeróbkę frezarki manualnej na cnc więc wiem co mówię :)

Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś zlecić jakieś wykonanie elementów zapraszam !
na stronę www.pikmet.pl lub napisz mi na emaila: [email protected]

Pozdrawiam


Autor tematu
tomala89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 23 lis 2014, 18:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#7

Post napisał: tomala89 » 20 sty 2017, 12:37

Wiem że konstrukcja stalowa jest o wiele lepsza, ale stal trzeba wyżarzyć, myślę że z przefrezowaniem na prowadnice nie było by problemu gorzej z wyżarzaniem i spawaniem.

Myślę, że zrobię podobną konstrukcję jak we frezarce bakprint http://www.bakprint.pl/frezarka-hobbycn ... ealizacje/ boki aluminium a spód stal.


wiktorelblag
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 309
Rejestracja: 19 sty 2014, 18:56
Lokalizacja: Elbląg

#8

Post napisał: wiktorelblag » 20 sty 2017, 17:07

może lepiej całą maszynę zrobić z konkretnej stali i poskręcać??
bez spawania i odpuszczania?

A gdyby wziąć na spód gruba stalową lub zeliwną blachę?
Podfrezować przykrecic boki ??
Przy małej maszynie może się to udać


Autor tematu
tomala89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 23 lis 2014, 18:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#9

Post napisał: tomala89 » 20 sty 2017, 20:24

Czekam na maila z wyceną wyrzażania.


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#10

Post napisał: m.j. » 24 sty 2017, 08:00

Pomyśl jeszcze o odprężaniu metodą wibracyjną (nie wiem czy to się dokładnie tak nazywa). Ponoć przyjeżdżają na miejsce i koszt tego też nie jest duży ale to tyko z czytania tegoż forum wiem. Na pewno bardzo dobra alternatywa dla osób, które mają maszynki o większych gabarytach gdzie i o tak duży piec trudno, koszta wysokie, a i targnąć ta maszynkę też kłopot.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”